Polskie Radio
Section05
energia odnawialna

Coraz lepsza współpraca gospodarcza Polski z Belgią. Otwierają się także zupełnie nowe możliwości

W 2021 roku polsko-belgijskie obroty handlowe osiągnęły rekordowy poziom 14,1 mld euro, co oznacza prawie 30-proc. wzrost rok do roku. W opinii ambasadora Polski w Królestwie Belgii Rafała Siemianowskiego, szansą na kolejne pola współpracy są technologie wodorowe i energetyka wiatrowa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Belgia eksport import wodór gaz ziemny energia odnawialna

Energia z atomu może być dużo tańsza niż z węgla. PIE podał szacunki

Koszt wytwarzania energii w elektrowni jądrowej jest od 2,5 do nawet 4 razy niższy niż w przypadku elektrowni węglowej. W zależności od wybranej w Polsce technologii i wariantu budowy, koszt za 1 kWh wahałby się od 12 gr do 17,5 gr, a węglowej blisko 50 gr - ocenił Polski Instytut Ekonomiczny.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energia elektryczna energia atomowa energia odnawialna węgiel energetyka energia

Nowa fabryka pomp ciepła w Legnicy. Premier: Polska staje się centrum rozwoju technologii energooszczędnych

- Nowa fabryka pomp ciepła docelowo ma stworzyć 3 tys. miejsc pracy - powiedział premier Mateusz Morawiecki w Legnicy podczas uroczystości wkopania kamienia węgielnego pod budowę fabryki pomp ciepła. Dodał, że inwestycja przyczyni się do rozwoju regionu legnickiego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energia odnawialna energia mieszkania inwestycje inwestycje zagraniczne Mateusz Morawiecki Elżbieta Witek POLSKA energetyka Legnica

4,5 GW energii ze źródeł nisko i zero emisyjnych. Orlen inwestuje w gaz, atom i paliwa alternatywne

Do 2030 r. ze źródeł nisko i zero emisyjnych Orlen chce uzyskać 4,5 GW energii. Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek poinformował, że w I kwartale tego roku Grupa Orlen miała aktywa energetyczne o mocy 3,4 GW, w tym 649 MW energii z OZE. Orlen przygotowuje się także do transformacji w paliwach.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PKN Orlen gaz ziemny energia atomowa energia odnawialna wiatr Morze Bałtyckie wodór energetyka inwestycje

Liberalizacja ustawy wiatrakowej. Jakub Wiech: mamy warunki wiatrowe porównywalne do Niemiec

- To nie jest tak, że w Polsce są słabe warunki do rozwoju energetyki wiatrowej. One są znacznie lepsze niż w przypadku fotowoltaiki, którą się dynamicznie rozwija. Mamy warunki wiatrowe porównywalne do Niemiec, które chwalą się tym, że mniej więcej połowa ich zapotrzebowania na energię jest pokrywana z OZE - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. energetyki Jakub Wiech.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA OZE ekologia energia odnawialna energetyka energia atomowa

Polscy europosłowie z zadowoleniem o decyzji PE o utrzymaniu inwestycji w gaz i atom

Polscy eurodeputowani z zadowoleniem przyjęli decyzję Parlamentu Europejskiego w sprawie uznania gazu i atomu za "zielone" i utrzymania inwestycji w te źródła energii. Chodzi o przepisy dotyczące tak zwanej taksonomii i uwzględnienie błękitnego paliwa i energii jądrowej jako paliw przejściowych w odchodzeniu od węgla.
Zobacz więcej na temat:  energetyka Unia Europejska energia atomowa energia odnawialna

Samowystarczalność energetyczna Polski. Sawicki: musimy postawić na biogaz, który nam ją zapewni

- Najważniejszym źródłem uzupełniającym i gwarantującym prąd i energię przy braku słońca jest biogaz, który można produkować ze wszystkiego, co jest produktem odpadowym z rolnictwa, przetwórstwa rolno-spożywczego, ale także z odpadów biodegradowalnych - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Sawicki (PSL).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA węgiel GOSPODARKA energetyka energia polityka Krzysztof Świątek PSL Marek Sawicki energia odnawialna

Jaka jest opłacalność OZE? Prof. Marszałek: to inwestycja, która daje zysk w dłuższej perspektywie

Inwestycja w Odnawialne Źródła Energii nie jest inwestycją, która zwraca się natychmiast po zainwestowaniu. Na giełdzie można wpłacić i na drugi dzień zarobić. Natomiast tutaj oczywiście to jest proces długofalowy - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Konstanty Marszałek z Instytutu Elektroniki AGH w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA GOSPODARKA energetyka odnawialne źródła energii OZE energia odnawialna

Tauron zainwestuje około 48 mld w OZE do 2030 roku. Wiceprezes zdradza plany inwestycyjne Grupy

W 2030 roku około 80 procent wytwarzanej przez Grupę Tauron energii ma pochodzić ze źródeł odnawialnych. Takie jest główne założenie nowej strategii firmy, ogłoszonej podczas Kongresu 590 w podwarszawskim Nadarzynie, której szczegóły zdradził Polskiemu Radiu wiceprezes Tauronu Jerzy Topolski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Tauron Tauron Polska Energia energetyka inwestycje energia elektryczna energia atomowa energia odnawialna ekologia klimat GOSPODARKA

Kongres 590. Artur Warzocha: strategię Grupy Tauron do 2030 r. na pewno zrealizujemy

Grupa Tauron w strategii zakłada, że w 2030 r. ok. 80 proc. wytwarzanej energii będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych. Spółka jest zdeterminowana, aby plany te zrealizować, powiedział Artur Warzocha, wiceprezes Tauron Polska Energia w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka energia elektryczna energia odnawialna energia atomowa elektrownia atomowa Tauron

Drugie życie baterii od Audi

Problem z niepotrzebnymi już bateriami do samochodów elektrycznych to nie problem dla niemieckiego Audi. Koncern wpadł na doskonały pomysł, aby tchnąć drugie życie w akumulatory służące do napędzania pojazdów elektrycznych. 
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 samochody elektryczne pojazdy elektryczne audi Indie energia odnawialna