Logo Polskiego Radia
PR dla Zagranicy
Halina Ostas 08.10.2023

Wybory 2023. Jak można wziąć w nich udział poza granicami kraju?

15 października odbędą się wybory parlamentarne w Polsce i poza granicami kraju. Jak oddać swój głos, gdy mieszkamy na stałe lub chwilowo przebywamy za granicą? Rozmawiamy na ten temat z Jarosławem Łasińskim, wicedyrektorem Departamentu Konsularnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

W tym roku utworzonych zostanie 417 obwodów wyborczych do głosowania poza granicami naszego kraju. Najwięcej będzie ich w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Niemczech. Polacy też będą mogli oddać głos m.in. w Arabii Saudyjskiej, Omanie czy Kolumbii. Z powodu wojny na Ukrainie, w trosce o bezpieczeństwo, odstąpiono od utworzenia obwodu w tym kraju.

Na Białorusi i w Rosji wybory zostaną przeprowadzone jedynie w siedzibach przedstawicielstw dyplomatycznych w Mińsku i w Moskwie. Pełna lista obwodów wyborczych dostępna jest w rozporządzeniu Ministra Spraw Zagranicznych. 

Jak zagłosować za granicą? Pobierz zaświadczenie w gminie.

Jeżeli chcemy głosować za granicą to mamy dwie możliwości. 

Możemy skorzystać z zaświadczenia o prawie do głosowania. Takie zaświadczenie możemy pobrać w dowolnej gminie w Polsce. Z nim mamy prawo głosować w dowolnej komisji w Polsce i za granicą, a nawet na statku morskim. 

Jak głosować za granicą? Opcja dla Polonii i Polaków za granicą - e-wybory

Druga możliwość głosowania za granicą jest częściej wybierana przez przedstawicieli Polonii.

- Można zawnioskować o dopisanie do spisów wyborców za granicą. Trzeba robić to przed każdymi wyborami, w których chcemy oddać swój głos, w tym roku możemy to zrobić do 10 października - mówi Jarosław Łasiński, wicedyrektorem Departamentu Konsularnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Żeby złożyć wniosek mamy kilka opcji:

  • możemy złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców w wersji papierowej w konsulacie
  • możemy wniosek wysłać listem
  • złożyć wniosek online przez platformę e-wybory - ewybory.msz.gov.pl
  • wysłać wniosek e-mailowo - tu do e- maila należy dołączyć skan odręcznie wypełnionego pisma, musi być ono też podpisane. Takiego e-maila kierujemy do konsulatu.

Jak znaleźć komisję wyborczą za granicą?

Lista 417 odwodów utworzonych za granicą została ogłoszona przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych i jest dostępna w rozporządzeniu na stronie ministerstwa. Konkretne adresy komisji zostały ogłoszone przez odpowiednie konsulaty Rzeczpospolitej.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Haliny Ostas z Jarosławem Łasińskim, wicedyrektorem Departamentu Konsularnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.