Polskie Radio
Section05
języki obce

TYLKO U NAS Język ukraiński a polski. Podobieństwa i różnice, czyli jak się dogadać

Po ataku Rosji na Ukrainę pojawiła się w naszym kraju ogromna liczba osób szukających schronienia przed wojną. Jednym z wielu wyzwań, przed jakimi stają zarówno uchodźcy, jak i Polacy, którzy spieszą im z pomocą, jest bariera językowa. Dlatego warto przyjrzeć się językowi ukraińskiemu, sprawdzić, co łączy, a co dzieli go z językiem polskim. Warto szukać porozumienia.
Zobacz więcej na temat:  język polski Ukraina gramatyka języki obce HISTORIA

Język polski dla obcokrajowców. Co ich śmieszy, a co jest trudne?

21 lutego to Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. My mówimy w tym języku od dziecka, choć zdarza się, że sprawia nam problemy. Dla obcokrajowców jest prawdziwym wyzwaniem - Chińczycy mają problem z naszym "r", osoby anglojęzyczne z przypadkami. A jak jest z ortografią?
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Marta Zinkiewicz język polski język ojczysty języki obce NAUKA edukacja Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Język angielski przestaje być językiem obcym

Język angielski zmienił swoją rolę – przestał być językiem obcym i stał się integralną częścią naszego życia. Znajomość angielskiego nie jest już umiejętnością, która wyróżni wśród innych nasze CV, ale standardowym oczekiwaniem pracodawcy. A jak na proces nauki tego języka wpływa sztuczna inteligencja?
Zobacz więcej na temat:  Czwórka język angielski Kamil Jasieński komunikacja języki obce sztuczna inteligencja edukacja nauka języka angielskiego nauka języków obcych

"Tłumacz musi znać przede wszystkim swój własny język". Egon Naganowski i polsko-niemieckie historie

– Czasem się ludziom wydaje, że oni znają dobrze język obcy, wobec tego mogą tłumaczyć. A trzeba znać w takim przypadku dobrze język polski – podkreślał Egon Naganowski. Dziś mija 24. rocznica śmierci tego cenionego znawcy literatury niemieckojęzycznej, żołnierza Armii Krajowej, a także radiowca.
Zobacz więcej na temat:  Egon Naganowski literatura Austria I wojna światowa II wojna światowa Powstanie Warszawskie tłumacz język polski języki obce

"To naruszenie prawa". Rzecznik ochrony języka państwowego: ok. 5 proc. portali nie ma ukraińskiej wersji językowej

W poniedziałek ukraiński rzecznik ochrony języka państwowego Taras Kremiń, cytowany przez portal Ukraińska Prawda, poinformował, że "z badania przeprowadzonego w październiku na Ukrainie wynika, że około 5 proc. internetowych portali medialnych nie ma ukraińskiej wersji językowej, co jest naruszeniem przepisów dotyczących języka urzędowego".
Zobacz więcej na temat:  Ukraina internet media społecznościowe społeczeństwo języki obce

Zmarł Ireneusz Kania, wybitny tłumacz. "Język był kluczem do poznawania nowych światów"

- Zawsze miałem niezwykłą ciekawość świata jako mozaiki odmiennych kultur, sposobów bycia, duchowości. Bardzo to mnie pociągało i chciałem jakoś się do tego zbliżyć. Dlatego uczyłem się wielu języków – opowiadał w archiwalnej radiowej audycji Ireneusz Kania. Ten znakomity tłumacz zmarł 9 października br. w wieku 83 lat.
Zobacz więcej na temat:  Ireneusz Kania tłumacz literatura język angielski języki obce Daleki Wschód filozofia religia

"Dzieci wielojęzyczne. Sanki, pierogi i Pałac Kultury". Spotkanie z autorką i bohaterami książki

Publikacja stanowi drugą część opowieści o dzieciach, które wychowują się w wielu językach i wielu kulturach. Historia, która wydarzyła się naprawdę. Wychowane na Malcie – wśród palm, statków i plaż – przylatują do Warszawy, gdzie zaczynają nowe życie. Rozpoczynają naukę w polskiej szkole, gdzie zaprzyjaźniają się z polskimi i ukraińskim dziećmi oraz przeżywają wiele przygód.
Zobacz więcej na temat:  język polski języki obce Polonia Polacy za granicą Malta Szwajcaria literatura