Dzień Sądu w finale Festiwalu Wielkanocnego

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2015 13:00
W Wielki Piątek wysłuchamy dzieł o tematyce eschatologicznej, w tym polskiej premiery "Dies illa" Krzysztofa Pendereckiego. Transmisja!
Krzysztof Penderecki często odwołuje się w swoich utworach do ważnych wydarzeń historycznych oraz tekstów religijnych. Tak też uczynił komponując Dies illa
Krzysztof Penderecki często odwołuje się w swoich utworach do ważnych wydarzeń historycznych oraz tekstów religijnych. Tak też uczynił komponując "Dies illa"Foto: PAP/Andrzej Grygiel

Polski kompozytor dwukrotnie wcześniej sięgał po tekst łacińskiej sekwencji "Dies Irae" - zawsze odwołując się do tragicznych wydarzeń historycznych. "Dies Irae" z 1967 roku dedykowane było ofiarom Auschwitz, a w 1984 rok fragment włączony został do "Requiem Polskiego". Trzecim impulsem stała się setna rocznica wybuchu I wojny światowej oraz zamówienie złożone przez Festiwal Flamandzki w Brukseli z myślą o wielkim koncercie "Thousand Voices for Peace".

Jak w wielu swoich późniejszych utworach, w "Dies illa" Krzysztof Penderecki dokonał wyboru i rekonfiguracji oryginalnego tekstu by wydobyć szczególnie dla niego istotne sensy. Spośród ośmiu części dzieła wyjątkowe wrażenie robią dwie przeznaczone na chór a capella.

Zupełnie inaczej tematyka eschatologiczna została ujęta w klasycznych już dziełach Gustava Mahlera i Johannesa Brahmsa. "Schicksalslied" ostatniego - skomponowane do tekstu Hölderlina, czołowego poety niemieckiego romantyzmu - to refleksja "pogańska". Monumentalny i konfesyjny zarazem wymiar mają Mahlerowskie "Kindertotenlieder", w warstwie literackiej stanowiące pożegnanie Friedricha Rückerta z dwójką jego zmarłych przedwcześnie dzieci.

Program:

Gustav Mahler Kindertotenlieder

Johannes Brahms Schicksalslied op. 54

Krzysztof Penderecki Dies illa

Wyk. Johanna Rusanen - sopran, Alexandra Petersamer, Agnieszka Rehlis - mezzosoprany, Liudas Mikalauskas - bas; Chór Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie (przygotowanie chóru - Teresa Majka-Pacanek), Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, dyr. Alexander Liebreich

***

Na transmisję zapraszamy do Filharmonii Dwójki w piątek (3.04) w godzinach 19.00-22.30. Program poprowadzi Adam Suprynowicz.

mm/mc

Czytaj także

"Symfonia z dzwonkami" dla ofiar terroryzmu

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2015 14:00
- IV Symfonia Mahlera jest dla mnie jak joga. Pozwala mi oddychać - mówiła Camilla Tilling. Sopranistka wystąpiła z NOSPR na koncercie inauguracyjnym 19. Festiwalu Beethovenowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kristjan Järvi: w tej orkiestrze uczymy życia

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2015 13:07
- Zachęcamy wszystkich członków zespołu, by dawali coś od siebie, inaczej niż w zwykłej orkiestrze, w której osobowość jest ujednolicona - mówił Kristjan Järvi, dyrygent Baltic Sea Youth Philharmonic.
rozwiń zwiń