Wszystkie Mazurki Świata w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2016 15:00
Spotkania, rozmowy i relacje z kończącego się 23 kwietnia Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata 2016. Zapraszamy do słuchania.
Audio
  • O konkursie "Stara tradycja" mówią jego uczestnicy - Michał Fokt i Cezary Bursa (Źródła/Dwójka)
  • Rozmowa z Maniuchą Bikont, koordynatorką polsko-ukraińskiego koncertu"„Wesele z Wołynia. Świat, którego nie ma" na Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata (Źródła/Dwójka)
  • Na koncert "Wiejskie Kluby Tańca" na Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata zaprasza jego współorganizator, skrzypek Mateusz Niwiński (Źródła/Dwójka)
  • Rozmowa z Januszem Prusinowskim, dyrektorem artystycznym festiwalu "Wszystkie Mazurki Świata" (Źródła/Dwójka)
  • Kaja Prusinowska zaprasza na cykl wydarzeń, które towarzyszą festiwalowi Wszystkie Mazurki Świata (Poranek Dwójki)
Fragment plakatu promującego Festiwal Wszystkie Mazurki Świata 2016
Fragment plakatu promującego Festiwal Wszystkie Mazurki Świata 2016Foto: materiały promocyjne

Festiwal "Wszystkie Mazurki Świata" to tygodniowe święto muzyki tradycyjnej w sercu Warszawy, sprawdzona formuła na przywrócenie dawnego języka muzyki polskiej współczesnej kulturze. To spotkanie Mistrzów i Uczniów, muzykantów i tancerzy, ludzi w różnym wieku, różnych wrażliwości i wyborów politycznych, skupionych wokół idei uczestniczenia we wspólnocie rytmów, melodii i tanecznych kroków. To muzyczne poGRAnicze miasta i wsi, przeszłości i przyszłości, lokalności i uniwersalności.

Tegoroczna edycja Festiwalu kieruje naszą uwagę na tematy trudne, wokół których plenią się polskie kompleksy, jątrzą niezabliźnione rany, toczą nieogarnione jeszcze procesy: na relację wieś-dwór, o którą o i rusz zawadzamy o nią w XXI wieku; na wielowiekowe sąsiadowanie Polaków i Ukraińców na Wołyniu, na inicjowane przez młodzież z miast Wiejskie Kluby Tańca; na żywotność tradycji tańca "polska' w kulturze szwedzkiej.

mm

Zobacz więcej na temat: Dwójka folk MUZYKA
Czytaj także

Polskie Radio i narodziny folku

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2016 01:00
- Na początku lat 90. mieliśmy nieszczęsne zespoły pieśni i tańca oraz zaledwie dwa zespoły folkowe zainspirowane tradycją polską - wspominała Maria Baliszewska, która zainicjowała współpracę polskiego środowiska folkowego i Polskiego Radia z Europejską Unią Nadawców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

35 "Starych pieśni" Bronisławy Chmielowskiej

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2016 16:40
- Ta płyta jest portretem śpiewaczki, zarejestrowanym tam, gdzie ona żyje - o płycie z nagraniami Bronisławy Chmielowskiej opowiadały w "Źródłach" Joanna Skowrońska i Anna Lewińska.
rozwiń zwiń