Polskie Radio
Section05
Francja

Armia Polska we Francji. Posłuchaj wspomnień Józefa Hallera, dowódcy Błękitnej Armii

Komitet Narodowy Polski, polska reprezentacja polityczna uznawana przez rządu Ententy, zabiegała o utworzenie Armii Polskiej we Francji. Alianci zapewniali uzbrojenie i wyposażenie, ochotnicy napływali z obozów dla jeńców i środowisk polonijnych. Brakowało tylko odpowiedniego dowódcy. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Józef Haller Armia Polska we Francji I wojna światowa Francja Roman Dmowski Witold Lutosławski Lucjan Żeligowski Michał Rola-Żymierski Charles de Gaulle

Były prezydent Francji chce wzmocnienia granic UE i odsyłania nielegalnych migrantów. Proponuje też sankcje

Trzeba wzmocnić zewnętrzne granice Unii Europejskiej i wprowadzić reguły dotyczące m.in. odsyłania osób, którym nie przyznano azylu - stwierdził w wywiadzie dla stacji BFM TV były prezydent Francji Francois Hollande. Wskazał, że z Ukrainy przybyło do Europy Wschodniej milion ludzi i są oni lepiej zintegrowani niż inni migranci.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja kryzys migracyjny 2023 Francois Hollande

Francja: imigranci ekonomiczni masowo otrzymują azyl. Rekordowe dane

Dziennik "Le Figaro" pisze o olbrzymim wzroście liczby wniosków o azyl we Francji. Od początku roku złożono ponad 93 tys. wniosków, czyli ok. 12-14 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku, który był rekordowy pod tym względem. Konserwatywna gazeta pisze, że nieudolna i zbyt hojna polityka azylowa kosztuje Francję miliardy euro.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja kryzys migracyjny 2023 imigranci w Europie

Imigrant zdewastował kościół w Paryżu. Trwa zbiórka na naprawę. Potrzeba kilkudziesięciu tysięcy euro

Kościół św. Franciszka Ksawerego w Paryżu został dwukrotnie zdewastowany przez tego samego imigranta, który rozbił i zdekapitował figury świętych - podała parafia w biuletynie informacyjnym. Jak dodano, trwa zbiórka na renowację figur świętych, które zostały zniszczone w marcu oraz w czerwcu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja Kościół imigranci w Europie migracja kryzys migracyjny 2023

TYLKO U NAS "Polacy mają szczęście, że mogą sprzeciwić się imigracji". Francuski polityk chwali referendum

- Polacy mają szczęście, że mogą sprzeciwić się imigracji w referendum - powiedział w rozmowie z Polskim Radiem Damien Rieu - francuski polityk prawicowej partii Rekonkwista i sygnalista specjalizujący się w sprawach imigracji. Rieu stwierdził, że we Francji może wkrótce być za późno, na zatrzymanie zmian społeczno-kulturowych związanych z wieloletnim napływem imigrantów z Afryki. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Stefan Foltzer.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja kryzys migracyjny Stefan Foltzer kryzys migracyjny 2023 imigranci w Europie

ANALIZA Zagraniczny kapitał transferuje zyski z Polski. Patriotyzm gospodarczy kluczem do silnej gospodarki

Globalne koncerny wyprowadzają zyski z krajów pierwotnej produkcji poprzez optymalizację podatkową oraz sterowanie wartością dodaną. Tego typu strategia doprowadza do skutecznego wyprowadzania zarobionych na krajowym rynku pieniędzy do innych obszarów gospodarczych. Generuje to ogromne straty społeczno-gospodarcze dla kraju gospodarza produkcji. Zyskowność globalnej spółki matki wynosi średnio 11%, a jej spółki córki w Polsce jest 3 razy mniejsza.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA konsument patriotyzm firma zakupy POLSKA Niemcy Francja

Francja wycofa żołnierzy z Nigru. Ekspert: Rosjanie próbują nawiązać współpracę z huntą

Francja wycofuje swoje wojska z Nigru i traci wpływy nie tylko w tym kraju, ale również w kilku pozostałych byłych koloniach. - Rosjanie starają się eliminować francuskie wpływy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Grzegorz Kuczyński, publicysta portalu i.pl i autor m.in. książki "Wagnerowcy. Psy wojny Putina".
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Afryka Francja Niger Rosja

"To możliwe". Beata Szydło odniosła się do informacji o propozycji dla Ukrainy ws. obalenia polskiego rządu

Beata Szydło skomentowała na platformie X doniesienia Dominiki Cosić o wsparciu Niemiec i Francji akcesji Ukrainy do UE w zamian za pomoc w obaleniu polskiego rządu. "Czy Niemcy »kupują« władze Ukrainy wizją szybkiego wejścia do UE? Jest to możliwe. Ale w takim razie władze Ukrainy wykazywałyby się skrajną naiwnością" - napisała była premier.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska rząd Beata Szydło Niemcy Francja Europa

"To możliwe". Beata Szydło odniosła się do informacji o propozycji dla Ukrainy ws. obalenia polskiego rządu

Beata Szydło skomentowała na platformie X doniesienia Dominiki Cosić o wsparciu Niemiec i Francji akcesji Ukrainy do UE w zamian za pomoc w obaleniu polskiego rządu. "Czy Niemcy »kupują« władze Ukrainy wizją szybkiego wejścia do UE? Jest to możliwe. Ale w takim razie władze Ukrainy wykazywałyby się skrajną naiwnością" - napisała była premier.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska rząd Beata Szydło Niemcy Francja ŚWIAT Europa