Polskie Radio
Section05
języki obce

Lekcja języka z "Polskieradio.pl na końcu świata" [wideo]

Posługuje się nim około 7 milionów osób - głównie południowoamerykańskich Indian. Język guarani, obok hiszpańskiego, jest językiem urzędowym w Paragwaju. W ramach cyklu "Polskieradio.pl na końcu świata" proponujemy państwu krótką lekcję. Okazuje się, że niektóre słowa w guarani na stałe weszły m.in. do języka polskiego - wśród nich jaguar, pirania, kuguar i tukan.
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio.pl na końcu świata podróże Paragwaj języki obce TYLKO U NAS

Języki obce. Uczmy się ich w każdym wieku

W Europejskim Dniu Języków w Czwórce sprawdzamy różne metody uczenia się języków obcych oraz jakie płyną z tego korzyści. - Badania pokazują, że elementy dwujęzyczności pozwalają na rozwój kreatywnych ludzi, lepiej radzących sobie z problemami - przekonuje dr Grzegorz Śpiewak, wykładowca nowojorskiej uczelni New School.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka edukacja języki obce NAUKA szkoła język angielski język chiński Justyna Majchrzak Weronika Puszkar

"Transatlantyk" dla tłumacza Miłosza, Gombrowicza i Mrożka

Lajos Palfalvi - tłumacz, historyk literatury i krytyk został uhonorowany nagrodą „Transatlantyk” na Światowym Kongresie Tłumaczy Literatury Polskiej. Węgier ma na swoim koncie kilkadziesiąt przekładów dzieł najważniejszych polskich pisarz, w tym Czesława Miłosza, Sławomira Mrożka, Leszka Kołakowskiego, Witolda Gombrowicza i Olgi Tokarczuk. Relacja z Kongresu Tłumaczy w audycji Kultura Nie Całkiem Osobista.
Zobacz więcej na temat:  moda moda i uroda literatura języki obce tłumacz

Języki obce: najważniejsze żeby się dogadać

W ostatnich latach nastawienie Polaków do nauki języków obcych zmieniło się. Języki obce już nas nie przerażają, coraz chętniej się ich uczymy. Mówili o tym w Polskim Radiu 24 dr Anna Popławska z Katedry Filologii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, dr Iwona Szwed z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Rzeszowskiego, germanistka Anna Rzemińska z Gimnazjum nr 9 w Rzeszowie oraz podróżnik Janusz Witek.
Zobacz więcej na temat:  języki obce język angielski podróże