Polskie Radio
Section05
języki obce

Tłumaczą teksty, wykrywają spam. Czym są neuronowe modele języka?

Dzięki nim użytkownicy internetu mają dostęp do usług tłumaczenia tekstu na różne języki, możliwe jest wykrywanie spamu, realizowane są badania nastrojów społecznych w sieci, a także z ich pomocą każdy ma dostęp do automatycznej korekty tekstu czy też może porozmawiać z chatbotem. Mowa o neuronowych modelach języka, których popularność w ostatnich latach znacznie wzrosła. 
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak języki obce internet sztuczna inteligencja informatyka

"Dzieci Wielojęzyczne. Niezwykła historia zwykłej rodziny" już w księgarniach

Wychować dziecko nie jest łatwo, a wychować dziecko dwujęzyczne początkowo wydaje się projektem zupełnie niewykonalnym. Wiele polskich mam zna temat od podszewki. Ale co zrobić, kiedy czas się spakować i po raz kolejny wyjechać? Odpowiedzi na to i wiele innych pytań znajdziecie w książce Martyny Górniak - Pełech  „Dzieci Wielojęzyczne. Niezwykła historia zwykłej rodziny”.
Zobacz więcej na temat:  języki obce język polski nauka języków obcych Malta dzieci

"Aktorka, wokalistka, lingwistka". Niezwykłe spotkanie z Moniką Mariotti

Mówi biegle w sześciu językach. Jest pół-Polką, pół-Włoszką. W Polsce na stałe mieszka od dwunastu lat, chociaż wciąż lubi zmieniać miejsca i podróżować. Od początku związana jest ze stołecznym Teatrem WARSawy, w którym od jedenastu lat gra w uznanym spektaklu "Kompleks Portnoya". Gościem radiowej Jedynki była aktorka - Monika Mariotti.
Zobacz więcej na temat:  aktorzy Martyna Podolska TEATR kino języki obce piosenka

Audycje pełne lata. Letnia ramówka Polskiego Radia Dzieciom

Wraz z zakończeniem roku szkolnego Polskie Radio Dzieciom rozpoczęło nadawanie programu według letniej ramówki. Na antenę tej całodobowej stacji powróciły audycje pełne lata, a poranna audycja nadawana od poniedziałku do piątku startuje o godzinę później czyli o 8.00. Czego posłuchamy w wakacje?
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców DAB+ Lew i Królik w PRD Podwieczorek z Filipem i Leopoldem języki obce

Dwujęzyczność pomocna w osiąganiu sukcesów?

Niewątpliwie znajomość języka obcego jest bardzo przydatna w życiu. Jak się okazuje dwujęzyczność nie tylko zwiększa dostęp do informacji, ale także ulepsza kreatywne myślenie oraz ułatwia analizowanie złożonych wiadomości. Co więcej u dzieci potrafiących komunikować się w dwóch lub kilku językach zwiększają się możliwości osiągnięcia sukcesu. Niestety poziom języka angielskiego w Polsce jest wciąż nierównomierny. Z tego też powodu powstał program "Dwujęzyczny Przedszkolak", o którym w "Strefie Rodzica" opowiedziała jego pomysłodawczyni, Aneta Zwolińska.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica edukacja języki obce

Dwujęzyczność zamierzona

Skąd idea uczenia dziecka obcego języka od najmłodszych lat, czy wręcz miesięcy życia, i to nawet wówczas gdy oboje rodzice są Polakami? Czy oprócz oczywistych korzyści z umiejętności posługiwania się kolejnym językiem taka edukacja wpływa na rozwój dziecka? O tym usłyszeć można w audycji "Strefa rodzica" w cyfrowym Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci wychowanie nowe technologie edukacja języki obce radio dla dzieci radio dla rodziców