Wagnerowski pogromca smoków w Dwójce - trwa transmisja. Posłuchaj!

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2013 10:00
Na transmisję trzeciej części wagnerowskiej tetralogii prosto z legendarnego Festiwalu w Bayreuth zapraszamy w poniedziałkowe popołudnie.
A. Rackham: Zygfryd kosztujący krwi smoka
A. Rackham: Zygfryd kosztujący krwi smokaFoto: wikipedia, domena publiczna

Dwadzieścia lat po wydarzeniach przedstawionych w "Walkirii" rozgrywa się akcja "Zygfryda", oparta na nordyjskich sagach o Sigurdzie.

Zygfryd, pogrobowiec Zygmunta, został osierocony, gdy jego matka Zyglinda zmarła przy porodzie. Chłopcem zaopiekował się Nibelung Mime, brat Alberyka, zdolny kowal, który wykuł pierścień ze złota Renu. Sztuka Mimego jest jednak bezsilna wobec szczątków magicznego miecza Notunga - i nikt w istocie nie potrafi ich przekuć z powrotem w broń.

W chacie Mimego i Zygfryda pojawia się Wędrowiec - w istocie przebrany Wotan. W wyniku rozmowy boga z karłem akcja nabiera rozpędu: Wotan ujawnia, że nieustraszony bohater będzie w stanie wykuć nowy miecz, miecz, który będzie w stanie przebić skórę smoka Fafnera, strzegącego Pierścienia Nibelunga. Przestrzega jednak Mimego, że tenże sam człowiek go zabije.

Zygfryd zabiera się ochoczo do pracy - gdy szczątki Notunga stają się powolne jego zręczności, jasne jest już, że to on będzie owym nieustraszonym zabójcą smoka i również karła. Mime ma jednak nadzieję wejść w posiadanie Pierścienia, dającego władzę nad światem, gdy Zygfryd powróci po walce ze smokiem. By uniknąć własnej śmierci, planuje otruć Zygfryda.

Zygfryd pokonuje smoka i wchodzi w posiadanie przeklętego przez Alberyka Pierścienia. Zbroczony smoczą krwią, kosztuje jej smaku, co obdarza go zdolnością rozumienia mowy zwierząt. W istocie mały ptaszek ostrzega Zygfryda przed zatrutym napojem Mimego. Zygfryd zabija karła, wypełniając przepowiednię, i rusza w świat.

Napotyka śpiącą Brunhildę osłoniętą wiecznym ogniem - jako nieustraszony bohater może przejść przez płomienie i obudzić Walkirię, z którą połączy go miłość.

Na transmisję z Bayreuth zapraszają w poniedziałek (29 lipca) o godzinie 15.45 Marcin Majchrowski i Szymon Paczkowski.

Program:

Ryszard Wagner Pierścień Nibelunga - uroczysty dramat sceniczny: Zygfryd - drugi dzień dramatu

Wyk. Lance Ryan - tenor (Zygfryd), Burkhard Ulrich - tenor (Mime), Wolfgang Koch - bas-baryton (Wędrowiec), Martin Winkler - bas-baryton (Alberyk), Sorin Coliban - bas (Fafner), Nadine Weissmann - kontralt (Erda), Catherine Foster - sopran (Brunhilda), Mirella Hagen - sopran (Waldvogel), Orkiestra Festiwalowa w Bayreuth, dyr. Kirill Petrenko

Zapraszamy również na transmisje ostatniego ogniwa tetralogii z Festiwalu w Bayreuth:

31 lipca (środa), godz. 15.45, godz. 15.45 - Ryszard Wagner "Zmierzch Bogów"

Festiwal Wagnerowski w Bayreuth po raz pierwszy odbył się w 1876 roku. Dzieła Ryszarda Wagnera wystawiane są w teatrze Festspielhaus - specjalnie zaprojektowanym według wskazówek samego kompozytora. Historię festiwalu tworzyli i tworzą najwięksi dyrygenci, wśród nich m.in.: Hans Richter, Wilhelm Furtwängler, Karl Böhm, Pierre Boulez, Carlos Kleiber, Karl Böhm, Daniel Barenboim, James Levine, Peter Shneider, Giuseppe Sinopoli. Na bawarskiej scenie występowali Emmy Destinn, Lilli Lehmann, Frantz Betz, Kirsten Flaagstad, Birgit Nilsson, James King, a także Anja Silja, Theo Adam, Siegfried Jerusalem, Plácido Domingo, czy Waltraud Meier.

Czytaj także

Wagner nad Wagnerami. Trybunał zdecydował

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2013 00:02
W kolejnej audycji z cyklu "Kto słucha, nie błądzi" jury wybrało najlepsze nagranie opery "Śpiewacy norymberscy" Ryszarda Wagnera, którego dwusetna rocznica urodzin przypada w tym miesiącu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fenomen Wangera

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2013 12:50
Kim dzisiaj jest dla nas Ryszard Wagner? Autorem wielkich, epickich dramatów muzycznych czy rozsadnikiem zaraźliwych idei muzycznego nacjonalizmu, które wraz z całą prawie jego sztuką chętnie wzięli na swoje sztandary naziści?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Czemu gram Wagnera? Bo to dobra muzyka"

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2013 14:49
- Większość kompozytorów to postaci nietuzinkowe, to nie byli prości ludzie i jako dzieci swoich czasów, czasem wikłali się w politykę - tłumaczył antysemityzm Ryszarda Wagnera szef NOSPR Alexander Liebreich.
rozwiń zwiń