Polskie Radio
Section05
kultura dla dzieci

"Wyspa Książek - kierunek Północ" [POSŁUCHAJ]

Czytacie książki? A może ich nie czytacie? Miejska Biblioteka Publiczna  im. T. Różewicza we Wrocławiu zaprosiła tych co czytają i tych do czytania nieprzekonanych, do projektu "Wyspa Książka - kierunek Północ". W 2019 roku z miejskich bibliotek korzystało 135 tysięcy mieszkańców Wrocławia, ale zazwyczaj są to ci, którzy z bibliotek już korzystają. Więc  pomysłodawcy projektu chcą zaprosić do wspólnego działania instytucje kultury, lokalnych liderów, organizacje i szkoły. Przewidziano także warsztaty kulinarne i gry podwórkowe - wszystko po to, żeby  pozyskać nowych czytelników zaprzyjaźnionych z książkami.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa radio dla dzieci kultura dla dzieci patronat Polskiego Radia Dzieciom

Stare baśnie opowiedziane na nowo. Rozmowa z Zuzanną Orlińską

Wiele starych baśni, jakie opowiadamy naszym dzieciom, pisanych jest archaicznym językiem? Może więc  warto opowiedzieć je na nowo? Podjęła się tego Zuzanna Orlińska, która w ostatnio wydanym zbiorze "Współczesny bajarz polski"  niektóre ze znanych baśni opowiedziała czytelnikom na nowo. Zrobiła to z humorem i w "Kulturotece" Polskiego Radia Dzieciom przyznała się,że lubi wiele z opisanych przez siebie historii - choćby "Królewnę Strzygę", "Ucznia czarnoksiężnika" czy "Siostrzyczkę" wcześniej znaną jako opowieść o siedmiu krukach.
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka Martyna Chuderska radio dla dzieci kultura dla dzieci literatura dziecięca

"Migane Wiersze". Nauczmy się świata ciszy - rozmowa z Olgą Bończyk

Czy poezję dla dzieci można atrakcyjnie przedstawić używając gestów i mimiki, systemem znaków umownych, tak,  żeby poznały je osoby głuche? Tego zadania po raz kolejny podjęli się twórcy projektu "Migane wiersze", który w tym roku ma swoją drugą odsłonę. Wybitni aktorzy między innymi Piotr Fronczewski, Krzysztof Tyniec, Anna Dymna, Jarosław Boberek użyczyli swoich głosów czytając poezję na głos, a wiersze na język migowy tłumaczyła Marta Abramczyk.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa kultura dla dzieci Martyna Chuderska radio dla dzieci radio dla rodziców radio bez reklam

Zakończyła się Chrzanowska Lokomotywa Artystyczna [POSŁUCHAJ]

Chrzanowska Lokomotywa Artystyczna to ogólnopolski Integracyjny Festiwal Tańca i Piosenki, w którym każdy, niezależnie od stopnia sprawności fizycznej, może wystąpić. W tym roku doczekaliśmy się kilkumiesięcznej edycji jubileuszowej, a uroczysty koncert finałowy odbył się w sobotę (16.10). Na tym wydarzeniu, obecne było Polskie Radio Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania relacji z koncertu.
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka Martyna Chuderska kultura dla dzieci

Festiwal, że palce lizać! - kolejna edycja literackiego festiwalu dla dzieci

Spotkania, warsztaty, projekcje filmowe, spacery, wystawy i  czytanki po zachodzie słońca - to wszystko czeka uczestników 8. edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci, która w Gdańsku odbywa się od 7 do 9 października b.r. Organizatorzy zapewniają, że można doświadczać tam literatury "wszystkimi możliwymi zmysłami". Wśród propozycji festiwalowych są między innymi specjalne warsztaty o robotach i sztucznej inteligencji zorganizowane z okazji 100. rocznicy urodzin Stanisława Lema i  konferencja pt. "O gustach się dyskutuje" - propozycja dla animatorów i animatorek czytelnictwa.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Chuderska Kulturalna strefa literatura dziecięca kultura dla dzieci radio dla dzieci radio bez reklam

Życie wśród marionetek. Rozmowa z twórcami festiwalu "Dziecinada"

Klinika Lalek - teatr  wiejski i wędrowny - powstał w roku 1988 na wydziale lekarskim szkoły teatralnej we Wrocławiu. Swoje przedstawienia grywał w całej Polsce, ale odwiedzał też wiele krajów Europy - między innymi Finlandię, Hiszpanię, Rumunię, Niemcy i  Austrię. W spektaklach, granych na łąkach i ulicach  - biorą udział ogromne lalki, a muzyka jest grana na żywo.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa kultura dla dzieci radio dla dzieci radio bez reklam radio dla rodziców

Wrocławska "Dziecinada". 8. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci

Tegoroczna "Dziecinada" - to wiele spektakli dla młodej widowni i mnóstwo spotkań towarzyszących. Szwedzka grupa teatralna w  przedstawieniu "Muzyczna podróż Orkiestry Miłości" zabrała publiczność w fantastyczną trasę koncertową po całym świecie. Warszawski teatr "Baj" pomysłowo opowiedział dzieciom historię drewnianego Pinokia. Młodzi uczestnicy festiwalu mogli  też wziąć udział w warsztatach aktorskich,  sprawdzić się w roli lalkarza poruszając wielkimi marionetami, a nawet spróbować swoich sił w sekcji gimnastycznej. Wrocławski dziecięcy festiwal teatralny to wiele przedstawień i imprez towarzyszących.
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka radio dla dzieci kultura dla dzieci

"Sztuka jest po to, żeby ratować nas od smutku". Rozmowa z Januszem Kukułą

Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" przez kilkanaście lat organizowany był w pierwszy weekend czerwca w Sopocie. Tegoroczna, XX edycja tego festiwalu odbyła się od 17 do 19  września. I po raz pierwszy w Zamościu, mieście nazywanym "perłą renesansu", którego stare miasto wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Zobacz więcej na temat:  kultura dla dzieci

Za nami Festiwal "Dwa Teatry" [POSŁUCHAJ]

Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" przez kilkanaście lat organizowany był w pierwszy weekend czerwca w Sopocie. Tegoroczna, XX edycja tego festiwalu odbyła się od 17 do 19 września. I po raz pierwszy w Zamościu. Jedną z konkursowych  kategorii Festiwalu “Dwa Teatry” jaki  od 17 do 19 września odbywał się w Zamościu, był konkurs na słuchowisko dla dzieci i młodzieży. Więc nie mogło tam również zabraknąć Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka radio dla dzieci radio dla rodziców kultura dla dzieci

Zakończył się 8. Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci "Dziecinada"

"Dziecinada" to jedyny Międzynarodowy Festiwal Teatrów skierowany do dzieci, opiekunów i całych rodzin na Dolnym Śląsku. Tegoroczna edycja odbył się w dniach 24-26 września w plenerze. Festiwal odbył się na placu przed Impartem i na podwórku Impartu – tam zagrane były wszystkie spektakle, koncerty, przeprowadzone przeróżne warsztaty i pobędziemy ze sobą w teatralnym świecie. A może i wszechświecie? Z całą pewnością, w przestrzeni tej, nie zabrakło Polskiego Radia Dzieciom, które patronowało temu wydarzeniu.
Zobacz więcej na temat:  patronat Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci kultura dla dzieci

"Kino Dzieci" 8. Międzynarodowy Festiwal Filmowy 

157 filmów, z których aż 87 pokazanych zostanie premierowo. To interesująca zapowiedź kolejnej edycji oczekiwanego i uznanego festiwalu dla młodych widzów. W tym roku wydarzenie zainauguruje seans nagradzanej na świecie  animacji "Nawet myszy idą do nieba" w reżyserii Denisy Grimmovej i Jana Bubenička - ekipa polska była koproducentem tego filmu.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa festiwal filmowy kultura dla dzieci Martyna Chuderska radio dla dzieci radio bez reklam

Zamkowe atrakcje dla dzieci - jubileusz  warszawskiego Zamku Królewskiego

Zamek Królewski w Warszawie zawsze był dla Polaków symbolem niepodległego państwa. To właśnie dlatego we wrześniu 1944 roku zbombardowali go hitlerowcy, zrównując budowlę z ziemią. Dlatego także konieczność jego odbudowy była dla wielu osób oczywista. I prawie trzydzieści lat po zburzeniu, w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, zaczęto jego odbudowę. Było to pięćdziesiąt lat temu.  
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka Martyna Chuderska kultura dla dzieci

"Jemy borówki na polu". Piękno języka polskiego podczas spotkań w Rabce Zdroju

Podczas trzeciej edycji projektu "Jemy borówki na polu czyli wakacyjne spotkania z językiem polskim" eksperci opowiadali o bogactwie i zawiłościach języka polskiego, a także jak się nim posługiwać, by skutecznie dotrzeć do odbiorcy. Usłyszeć można było również wybitnych opowiadaczy, Agnieszkę Ayşen Kaim, Irenę Stopę, Grzegorza Uzdańskiego i Magdę Lenę Górską, która wystąpiła przy akompaniamencie muzyki Serge’a Tamasa. Przedstawione opowieści łączyły m.in. ciekawą fabułę i piękny język, których fragmenty można było usłyszeć podczas "Kulturalnej Strefy".
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa Martyna Chuderska kultura dla dzieci radio dla rodziców radio dla dzieci DAB+ patronat Polskiego Radia Dzieciom literatura dziecięca