Polskie Radio
Section05
Anna Hardej

"Tożsamość narodowa zawsze była dla Polaków najważniejsza"

11 listopada 2017 przypada 99. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Pod wodzą obcych mocarstw spędziliśmy 123 lata, a trzeciego rozbioru Polski dokonały Rosja, Prusy i Austria. - W XIX w. nasza tożsamość narodowa wręcz się pogłębiła, choć pytania o nią towarzyszyły Polakom przez wszystkie lata niewoli - tłumaczył dr Sebastian Adamkiewicz. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka dzień niepodległości Anna Hardej Jakub Jamrozek historia Polski

Akademia szubrawców - kryminalna przeszłość naszych przodków

- Międzywojnie wyobrażałam sobie jak ze starych filmów. Jak zaczęłam je badać, okazało się, że w Polsce królowali kasiarze, oszuści, włamywacze i prostytutki, z którymi walczyli oficerowie Policji Państwowej - opowiada Monika Piątkowska, autorka książki "Życie przestępcze w przedwojennej Polsce. Grandesy, kasiarze, brylanty".
Zobacz więcej na temat:  Dwudziestolecie międzywojenne Mafia Czwórka STYL ŻYCIA historia Polski Jakub Jamrozek Anna Hardej

Jak powstawał teledysk "Tabu"? "To była burza mózgów"

- Pracując nad koncepcją klipu rozmawialiśmy z artystką o tym, co chciała przekazać w tym utworze, próbowaliśmy stworzyć obrazy, hasła i motywy przewodnie, które potem ułożyliśmy w całość - opowiadali Alicja Chmielewska i Paweł Petryna, współtwórcy teledysku do utworu "Tabu" z płyty "Manekin" Ms. Obsession.
Zobacz więcej na temat:  Damian Sikorski Anna Hardej MUZYKA muzyka hp elektronika muzyka elektroniczna płyta koncert

17 września 1939. Jak doszło do agresji ZSRR na Polskę?

- Dla Polaków to było wielkie zaskoczenie, mimo że do Edwarda Rydza-Śmigłego dochodziły meldunki wywiadu i ataszatu wojskowego w Moskwie, że coś się dzieje za wschodnią granicą. Słychać było czołgi i przecinano druty kolczaste - opowiada w Czwórce Karol Kalinowski z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka ZSRR HISTORIA historia Polski Armia Czerwona II wojna światowa Anna Hardej Jakub Jamrozek NAUKA

Elżbieta I. Jak doprowadziła swój kraj do potęgi?

W dniu koronacji Anglicy mówili o niej: "jest tylko kobietą". Kiedy umierała, jej kraj był potęgą. - Dwór dzielił się zazwyczaj na dwa, zwalczające się wzajemnie stronnictwa. Elżbieta I świetnie to wykorzystywała, miała cięty język i potrafiła konfliktować swoich podwładnych, by jej wrogowie sami się eliminowali - opowiadała Magdalena Niedźwiedzka.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Wielka Brytania Anglia Jakub Jamrozek Anna Hardej NAUKA historia Europy