Polskie Radio
Section05
energia odnawialna

"Chcę wierzyć, że doszło do kompletnej nieznajomości zasad pisania prawa". Minister klimatu o ustawie wiatrakowej

- Energia wiatrowa posiada jedną zasadniczą wadę. Nie jest stabilna, jest pogodozależna. Nie możemy oprzeć naszego systemu o OZE. Głównym źródłem muszą być stabilne źródła energii, jądrowe i konwencjonalne - mówiła w Polskim Radiu 24 minister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sejm energetyka energia elektryczna energia polityka OZE energia odnawialna

TYLKO U NAS Wiatraki szkodliwe czy nie? Ekspert weryfikuje krążące w sieci informacje

Zamieszanie wokół "ustawy wiatrakowej" sprawiło, że znów w przestrzeni publicznej pojawiają się spekulacje dotyczące ew. szkodliwości wiatraków - generatorów napędzanych wiatrem. Portal PolskieRadio24.pl poprosił eksperta ds. energetyki Daniela Czyżewskiego o komentarz dotyczący powtarzających się opinii na temat tego źródła energii odnawialnej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA energia odnawialna energetyka Daniel Czyżewski społeczeństwo GOSPODARKA

"Biznes na miliardy, szkodliwy dla Polaków i korzystny dla konkretnych firm". Sellin o kulisach ustawy wiatrakowej

Prokuratorzy zbadają okoliczności powstania projektu tzw. ustawy wiatrakowej. - Twarzą projektu była posłanka Paulina Hennig-Kloska. Wraz z ekspertami dokonywała w nim zmian. Należy wyjaśnić, kim byli eksperci, być może lobbystami? Dlatego prokuratura podjęła czynności, a my oczekujemy komisji śledczej - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jarosław Sellin Polskie Radio 24 OZE energia odnawialna prokuratura

PR24 "Niemieckie podmioty mocno pilnują, aby ich interesy w Polsce nie były zagrożone". Żaryn o aferze wiatrakowej

- Przepisy w ustawie są ewidentnie korzystne dla silnych grup interesów związanych z energetyką wiatrową. Silnymi producentami w tym obszarze są firmy niemieckie. Mamy do czynienia z różnego rodzaju możliwościami gier lobbingowych - mówił w Polskim Radiu 24 Stanisław Żaryn, zastępca ministra koordynatora służb specjalnych i pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA służby i bezpieczeństwo OZE energia odnawialna komisja śledcza

Komisja śledcza ws. afery wiatrakowej? Szczucki: pod hasłem zamrożenia cen energii próbowano oszukać Polaków

- CBA, prokuratura i komisja śledcza powinny prześledzić to, co się działo w sprawie ustawy wiatrakowej. W jakim zakresie przepisy zostały pominięte? Czy ktoś chciał na tym zarobić? Chodzi też o wyciągnięcie konsekwencji karnych. Takie działania, nastawione na osiągnięcie korzyści majątkowej, są przestępstwem - mówił w Polskim Radiu 24 minister edukacji i nauki, poseł PiS prof. Krzysztof Szczucki. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA OZE elektrownie wiatrowe energia odnawialna

Hołownia tłumaczy "lex wiatrak": intencje były dobre, popełniono błędy w komunikacji

- Najważniejsze jest powiedzenie ludziom, że musimy przeprowadzić mrożenie cen prądu i że musimy doprowadzić do tego, żeby takie mrożenie odeszło do historii. Musimy mieć zielony, tani prąd dla wszystkich - powiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia pytany o tzw. ustawę wiatrakową. - Intencje były dobre, popełniono błędy w komunikacji - zaznaczył, wyjaśniając sprawę "lex wiatrak".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Szymon Hołownia polityka Trzecia Droga energia odnawialna elektrownie wiatrowe

"Są skandaliczne i lobbystyczne, nie zgodzimy się na nie". Sasin o przepisach "lex wiatrak"

- Projekt KO i Polski 2050 tzw. ustawy wiatrakowej to przepisy wyraźnie lobbystyczne - ocenił w poniedziałek w Białymstoku były minister aktywów państwowych, szef podlaskiego okręgu PiS Jacek Sasin. - Będziemy je oprotestowywać, ale będziemy również żądali wyjaśnienia tego, w jaki sposób te przepisy zostały stworzone, jak i komu mają służyć - zaznaczył. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jacek Sasin energia odnawialna elektrownie wiatrowe

PiS chce komisji śledczej ws. "lex wiatrak". Fogiel: sprawa przypomina aferę Rywina

- W tej sprawie pojawia się bardzo wiele pytań o liberalizację przepisów umożliwiających budowę wiatraków: o kwestię wywłaszczania, odrolnienia ziemi niemal z automatu, o przekazanie bardzo dużej władzy samorządom - powiedział poseł PiS Radosław Fogiel uzasadniając powołanie komisji śledczej badającej tzw. ustawę wiatrakową. Jak mówił, trzeba wyjaśnić, kto jest autorem projektu ustawy, kto przyniósł go posłom i w jakim celu. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA OZE energetyka energia odnawialna komisja śledcza Radosław Fogiel PiS

PiS domaga się wyjaśnień, kto stoi za ustawą wiatrakową. "Nikt się do tego kukułczego jaja nie przyznaje"

- Domagamy się, żeby opozycja jednoznacznie ujawniła, kto jest rzeczywistym autorem tych zapisów - powiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości Marcin Horała odnosząc się do "ustawy wiatrakowej". - Nikt się do tego kukułczego jaja nie przyznaje - mówiła z kolei Dorota Arciszewska-Mielewczyk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA energetyka energia odnawialna Prawo i Sprawiedliwość Platforma Obywatelska Polska 2050

Afera wiatrakowa. Szef MON: zamiast chronić Polaków, stwarza realne zagrożenie w postaci wywłaszczenia

- Koalicja Donalda Tuska jeszcze nie przejęła władzy w Polsce, a już udowadnia, że będzie kierować się dobrem nie obywateli, ale lobbystów i własnych portfeli, ludzi mają za nic - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak. - Apeluję do wszystkich, by w wyborach samorządowych oddawali swoje głosy na tych, którzy sprzeciwiają się projektowi (tzw. ustawy wiatrakowej - red.) - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka afera wiatrakowa energetyka energia odnawialna OZE Mariusz Błaszczak