Polskie Radio
Section05
GOSPODARKA

22 mld zł na pomoc polskim przedsiębiorcom. Premier: KE zatwierdziła nasz program

"Komisja Europejska zatwierdziła nasz program pomocy przedsiębiorcom - 22 mld zł na walkę z koronawirusem. Środki te pomogą przedsiębiorstwom pokryć potrzeby w zakresie kapitału obrotowego i zapewnią wystarczającą płynność do dalszej działalności" - napisał w sobotę na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki POLSKA Koronawirus w Polsce Komisja Europejska tarcza antykryzysowa GOSPODARKA przedsiębiorca premier

Eksperci: Przedsiębiorcy widzą przyszłość w czarnych barwach

Wskaźnik PMI na poziomie ok. 42 pkt. pokazuje czarny obraz europejskiej gospodarki. Szczególnie niepokojący jest marcowy spadek nastrojów, dotyczy to również Polski – mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Uniwersytetu Warszawskiego. W opinii Piotra Araka z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, zróżnicowanie polskiej gospodarki może okazać się wielkim atutem.  
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce GOSPODARKA

Publicysta: kryzys związany z koronawirusem wywoła potężne przeobrażenia gospodarcze

- To kryzys bez precedensu. Celnie mówił o tym premier Mateusz Morawiecki. Pokazywał, że będziemy mieli do czynienia z kryzysem, którego Zachód wcześniej nie widział - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Trudnowski z Klubu Jagiellońskiego. Gośćmi audycji byli także: Jakub Jałowiczor ("Gość Niedzielny") i Jacek Liziniewicz ("Gazeta Polska Codziennie").
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT koronawirus GOSPODARKA Krzysztof Świątek Stany Zjednoczone USA

Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego: w czasie kryzysu ważna jest szybka restrukturyzacja firm

- Podstawową sprawą w czasie obecnego kryzysu jest niedopuszczanie do śmierci ludzi, ale także - do śmierci przedsiębiorstw. Trzeba dokonywać restrukturyzacji produkcji w firmach, w których jest to możliwe. Powinny one podjąć się produkcji, która akurat jest potrzebna - powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Koronawirus w Polsce GOSPODARKA tarcza antykryzysowa Krzysztof Świątek

Bank Światowy przeznaczy 160 mld dolarów na walkę z pandemią

Bank Światowy ogłosił gotowość wydania w ciągu 15 miesięcy 160 mld dolarów na walkę z pandemią koronawirusa. Początkowe 1,9 mld dolarów w funduszach ratunkowych zostało zatwierdzone na programy reagowania w 25 najbardziej potrzebujących krajach. Zapowiedział ponadto przesunięcie środków w istniejących projektach finansowanych o wartości do 1,7 mld dolarów.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus GOSPODARKA bank światowy

Politolog: zapowiada się ogromny kryzys, będziemy musieli nauczyć się żyć na nowo

- Nie wiemy, kiedy życie będzie próbowało wrócić do normy. Rozwiązania, które wyprzedzają trochę rzeczywistość, zakładają, że pandemia i kryzys z nią związany minie, że o tym zapomnimy. Powinniśmy jednak przyjąć scenariusz, że przyszłość rysuje się w zupełnie innych kolorach - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Łukasz Młyńczyk z Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus Koronawirus w Polsce GOSPODARKA POLSKA

Ekonomista: żaden rząd nie mógłby zrekompensować strat w wyniku pandemii koronawirusa

- Tarcza antykryzysowa to realna finansowa pomoc, dobrze zaadresowana. Będzie to pomoc dalece niewystarczająca do potrzeb, ale takich strat w gospodarce nie jest w stanie zrekompensować żaden rząd - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Marian Szołucha, ekonomista z Instytutu Prawa Gospodarczego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Koronawirus w Polsce GOSPODARKA przedsiębiorca przedsiębiorstwo tarcza antykryzysowa Piotr Nisztor ekonomia