Ćwierć wieku przez "Sztukę świata"

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2013 20:00
– Wszystko zaczęło się 25 lat temu. Na serię składa się ponad ćwierć wieku ciężkiej pracy historyków i pasjonatów sztuki – mówił w "Sezonie na Dwójkę” Tadeusz Deptuła, wicedyrektor wydawnictwa Arkady.
Audio
  • Rozmowa na temat serii wydawniczej "Sztuka świata" (Sezon na Dwójkę)
Fragment mozaiki Orszak Justyniana, San Vitale, VI wiek
Fragment mozaiki "Orszak Justyniana", San Vitale, VI wiek

Podstawą do wydania serii "Sztuka świata" była publikacja hiszpańskiego wydawnictwa Salvat. Edycja ta miała premierę w roku 1970, dlatego wymagała gruntownej rewizji i zmiany. Wydawnictwo "Arkady” zdecydowało się na powołanie specjalnego zespołu, który wziął na siebie ciężar wydania tego wielotomowego dzieła.
Pierwszy tom ukazał się w roku 1989. Jego nakład wyniósł 70 tysięcy egzemplarzy. Przed księgarniami ustawiały się kolejki, tylko po to, by móc zapisać się na subskrypcję. – W Polsce w tym czasie brakowało wielu rzeczy, w tym książek, a zwłaszcza takich książek. Każdy z tomów, który się ukazał na przestrzeni tych dwóch dekad był dużym wydarzeniem – podkreślał w "Sezonie na Dwójkę” Tadeusz Deptuła.

Wielkim wyzwaniem dla wydawnictwa był dobór ilustracji do książki. Trzeba podkreślić, że pierwsze tomy serii ukazywały się w "epoce przedinternetowej”. – Byliśmy niewielkim zespołem złożonym głównie z młodych ludzi. Podjęliśmy się tego zadania, nie wiedząc w co wchodzimy i co nas czeka ­– wspominała w "Sezonie na Dwójkę" prof. Anna Lewicka-Morawska – historyk sztuki.

– Tego typu publikacje, mimo że są pewnego rodzaju syntezą, pozwalają podróżować przez sztukę. Nawet wielcy artyści awangardowi byli wielkimi znawcami i miłośnikami sztuki swoich poprzedników i zawsze czerpali z przeszłości – zauważał Marek Świca, historyk, wicedyrektor ds. Naukowych i Edukacji Muzeum Narodowego w Krakowie.

Ostatni18 tom, kończący wydawaną przez wydawnictwo Arkady od 25 lat serię "Sztuka świata" ukaże się 21 sierpnia. O jego zawartości rozmawiali goście Hanny Marii Gizy: Prof. Anna Lewicka-Morawska – historyk sztuki, Marek Świca – historyk, wicedyrektor ds. Naukowych i Edukacji Muzeum Narodowego w Krakowie, Tadeusz Deptuła – wicedyrektor wydawnictwa "Arkady" i Monika Małkowska – historyk sztuki, krytyk sztuki i dziennikarka.

Audycję przygotowała Hanna Maria Giza.

Zobacz więcej na temat: KSIĄŻKA SZTUKA
Czytaj także

Abakanowicz – wyrzeźbić świat

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2013 09:00
– Na powstanie jakiegoś obiektu składa się całe życie doświadczeń, świat wyobrażony, wiele pytań, które człowiek sobie zadaje i na które szuka odpowiedzi – tak o swojej sztuce w "Notatniku Dwójki” mówiła Magdalena Abakanowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Już starożytni Rzymianie korzystali ze spa

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2013 18:00
"Sanus per aquam" - antyczna formuła przetrwała do naszych czasów. O tym, jak do wód jeździli Orzeszkowa, Sienkiewicz i Prus oraz skąd właściwie wzięło się bikini rozmawialiśmy w "Notatniku Dwójki".
rozwiń zwiń