Polskie Radio
Section05
GOSPODARKA

Embargo na ukraińskie zboże. Prezydent: polski rząd musiał podjąć radykalne decyzje wspierające rolników

- Decyzja rządu, aby utrzymać zakaz sprzedaży zboża ukraińskiego na polskim rynku była słuszna; natomiast trzeba czynić wszystko, żeby tranzyt tego zboża do najuboższych krajów świata był jak największy - powiedział prezydent Andrzej Duda w TVP1 w programie "Tydzień".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prezydent Andrzej Duda embargo rolnictwo rolnicy zboże GOSPODARKA

Maski opadły. Niemcy znów handlują rosyjskim gazem

Znacjonalizowana przez niemiecki rząd jesienią 2022 roku firma gazowa SEFE (dawniej: Gazprom Germania) po raz pierwszy od początku ubiegłorocznego kryzysu energetycznego chce ponownie zacząć wykorzystywać rosyjski gaz skroplony LNG. Stoi to w wyraźnej sprzeczności z celem rządu federalnego, jakim jest uniezależnienie się od dostaw z Rosji - wynika z informacji agencji Bloomberga.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Rosja gaz LNG GOSPODARKA

W Polsce buduje się coraz więcej domów i mieszkań. Premier zapowiada utrzymanie trendu. "To dla nas priorytet"

- Chcę obiecać, że dla nas w trzeciej kadencji - jeśli będzie taka decyzja wyborców - priorytetowym zadaniem będzie to, aby rocznie oddawanych było do użytku więcej niż 230 tys. mieszkań. Zdaję sobie sprawę, że jest cały czas za mało mieszkań na rynku polskim - powiedział w Katowicach premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA mieszkanie budownictwo mieszkanie dla młodych inwestycje

Nowoczesny patrolowiec wzmocnił Straż Graniczną. Będzie stacjonował na Bałtyku

"Morski Oddział Straży Granicznej odebrał patrolowiec o numerze burtowym SG-301. To jedna z najnowocześniejszych pełnomorskich jednostek patrolowych, która zadania w ochronie morskich granic Polski oraz zewnętrznych morskich granic Unii Europejskiej będzie wykonywała na akwenach Morza Bałtyckiego i Morza Śródziemnego" - przekazała Straż Graniczna w najnowszym wpisie na portalu X. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA granica Unia Europejska straż graniczna statek służby i bezpieczeństwo GOSPODARKA infrastruktura

Gospodarka Niemiec słabnie. "Daily Telegraph": Polska z łatwością pokonuje swojego sąsiada

Katastrofalny proces decyzyjny i oparty na koalicji system polityczny są kluczowymi przyczynami postępującego upadku gospodarczego Niemiec - przekonuje w piątek na łamach "Daily Telegraph" publicysta gospodarczy tej gazety Matthew Lynn. Autor wskazuje, że "Polska gospodarka z łatwością pokonuje swojego sąsiada".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy gospodarka niemiec gospodarka polska Europa GOSPODARKA

Niebawem ruszą prace nad projektem pierwszej w Polsce elektrowni atomowej. Resort klimatu zdradza szczegóły

Pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska powiedziała, że niebawem ruszą prace projektowe dotyczące budowy pierwszej elektrowni atomowej w Polsce. W piątek rano minister klimatu Anna Moskwa przekazała informację o wydaniu pozytywnej decyzji środowiskowej przez generalnego dyrektora ochrony środowiska w sprawie inwestycji. Więcej szczegółów w relacji reportera Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA energetyka elektrownia atomowa bezpieczeństwo energetyczne GOSPODARKA