Polskie Radio
Section05
języki obce

Izrael. Odczytano najstarsze znane zdanie w starożytnym języku. To zaklęcie przeciw wszom

Naukowcom udało się odczytać inskrypcję wyrytą w języku kananejskim na starożytnym grzebieniu. Głosi ona: "Niech ta kość pomoże pozbyć się wszy z włosów i brody". Wyryty około 3700 lat temu napis jest wyjątkowy, bo stanowi pełne zdanie; do tej pory znajdowano zabytki zawierające inskrypcje z zaledwie dwoma-trzema słowami w tym języku.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Izrael Palestyna archeologia odkrycia i ciekawostki języki obce NAUKA

Język hiszpański coraz popularniejszy. Czy łatwo się go nauczyć?

Język hiszpański z roku na rok staje się coraz popularniejszy. – Ponad 550 mln ludzi na świecie w 21 krajach mówi po hiszpańsku. Ten język ma przede wszystkim warianty leksykalne, słowa są częściej lub rzadziej używane w różnych krajach, a to czasami może być zabawne – mówił w Trójce Abel Murcia, dyrektor Instytutu Cervantesa w Warszawie. W audycji rozmawialiśmy także o zwyczajach związanych z corridą.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Karol Gnat Józef Niewiarowski Hiszpania języki obce

Technologia w nauce języków obcych. Z jakich form korzystamy najchętniej?

Międzynarodowy Dzień Języków Obcych to doskonała okazja, by zastanowić się nad nauką języka. Jej formy przeszły w ostatnich latach niemałą metamorfozę. Dziś decydujemy się już nie tylko na książki i kursy. Chętnie wybieramy też gry edukacyjne, aplikacje na telefon lub rozmowy z botami w wirtualnej rzeczywistości. 
Zobacz więcej na temat:  Józef Niewiarowski Trójka nauka języków obcych języki obce Europejski Dzień Języków Obcych Piotr Firan technologie aplikacje mobilne wirtualna rzeczywistość

Międzynarodowy Dzień Języków Obcych. Spotkanie z Martyną Górniak-Pełech, tłumaczką i pisarką

26 września obchodzimy  Międzynarodowy Dzień Języków Obcych. To dobra okazja, by zwrócić dzieciom uwagę, jak ważna jest umiejętność porozumiewania się z ludźmi, którzy mieszkają w innych częściach świata i poznawanie ich kultury. Przekonuje o tym Martyna Górniak - Pełech, dziennikarka i pisarka, autorka książki „Dzieci Wielojęzyczne. Niezwykła historia zwykłej rodziny”.
Zobacz więcej na temat:  języki obce nauka języków obcych Polacy za granicą Polonia Szwajcaria

Premiera Lekcje polskiego dla uchodźczyń z Ukrainy [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

Wojna na Ukrainie trwa od ponad pięciu miesięcy. Od 24 lutego, czyli od dnia rozpoczęcia rosyjskiej inwazji, polsko-ukraińską granicę przekroczyło ponad 5 mln uchodźców z Ukrainy. Jak żyć w innym kraju bez znajomości języka?  
Zobacz więcej na temat:  Magda Skawińska Ukraina język polski języki obce uchodźcy wojna na Ukrainie Trójka Ukraina Wrocław edukacja reportaż STYL ŻYCIA pomoc społeczeństwo KULTURA

Festiwal "Europejski Poeta Wolności". Gdańskie spotkanie z poezją kontynentu

10 spotkań z poetami i poetkami z 9 krajów, 7 gdańskich lokalizacji, 2 stoczniowe wieczory z poezją i muzyką, 2 serie interwencji artystycznych, performans dźwiękowy, warsztat czytania poezji i gala wręczenia Nagrody Literackiej Miasta Gdańska – w czwartek o godz. 16.00 zostanie otwarty Festiwal "Europejski Poeta Wolności" w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku. Impreza będzie trwać trzy dni. W jej trakcie dwie poetki zostaną uhonorowane Nagrodą Literacką Miasta Gdańska "Europejski Poeta Wolności".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Katarzyna Cygler Trójka SZTUKA poezja Gdańsk Ukraina Albania tłumacz języki obce język polski pomorskie

Między słowami. Czy zawsze umiemy znaleźć wspólny język?

Które języki na przestrzeni dziejów osiągały status lingua franca? Zależy, w jakim okresie. Kiedyś językiem uczonych i dyplomatów była łacina. A jak brzmiały ballady w tym języku? Kto mniema, że dziś nikt nie śpiewa piosenek po łacinie – jest w błędzie, i mamy na to dowody, które można było usłyszeć w audycji, w której wybrzmiała m.in. potężna "Carmina Burana - In Taberna Quando Sumus".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Monika Małkowska MUZYKA języki obce

Język angielski nadal najczęściej wybieranym przez polskich uczniów na maturze

Po egzaminie dojrzałości z języka polskiego i matematyki przyszedł czas na języki obce. Wybór jednego z nich jest dla uczniów obowiązkowy. Dziś, 6 maja, odbywają się matury na poziomie podstawowym między innymi z angielskiego, niemieckiego i francuskiego. Klaudia Porębska w "Sygnałach dnia" sprawdziła, czy Polacy są poliglotami, jakie języki obce znają i które są cenione przez pracodawców.
Zobacz więcej na temat:  matura matura 2022 egzaminy maturalne języki obce język angielski Sygnały Dnia Klaudia Porębska edukacja

Jak zadbać o wymierające języki?

Język jest jak kwiat – odpowiednio pielęgnowany potrafi pięknie rozkwitnąć i wydać wspaniałe owoce. Ale język zarazem jest jak zwierzę i może być zagrożony wymarciem. Co więcej, takich języków jest ok. 1/3 z blisko 7 tys., które istnieją na świecie. Dlatego stworzono w internecie Archiwum Zagrożonych Języków (ELAR).
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA społeczeństwo języki obce nauka języków obcych Wilamowice Paweł Turski Mateusz Drozda Trójka