"Guguły" na deskach teatru

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2014 15:15
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o spektaklu "Guguły" na podstawie książki Wioletty Grzegorzewskiej w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.
Audio
  • O spektaklu "Guguły" opowiada Agnieszka Korytowska-Mazur, reżyser sztuki i dyrektor Teatru Dramatycznego w Białymstoku (Poranek Dwójki)
  • O 8. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Demoludy opowiada jego dyrektor artystyczny Marcin Zawada (Poranek Dwójki)
Fragment okładki książki Wioletty Grzegorzewskiej Guguły
Fragment okładki książki Wioletty Grzegorzewskiej "Guguły"Foto: materiały promocyjne wydawnictwa Czarne

To znakomita ballada o polskiej wsi w czasach PRL-u i dojrzewaniu, które smakuje jak cierpkie guguły. Przedstawienie powstaje w ramach projektu "Przypisy teatralne: Oskar Kolberg 2014", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kolberg 2014 - Promesa", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

>>>Posłuchaj fragmentów "Gugułów" w interpretacji Dominiki Kluźniak<<<

Premiera przedstawienia odbędzie się 25 października. Na scenie wystąpi czwórka aktorów Teatru Dramatycznego: Jolanta Borowska, Katarzyna Siergiej, Sławomir Popławski oraz Mateusz Witczuk. Towarzyszyć im będzie zespół "Transkapela" w składzie: Robert Wasilewski, Ewa Wasilewska, Iga Wasilewska oraz Franciszek Pospieszalski.
>>>Rok Kolberga w Dwójce<<<

W audycji zapowiadaliśmy również  8. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Demoludy, który odbywa się w dniach 21-25 października w Olsztynie.

Poza tym w programie: serwisy informacyjne, wiadomości kulturalne, "Archiwalnia", przegląd prasy, "Słowo na dzień", "Piosenka z rekomendacją" (wybór Andrzeja Mastalerza), a także nasz konkurs "Płyta Tygodnia". Do wygrania seria Warnera - "Gwiazdy jazzu lat 60., 70. i 80." (wśród nich m.in. John Coltrane, Eddie Harris, Charles Mingus, Herbie Mann, Michael Brecker, Roland Kirk).

Na "Poranek Dwójki" zaprasza  Tomasz Obertyn.

21 października (wtorek), godz. 6.00-9.00

bch/mm

Zobacz więcej na temat: Oskar Kolberg TEATR
Czytaj także

Dzięki szkołom tradycji wraca życie do wiejskich remiz

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2014 16:27
- Idea jest taka, że skoro bierzemy skądś muzykę, to próbujemy również ożywić miejsce, w którym żyją ludowi śpiewacy, tancerze, muzycy. To od nich czerpiemy wiedzę - o pomysłach na ożywienia kultury tradycyjnej opowiadał skrzypek Janusz Prusinowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Gdyby Kolberg miał fonograf...", refleksja nad "Ludem" przez pryzmat nagrań

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2014 12:00
- Chcemy się zastanowić, na ile nagrania, które były robione ponad 100 lat po śmierci Kolberga, mogą rzucić światło na sposób czytania i interpretacji jego zapisków - mówił w Dwójce Jacek Jackowski z Instytutu Sztuki PAN.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Następczyni Kolberga: zaczynał jako muzyk, by stać się prawdziwym etnografem

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2014 16:00
- Oskar Kolberg znakomicie rozumiał wewnętrzne związki wiejskiej kultury. Przerastał XIX-wieczne standardy - mówiła wybitna etnomuzykolożka prof. Jadwiga Sobieska w rocznicę urodzin słynnego zbieracza polskiego folkloru.
rozwiń zwiń