Polskie Radio
Section05
Francja

To mógłby być jeden z największych zamachów w historii Francji. Ruszył proces siedmiu oskarżonych

W Paryżu rozpoczyna się proces siedmiu mężczyzn oskarżonych o przygotowywanie zamachu terrorystycznego podczas piłkarskich mistrzostw Europy w 2016 roku. Kilka tygodni przed rozpoczęciem zawodów francuskie służby odkryły duży skład broni w mieszkaniu wynajętym przez jednego z podejrzanych. Oskarżonym grozi kara dożywotniego pozbawienia wolności.
Zobacz więcej na temat:  terroryzm ŚWIAT Europa Francja sąd islam Państwo Islamskie Euro 2016 broń policja zamach

Andrzej Talaga: francuska koncepcja strategicznej autonomii UE jest dla Polski groźna

Ubiegłotygodniowy unijny wideoszczyt ujawnił duże różnice zdań przywódców co do tzw. strategicznej autonomii. Za tą koncepcją i zbliżeniem z Rosją opowiedział się prezydent Francji Emmanuel Macron. Andrzej Talaga, analityk, zwraca uwagę na twarde "nie" ze strony Niemiec. - Ale francuska koncepcja groźna jest dla Polski - zauważa.
Zobacz więcej na temat:  NATO Unia Europejska armia Francja Paweł Lekki

Nicolas Sarkozy skazany. Piotr Witt: dla Francuzów to szok

- W przypadku Sarkozy'ego to są trzy lata więzienia, z czego jeden rok więzienia ścisłego. Szok we Francji. Zawsze, kiedy wysoki funkcjonariusz państwa staje przed sądem, to szokuje. We Francji bardziej niż gdzie indziej - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Witt, pisarz i eseista, korespondent polskich mediów nad Sekwaną.    
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Francja Piotr Witt Antoni Opaliński Nicolas Sarkozy

"Paryż narusza swobodę świadczenia usług". Ekspert o kontrolach polskich firm we Francji

Francja narusza swobodę świadczenia usług - ocenia doktor Marek Benio z Europejskiego Instytutu Mobilności Pracy. Chodzi o nękanie polskich firm delegujących pracowników uporczywymi kontrolami, o próby wykazania, że prowadzą we Francji trwałą działalność gospodarczą i tym samym nielegalną oraz zmuszanie tych firm do przerejestrowywania działalności, by we Francji płaciły podatki.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Francja firma pracownicy ŚWIAT Europa

Francja: były prezydent Nicolas Sarkozy skazany na 3 lata więzienia m.in. za korupcję

Trybunał Karny w Paryżu uznał w poniedziałek w procesie dotyczącym tzw. afery podsłuchowej, że były prezydent Francji Nicolas Sarkozy jest winny zarzucanej mu korupcji i nadużywania wpływów politycznych. Były szef państwa został skazany na trzy lata więzienia, w tym dwa w zawieszeniu. Sarkozy zapowiedział, że odwoła się od orzeczenia trybunału.  Po raz pierwszy w historii Piątej Republiki były prezydent został skazany za korupcję.  
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Francja Europa Nicolas Sarkozy korupcja sąd