Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Sławomir Dolecki 15.04.2021

Morskie farmy wiatrowe głównym tematem Forum 590. Artur Soboń: Trzeba wykorzystać potencjał polskich firm

Celem transformacji energetycznej jest zapewnienie Polsce bezpieczeństwa energetycznego, a Polakom i naszemu przemysłowi konkurencyjnych cen energii – mówił podczas Forum 590 wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń. "Tym samym chcemy zapewnić konkurencyjność gospodarce" – podkreślił.

– Jesteśmy w takim momencie, w którym nie podejmując wyzwań inwestycyjnych – między innymi w energię produkowaną z farm wiatrowych na Bałtyku – zagrozilibyśmy i bezpieczeństwu i konkurencyjności polskiej gospodarki – zaznaczył wiceszef resortu aktywów państwowych podczas dyskusji dotyczącej morskiej energetyki wiatrowej.
Forum 590, które odbywa się w formule online, jest organizowane w ramach Kongresu 590, planowanego na początek maja. Polskie Radio 24 jest patronem medialnym wydarzenia.

Wykorzystać potencjał polskich firm

wiatraki free 1200.jpg
Energia odnawialna. Ireneusz Zyska: pierwsze instalacje farm wiatrowych na Bałtyku w 2025 roku

Artur Soboń podkreślił, że Bałtyk jest bardzo dobrym miejsce do realizacji projektów związanych z morską energetyką wiatrową. Powtórzył, że kluczowe jest, by w tak ważnym procesie wykorzystać potencjał polskich firm.

– To oznacza, w moim przekonaniu, co najmniej 50-procentowy udział polskich przedsiębiorców w tym projekcie – powiedział wiceminister.
Szacuje się, że budowa morskich farm wiatrowych na Bałtyku to koszt ponad 100 mld zł.

W opinii wiceministra klimatu i środowiska Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego projekt budowy morskich farm wiatrowych ma ogromne znaczenie gospodarcze. Zaawansowanie planów zagospodarowania wód morskich w celu realizacji inwestycji związanych z budową morskich farm wiatrowych było tematem posiedzenia sejmowej komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

– To jest nie tylko inwestycja w modernizację naszej energetyki, ale to też stworzenie miejsc pracy w województwach nadmorskich – podkreślił wiceminister Guibourgé-Czetwertyński.

Jak dodał, dla ministerstwa klimatu najważniejszym elementem planu jest oznaczenie obszarów przeznaczonych na pozyskiwanie energii odnawialnej.

Plany zagospodarowania wód morskich

Według wiceszefa resortu klimatu program może być wart nawet 130 mld zł, a w efekcie ma doprowadzić do powstania 11 GW mocy w farmach wiatrowych w horyzoncie do 2040 r. w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej na Morzu Bałtyckim.


Posłuchaj
05:42 justa-soboń.mp3 O morskiej energetyce wiatrował mówił w radiowej Jedynce Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych./Justyna Golonko, Polskie Radio/.

 

– Kluczowe dla nas obszary to te, które są przeznaczone na pozyskiwanie energii odnawialnej – powiedział wiceminister. – Jest siedem takich obszarów o powierzchni ponad 2 tys. km2. One są zlokalizowane w Ławicach Słupskiej, Środkowej i Odrzanej.

Z kolei wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk powiedział, że ministerstwo miało za zadanie opracowanie planów zagospodarowania wód morskich.

– To nie tylko dotyczy farm wiatrowych, ale i wszystkich innych rodzajów aktywności – podkreślił Marek Gróbarczyk.

Plan to efekt potrzeby zabezpieczenia przestrzeni morskiej dla takich działań jak: rozbudowa potencjału gospodarki morskiej opartej na sieci portów morskich; zapewnienie możliwości rozwoju i bezpieczeństwa żeglugi; przemysłowe i energetyczne wykorzystanie zasobów morza, takie jak morska energetyka wiatrowa, górnictwo morskie, rybołówstwo kutrowe czy energetyka jądrowa, a także trwały i zrównoważony rozwój turystyki nadmorskiej i morskiej.


PR1/PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/Justyna Golonko/ DoS