Polskie Radio
Section05
GOSPODARKA

Wybudują drogę i przełożą koryto rzeki. Umowa na budowę odcinka Nowy Sącz – Brzesko podpisana

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na wykonanie pierwszego etapu budowy drogi krajowej między Brzeskim a Nowym Sączem. Inwestycja jest jednocześnie drugim etapem tak zwanego łącznika brzeskiego. Prace wykona firma Eurovia Polska. Koszt tych prac został wyceniony przez wykonawcę na prawie 100 milionów złotych.
Zobacz więcej na temat:  drogi GDDKiA infrastruktura inwestycje GOSPODARKA

Koronawirus uderza w inwestorów giełdowych. Dywidendy mniejsze o miliardy dolarów

Pandemia, oznaczająca dla wielu firm spadek obrotów, eksportu czy sprzedaży, odbija się na ich zyskach, a tym samym, w przypadku firm giełdowych, na wypłacanych dywidendach. Jak pisze agencja Reutera, ich wypłaty przez największe światowe firmy w 2020 roku spadną o 17,5-20 procent, co odpowiada około 263 miliardom dolarów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firmy Giełda inwestycje koronawirus Koronawirus w Polsce

Nowe dane GUS: w III kwartale spadają przychody przedsiębiorstw, choć wzrosła liczba oddanych mieszkań

Wynik finansowy netto przedsiębiorstw po 3 kwartałach 2020 r. spadł o 11,4 proc. (rdr) do 85,4 mld zł - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. Zysk netto wyniósł 119,2 mld zł i był wyższy o 5,0 mld zł od uzyskanego w okresie styczeń-wrzesień 2019 roku, a strata netto wyniosła 33,7 mld zł i zwiększyła się o 16,0 mld zł w skali całego roku. 
Zobacz więcej na temat:  sprzedaż detaliczna budownictwo ceny mieszkań produkcja przedsiębiorstwo Koronawirus w Polsce tarcza antykryzysowa gus GOSPODARKA

Eksperci: wszyscy muszą zrozumieć, jak trudna jest sytuacja zdrowotna i gospodarcza kraju

Trzeba przede wszystkim zauważyć, że zapowiedzi rządu dotyczące zamknięcia niektórych sektorów gospodarki czy organizacji ferii, zostały podane z wyprzedzeniem, a tego przedsiębiorcy się domagali. Teraz podnosi się krytyka, która wynika chyba z niezrozumienia, w jak trudnej sytuacji zdrowotnej się znajdujemy – mówił w audycji "Rządy Pieniądza" Maciej Wośko, redaktor naczelny "Gazety Bankowej". 
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce GOSPODARKA tarcza antykryzysowa firma przedsiębiorca pracodawcy pracownik

Zgodę na Tarczę Finansową 2.0 musi wydać Komisja Europejska. W tym tygodniu wniosek trafi do Brukseli

- W tym tygodniu do Komisji Europejskiej zostanie przesłany wniosek o zatwierdzenie nowej Tarczy Finansowej MSP 2.0, a także wnioski o zmiany w uruchomionych już programach pomocowych dla firm - poinformował wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk. Chodzi uruchomione po I fali pandemii Tarczę Finansową PFR dla MŚP oraz Tarczę dla Dużych Firm.
Zobacz więcej na temat:  tarcza antykryzysowa COVID-19 GOSPODARKA Koronawirus w Polsce pandemia

Energia odnawialna tańsza od prądu z tradycyjnych elektrowni. Jest nowy raport naukowców z Kanady

Budowa nowych elektrowni wykorzystujących odnawialne źródła energii jest już tańsza niż utrzymywanie istniejących elektrowni spalających paliwa kopalne - wynika z najnowszego raportu badaczy z Uniwersytetu w Calgary. W ciągu ostatnich 10 lat koszty pozyskania energii słonecznej spadły o 90 proc., w przypadku energii wiatrowej – o 70 proc.
Zobacz więcej na temat:  energetyka GOSPODARKA elektrownie wiatrowe energia odnawialna energia

Odmrożenie gastronomii i branży fitness. Apel o nowe wytyczne sanitarne

O szybkie wypracowanie nowych wytycznych sanitarnych dla branż gastronomicznej i fitness, które umożliwią ponowne ich otwarcie, apeluje Federacja Przedsiębiorców Polskich. Umożliwi to utrzymanie się tych sektorów na rynku i zminimalizuje gospodarcze koszty pandemii.
Zobacz więcej na temat:  firma Koronawirus w Polsce koronawirus pandemia GOSPODARKA przedsiębiorca przedsiębiorstwo siłownia hotel restauracja fitness