Wystan Hugh Auden czyta Szekspira

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2016 16:00
W audycji "Wariacje szekspirowskie" rozmawialiśmy o tomie szkiców W. H. Audena "Szekspirowskie miasto" oraz o zbiorze jego poematów "Tym czasom".
Audio
  • Jak Wystan Hugh Auden czyta Szekspira (Wariacje szekspirowskie/Dwójka)
W.H. Auden
W.H. Auden Foto: NCMallory/Flickr, lic. CC BY 2.0

"Zwrócono uwagę na prawidłowość, że krytycy piszący o Szekspirze więcej odkrywają o sobie niż o nim, ale być może na tym polega ogromna wartość dramatów tego rodzaju, jakie pisał Szekspir - na tym mianowicie, że niezależnie od tego, co widz ogląda na scenie, ostatecznym efektem sztuki jest odkrycie czegoś o samym sobie". Tak pisze Wystan Hugh Auden w tomie esejów "Szekspirowskie miasto".

Książkę tę opublikowało gdańskie wydawnictwo "słowo/obraz terytoria", które na początek grudnia zapowiada wydanie dwóch poematów Audena w przekładach Stanisława Barańczaka w jednym tomie. W książce "Tym czasom" oprócz poematu tytułowego znajdzie się "Morze i zwierciadło", który według podtytułu jest komentarzem Audena do "Burzy" Szekspira.

Wstępem i obszernymi komentarzami te poematy opatrzyła Agnieszka Pokojska, która także jest tłumaczką wspomnianych esejów Audena i która w audycji opowiadała o tym, jak Auden czytał Szekspira.

***

Tytuł audycji: Wariacje szekspirowskie

Prowadzi: Dorota Gacek

Gość: Agnieszka Pokojska (tłumaczka)

Data emisji: 25.11.2016

Godzina emisji: 15.00

jp/mc

Czytaj także

Ile pomyłek znajdziemy u Szekspira?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2016 16:40
Zapraszamy na "Wariacje szekspirowskie" poświęcone motywowi pomyłki w komediach słynnego dramaturga.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Herbert pod koniec życia wraca do Szekspira"

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2016 11:00
- Poeta sięga do ostatniego Szekspirowskiego dramatu i postanawia dopisać jeszcze jedną partię do tego tekstu - opowiadał Andrzej Franaszek w Dwójkowej audycji o znaczeniu twórczości mistrza ze Stratfordu dla Zbigniewa Herberta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Sen nocy letniej", czyli Szekspir coraz mroczniejszy

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2016 14:00
- W tradycji inscenizacyjnej odchodzono od wesołej komedii weselnej ku komedii gorzkiej - mówiła prof. Barbara Osterloff w audycji o słynnym dramacie Szekspira i historii jego odczytań.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kupiec wenecki" - komedia, która nie śmieszy

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2016 16:00
Piętno antysemityzmu sprawiło, że dramat ten po wojnie zepchnięty został na boczny tor. Utworowi przyjrzeliśmy się w Dwójce. 
rozwiń zwiń