Polskie Radio
Section05
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Czaputowicz o przewodnictwie Polski w Radzie Bezpieczeństwa

„Celem Polski podczas przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ jest praca na rzecz bezpieczeństwa i pokoju w świecie” - powiedział Polskiemu Radiu minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Miesięczne przewodnictwo nasz kraj będzie sprawować w tym roku  w maju oraz latem 2019 roku. Właśnie tej sprawie jest poświęcona wizyta szefa polskiej dyplomacji w Nowym Jorku. Rozmowa z szefem MSZ w audycji Północ-Południe.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jacek Czaputowicz polityka Ministerstwo Spraw Zagranicznych ONZ USA Nowy Jork

"Świetna zabawa, ale można z tego zrobić też coś dobrego"

Były minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, laureat plebiscytu radiowej Trójki Srebrne Usta powiedział, że jego decyzję o przekazaniu statuetki na cele charytatywne należy traktować jako wyraz sympatii dla konkursu i organizatorów. Gość "Salonu politycznego" w radiowej Trójce podkreślił, że plebiscyt może być nie tylko dobrą zabawą, ale również czymś co przysłuży się innym ludziom.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Srebrne Usta Witold Waszczykowski Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Szef MSZ: w wielu kwestiach zgadzamy się z Francją

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz powiedział, że Polska i Francja chcą rozwijać Unię Europejską. Szef polskiej dyplomacji spotkał się w Paryżu ze swoim francuskim odpowiednikiem, Jean-Yvesem Le Drianem. Czaputowicz dodał, że spotkanie przebiegało w dobrej atmosferze. Podkreślił, że Polska i Francja chcą umocnić pozycję UE w świecie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Francja Paryż Ministerstwo Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz

Szef MSZ we Francji. W tle Trójkąt Weimarski

Prof. Jacek Czaputowicz udał się z oficjalną wizytą do Paryża. Jednym z tematów rozmów na być ewentualne ożywienie współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego. O tym, jaki jest stan relacji polsko-francuskich i jak może wyglądać w przyszłości współpraca polityczna Polski, Francji i Niemiec, mówił w Polskim Radiu 24 europeista dr Kamil Zajączkowski z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ministerstwo Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz Francja

Wydalenie dyplomatów. "Polska zachowuje się racjonalnie"

– To będzie działanie symetryczne. Możemy się spodziewać, że Polscy dyplomaci także zostaną wydaleni z Rosji, ale uważam że warto ponieść taka cenę, właśnie dla solidarności z Brytyjczykami i z większością krajów UE – mówił na antenie radiowej Trójki Grzegorz Schetyna, przewodniczący Platformy Obywatelskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Grzegorz Schetyna Beata Michniewicz Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosja Unia Europejska Platforma Obywatelska POLSKA

Sejm przyjął informację szefa MSZ o polityce zagranicznej

Sejm przyjął w czwartek informację szefa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jacka Czaputowicza o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2018 roku. Posłowie nie zgodzili się tym samym na złożony przez kluby opozycyjne wniosek o jej odrzucenie. O priorytetach polskiej polityki zagranicznej mówił w audycji Świat W Powiększeniu ekspert ds. międzynarodowych Jarosław Guzy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 MSZ Ministerstwo Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz Polityka zagraniczna Polski Jarosław Guzy Unia Europejska

Posłanka PiS: w interesie Rosji jest podział UE

– Rosji zależy na tym, by pokazać innym mocarstwom, że potrafi panować nad naszym kontynentem – oceniała w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka Izabela Kloc, posłanka PiS. Przewodnicząca sejmowej komisji ds. Unii Europejskiej mówiła w Polskim Radiu 24 o wystąpieniu szefa polskiej dyplomacji, który przedstawił w Sejmie informację o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2018 roku.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Czaputowicz NATO Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Expose Jacka Czaputowicza. Komentarze i debata

Jacek Czaputowicz wygłosił doroczne expose na temat priorytetów polityki zagranicznej Polski. Podkreślił, że bezpieczeństwo narodowe Polski jest priorytetem. - Stare hasło każdej rozsądnej dyplomacji - przede wszystkim bezpieczeństwo - jest zatem także i naszym drogowskazem - zaznaczył szef resortu dyplomacji. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jacek Czaputowicz Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polityka zagraniczna Polski Rząd RP Sejm

"Rząd konsekwentnie formułuje cele polityki zagranicznej"

- Od dwóch lat nasz rząd konsekwentnie formułuje nowe cele polityki zagranicznej. To m.in. pilnowanie polskiej racji stanu i nieuciekanie się tylko do pustych gestów, jak klepanie po plecach, ale realna walka o interesy Polski. To trudne, ale nikt nie mówił, że polityka zagraniczna to pasmo przyjemnych bankietów – powiedział w Rozmowie Polskiego Radia 24 Sebastian Kaleta. Expose ministra Jacka Czaputowicza komentowali także Iwona Michałek (Porozumienie) i Paweł Kobyliński (Nowoczesna).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jacek Czaputowicz MSZ Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Expose szefa MSZ Jacka Czaputowicza. Komentarze

- Minister Jacek Czaputowicz nie jest celebrytą, który wygłasza kontrowersyjne tezy, który próbuje się popisywać tym, co chciałby zrobić. To dyplomata, naukowiec, profesor i takie było jego wystąpienie – konkretne – powiedział w audycji Gorący Temat Maciej Chudkiewicz z Tygodnika Solidarność. Wystąpienie szefa polskiej dyplomacji komentowała także dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jacek Czaputowicz MSZ Ministerstwo Spraw Zagranicznych