Seriale telewizyjne - świetny sposób na naukę języka ukraińskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 15:30
Większość seriali na Ukrainie tworzona jest w języku rosyjskim, co wynika m.in. z uwarunkowań ekonomicznych. Ale są produkcje, do których warto zajrzeć, by poznać tajniki języka ukraińskiego, na przykład w wersji młodzieżowej.  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/eldar nurkovic

młodzież 1200.jpg
Rodzice to zawsze byli "starzy". Rzecz o młodzieżowym slangu

Jak tłumaczyła Mariana Kril z Polskiego Radia dla Zagranicy i Radiowego Centrum Kultury Ludowej, seriale to świetny sposób na naukę języków obcych. Zwłaszcza, jeśli napisane są współczesnym, dynamicznym i młodzieżowym językiem. - Takim, jakim mówi się na co dzień - podkreślała ekspert.

Posłuchaj
53:04 2020_12_10 14_06_49_PR4_Dajesz_rade.mp3 Mariana Kril o skutecznych sposobach na naukę języka ukraińskiego (Dajesz radę/Czwórka)

- Serial to może być świetna lekcja. Przyładem jest produkcja "Seks, insta i zeneo", serial o szkole i jej uczniach, o tym, co jest ważne dla młodzieży. Twórcy pokazują, jak uczniowie korzystają ze smartfonów i jak rozmawiają o swoich problemach - opowiadała Mariana Krill. - Mówią językiem literackim z domieszką młodzieżowego slangu, mieszanką ukraińskiego i rosyjskiego - wymieniała.

Posłuchaj także:

Oprócz oglądania seriali warto słuchać piosenek w języku, którego chcemy się nauczyć, albo w nim śpiewać. Ukraiński jest śpiewnym językiem i to pomaga w zapamiętaniu zwrotów M. Krill

Jak podkreślała, język ukraiński, choć - podobnie jak rosyjski i białoruski - należy do grupy języków wschodiosłowiańskich, bardzo różni się od rosyjskiego. - Przede wszystkim jest bardzo twardy i nie da się ich pomylić. Inaczej wymawia się głoski "sz", "cz", "szcz". Jeśli ktoś mówi po ukraińsku i wymawia je miękko, to od razu słychać. W ukraińskim jest dużo przepięknie brzmiących słów - mówiła gość Czwórki. - Są oczywiście podobieństwa, na przykład w pisowni. Przedstawiciele tych krajów, mówiąc w swoich ojczystych językach, z pewnością się porozumieją. - Dla Polaków w języku ukraińskim problem stanowić może jednak akcent, a także niektóre głoski. Do polskiego najbardziej podobny jest białoruski, w którym część głosek wymawia się tak samo, jak nad Wisłą.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Anna Hardej

Gość: Mariana Krill (Polskie Radio dla Zagranicy i Radiowe Centrum Kultury Ludowej)

Data emisji: 10.12.2020

Godz. emisji: 14.15

kd/kul

Czytaj także

Francuski to język miłości? Nie, to język raperów!

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 12:03
Kiedyś język francuski był jednoznacznie nazywany językiem miłości. Dziś, młodsze pokolenia łączą go z muzyką, szczególnie z rapem. Czy łatwo się nauczyć francuskiego od raperów?
rozwiń zwiń