Polskie Radio
Section05
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Szef MSZ: ostatnie oświadczenie kanclerza Niemiec narusza zasadę suwerennej równości państw

"Ostatnie oświadczenie kanclerza Niemiec Olafa Scholza narusza zasadę suwerennej równości państw. W imię dobrych stosunków dwustronnych apeluję do niego o respektowanie suwerenności Polski i powstrzymanie się od oświadczeń szkodzących naszym wzajemnym relacjom - napisał w niedzielę szef MSZ Zbigniew Rau.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Zbigniew Rau Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ Olaf Scholz Niemcy relacje polsko-niemieckie migracja kryzys migracyjny 2023 imigranci w Europie azyl dyplomacja

Prezydent Andrzej Duda apeluje o utworzenie trybunału ws. rosyjskich zbrodni

Prezydent Andrzej Duda zaapelował w ONZ o utworzenie specjalnego trybunału do spraw rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie, gdyż Rosja naruszyła i nadal narusza podstawowe zasady prawa międzynarodowego, w tym kartę ONZ.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda w USA ONZ wojna na Ukrainie rolnictwo Polonia język polski dzieła sztuki Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Litwa: w Bezdanach odsłonięto tablicę upamiętniającą brawurową akcję Józefa Piłsudskiego

W Bezdanach na Wileńszczyźnie odsłonięta została tablica z okazji 115. rocznicy akcji, przeprowadzonej tam przez członków Organizacji Bojowej Polskiej Partii Socjalistycznej, dowodzonych przez Józefa Piłsudskiego. Uroczystość zorganizował Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Zobacz więcej na temat:  Litwa I wojna światowa historia Polski Józef Piłsudski Jan Józef Kasprzyk Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych kombatanci Ministerstwo Spraw Zagranicznych

KE uznała za niewystarczające wyjaśnienia Polski dot. wiz dla migrantów

Komisja Europejska uznała za niewystarczające wyjaśnienia polskiego MSZ dotyczące wiz dla migrantów. List do unijnej komisarz do spraw wewnętrznych Ylvy Johansson został wysłany przez wiceministra spraw zagranicznych Pawła Jabłońskiego. Więcej w relacji korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Komisja Europejska POLSKA Ministerstwo Spraw Zagranicznych Beata Płomecka Bruksela wiza

Szef MSZ: nadal będziemy wspierać Ukrainę, ale musimy chronić naszych rolników

"W pierwszych czterech miesiącach 2023 roku z Ukrainy do Polski wyeksportowano 600 razy więcej pszenicy, niż rok wcześniej, co spowodowało zakłócenia na rynku i straty dla polskich rolników" - napisał szef polskiego MSZ Zbigniew Rau w komentarzu opublikowanym przez brukselski portal informacyjny Politico. Zadeklarował: "Będziemy nadal wspierać Ukrainę, ale musimy chronić naszych rolników".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ministerstwo Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau Ukraina wojna na Ukrainie zboże

Rosyjski dron zaatakował ekipę szwedzkiej telewizji. "Kolejna zbrodnia przeciwko pracownikom mediów"

Jak poinformował rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko i agencja Ukrinform "we wtorek w Stepnohirsku w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy rosyjskie wojska zaatakowały przy pomocy drona samochód, którym podróżowała ekipa szwedzkiej telewizji TV4". Jak podano, nikt nie zginął.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Rosja wojna na Ukrainie Ministerstwo Spraw Zagranicznych telewizja

Ruszają prace nad raportem dot. strat wojennych spowodowanych przez ZSRR. Mularczyk: mamy moralny obowiązek

- Rosja Sowiecka wcale nie była zwycięzcą II wojny światowej, ona tę wojnę rozpoczęła 17 września, napadając na Polskę - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Arkadiusz Mularczyk, wiceminister spraw zagranicznych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Spraw Zagranicznych Arkadiusz Mularczyk reparacje wojenne Rosja społeczeństwo polityka II wojna światowa Grzegorz Jankowski