Polskie Radio
Section05
Francja

„Nie możemy dopuścić, by wojna PO-PiS szkodziła Polsce”

Prezydent Francji i kanclerz Niemiec zapowiedzieli, że w sprawie procedury przeciwko Polsce będą wspierać stanowisko Komisji Europejskiej. Z powodu głosowania sześciu europosłów PO nad rezolucją Parlamentu Europejskiego na temat sytuacji w Polsce z Platformy do PiS-u odeszło dwóch senatorów. O postępowaniu UE przeciwko Polsce oraz o francuskich śmigłowcach mówili w audycji Rozmowa PR24 Ireneusz Zyska (PiS) i Paweł Szramka (Kukiz’15).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Parlament Europejski Komisja Europejska Francja Węgry Viktor Orban

Kryzys Unii Europejskiej już się skończył?

- Mam wątpliwości co do stwierdzenia, że Unia Europejska jest w takim ciężkim kryzysie. Najtrudniejsze lata ma już chyba za sobą. Od 2014 roku trwa ożywienie gospodarcze - mówił w audycji "Więcej świata" dr hab. Sebastian Płóciennik (Polski Instytut Spraw międzynarodowych). Komentował słowa Mateusza Morawieckiego z expose, który mówił m.in. o kryzysie UE.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska strefa euro Bliski Wschód Izrael Jerozolima Palestyna Niemcy Francja Emmanuel Macron Wojna w Syrii Grzegorz Ślubowski Adam Balcer

Cyniczna gra mocarstw na Bliskim Wschodzie

Prezydent Putin zapowiedział, że rosyjskie wojska wycofają się z Syrii. Mają tam zostać jedynie, tzw. ochotnicy, czyli de facto żołnierze najemni. Jednocześnie okazuje się, że jedna z francuskich firm finansowała Państwo Islamskie w zamian za możliwość korzystania z fabryk na zajętym przez nie terenie. Jak rysuje się przyszłość Syrii?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Żakowski Syria konflikty międzynarodowe Bliski Wschód Rosja Francja Władimir Putin

Korsyka pójdzie drogą Katalonii? Nacjonaliści wygrali wybory

- W warunkach tego przekonania francuskiego, że każdy obywatel Francji jest Francuzem i ma być identyczny z innymi Francuzami, rodził się na Korsyce opór. To jedyny region Francji metropolitarnej, o odmiennej tożsamości, co od lat 80. zaowocowało przyznaniem im autonomii - mówił na antenie radiowej Jedynki prof. Andrzej Szeptycki (Instytut Stosunków Międzynarodowych). 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Korsyka Grzegorz Ślubowski Andrzej Szeptycki Francja katalonia Jarosław Guzy