Polskie Radio
Section05
Morze Bałtyckie

Minister funduszy i polityki regionalnej: nasze porty na Bałtyku stanowią głównie konkurencję dla portów niemieckich

- Nasze porty na Bałtyku stanowią głównie konkurencję dla niemieckich portów. Możliwości przeładunkowe polskich portów stale rosną. Duża część wpływów do naszego budżetu to właśnie opłaty z tytułu cła i opłaty portowe - powiedział w sobotę w TVP INFO minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Morze Bałtyckie Bałtyk GOSPODARKA porty Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorz Puda zjednoczona prawica Prawo i Sprawiedliwość pkb transport Niemcy

Polski jacht zaatakowały orki. Jak koegzystować ze zwierzętami morskimi?

Orki przewróciły jacht na Morzu Śródziemnym. Walczyły przez 45 minut, załodze nic się nie stało. Kilka lat temu, również w okolicach Hiszpanii, rekiny atakowały statki rybackie - rywalizowały z rybakami o żywność, a orki - o miejsce do wychowania młodych. Jak koegzystować ze zwierzętami morskimi i czy w ogóle jest to możliwe, biorąc pod uwagę rozwijającą się liczebnie ludzkość? 
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek zwierzęta morskie jacht statek Morze Bałtyckie Morze Śródziemne rekiny orki ekosystem przyroda Gibraltar

"Podmorskie gazociągi i kable zawsze będą narażone na zagrożenia". Ekspert o bezpieczeństwie na Bałtyku

Najważniejszą rzeczą jest obecnie podjęcie kroków służących poprawie świadomości sytuacyjnej na morzu - potrzeba więcej czujników i okrętów marynarki wojennej oraz straży przybrzeżnej; musimy jednak pamiętać, że podmorskie kable i rurociągi zawsze będą w pewnym stopniu podatne na zagrożenia - ocenił Tony Lawrence z estońskiego think tanku International Centre for Defence and Security, komentując uszkodzenia gazociągu Balticconnector i kabli telekomunikacyjnych łączących Estonię z Finlandią i Szwecją.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ŚWIAT energetyka gaz ziemny telekomunikacja uszkodzenia Morze Bałtyckie Estonia Europa

PR24 Nie będzie zakazu dla polskich rybaków ws. połowu śledzi. Wiceminister rolnictwa: to duży sukces

- Nie może być tak, że Komisja Europejska podejmuje decyzje, które tak naprawdę odbierają wielu osobom ich jedyne źródło utrzymania i de facto zakazują wykonywania zawodu. Bo zakaz połowów właśnie do tego się sprowadza - powiedziała w Polskim Radiu 24 Anna Gembicka, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ryby Morze Bałtyckie

Połów śledzi na Bałtyku. Nie będzie zakazu dla polskich rybaków

Nie będzie zakazu dla polskich rybaków dotyczącego połowów śledzi na Bałtyku w przyszłym roku. W Luksemburgu ministrowie odpowiedzialni za sprawy rybołówstwa unijnych krajów, po trwających od wczoraj negocjacjach, uzgodnili przyszłoroczne limity połowowe odrzucając propozycję Komisji Europejskiej - informuje Beata Płomecka, brukselska korespondentka Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Komisja Europejska Morze Bałtyckie ryby GOSPODARKA

Połowy na Bałtyku. Wiceminister rolnictwa: przyjęcie propozycji KE oznaczałoby katastrofę dla naszych rybaków

- Realizacja propozycji Komisji Europejskiej w sprawie przyszłorocznych połowów na Morzu Bałtyckim, czyli całkowity zakaz połowów śledzia i szprota, oznaczałaby katastrofę dla polskich rybaków - powiedział po zakończeniu pierwszego dnia Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa Krzysztof Ciecióra, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Polska w Unii Europejskiej ceny żywności ryby Morze Bałtyckie legislacja prawo Komisja Europejska Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Kraje basenu Morza Bałtyckiego zgodnie odrzucają propozycję KE. Chodzi o limity połowowe ryb

Unijne kraje basenu Morza Bałtyckiego jednomyślne - odrzucają propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą limitów połowowych na przyszły rok. Tak ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Komisja zaproponowała zakaz połowów śledzi na Bałtyku. Dla rybaków z bałtyckich krajów byłby to cios.
Zobacz więcej na temat:  Morze Bałtyckie ryby POLSKA Beata Płomecka GOSPODARKA

"Udało się pchnąć gospodarkę na właściwe tory". Wiceminister infrastruktury o inwestycjach na obszarze Morza Bałtyckiego

- Morze Bałtyckie, które staje się wewnętrznym morzem NATO, zasługuje na gigantyczne, nowoczesne inwestycje. Po latach pauzy i niedostrzegania polskiego wybrzeża udało się pchnąć polską gospodarkę na właściwe tory - powiedział wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA ministerstwo infrastruktury infrastruktura Morze Bałtyckie GOSPODARKA