Szczęśliwy jak Fin? Poznaj sisu - fińską filozofię szczęścia

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2019 16:13
Czas zdmuchnąć świeczki i wyjść ze strefy komfortu. Po modzie na hygge nadchodzi sisu - fińska filozofia szczęścia. 
Audio
  • Sisu - tajemnica dobrego samopoczucia Finów (Stacja kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Gorodisskij/Shutterstock

Katja Pantzar "Odnaleźć sisu. Fiński sposób na szczęście przez hartowanie ciała i ducha" Katja Pantzar "Odnaleźć sisu. Fiński sposób na szczęście przez hartowanie ciała i ducha"

"Odnaleźć sisu. Fiński sposób na szczęście przez hartowanie ciała i ducha" to książka kanadyjskiej autorki fińskiego pochodzenia Katji Pantzar. O czym opowiada? - Autorka wychowała się w Kanadzie. Do Finlandii wyjechała dopiero jako dorosła kobieta. Tam odkryła, jaka jest różnica pomiędzy życiem w kraju nordyckim, a wysoko rozwiniętym jakim jest Kanada - mówiła Izabela Stawicka, autorka bloga "Panna Pollyanna".

- W Kanadzie, w której - jak pisze autorka - niczego jej nie brakowało zmagała się z depresją. Dopiero w Finlandii, idąc drogą sisu i naśladując swoich fińskich sąsiadów udało jej się pokonać tę chorobę - wyjaśniał gość Czwórki.

Co oznacza słowo "sisu"? Na czym polega fińska filozofia szczęścia, która jest na nim oparta? W jaki sposób na nasze samopoczucie może wpłynąć codzienny kontakt z naturą? Co autorka książki pisze o jeździe na rowerze zimą, saunie i morsowaniu? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Izabela Stawicka (autorka bloga "Panna pollyanna")

Data emisji: 2.01.2019

Godzina emisji: 11.49

ac/kd

Czytaj także

"Nanga Dream". Outsider na szczytach ośmiotysięczników

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2018 15:41
- Książka o Tomku Mackiewiczu to był mój pomysł. Po napisaniu "Himalaistek" w sposób naturalny wróciłem do tematu alpinizmu – mówił Mariusz Sepioło, autor biografii "Nanga Dream”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie oceniaj książki po okładce. A pisarza? Rozmowa o książce "Pod podszewką"

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2018 18:47
Czasem pod podszewką można często znaleźć o więcej, niż widać na pierwszy rzut oka. Od tego stwierdzenia wyszły Zofia Karaszewska i Sylwia Stano, które postanowiły opowiedzieć stylu polskich pisarzy. Z jakim efektem? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Polskie piękno". Ewolucja polskiego stylu

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2018 10:50
- Piękno jest bardzo subiektywnym zjawiskiem. Cały czas definiuje się je na nowo. Chcemy je opisać, ale wymyka się kasyfikacjom - mówiła Karolina Żebrowska, autorka książki "Polskie piękno. Sto lat mody i stylu".
rozwiń zwiń