Polskie Radio
Section05
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

"Powinniśmy inwestować w innowacyjne projekty". Wiceszef MSZ o idei Trójmorza

- Jesteśmy liderami w wielu obszarach nowych technologii. Powinniśmy kontynuować wsparcie dla inwestycji związanych z innowacyjnymi projektami - ocenił podczas konferencji "Fundusz Trójmorza na rzecz cyfrowego rozwoju" w poniedziałek wiceszef MSZ, pełnomocnik rządu ds. Inicjatywy Trójmorza Paweł Jabłoński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójmorze Paweł Jabłoński Ministerstwo Spraw Zagranicznych GOSPODARKA

Przyspieszenie drogi do neutralności klimatycznej. Wiceszef MSZ rozmawiał z pełnomocnikiem prezydenta USA

Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz wziął udział w wideokonferencji z pełnomocnikiem prezydenta Stanów Zjednoczonych ds. klimatu. W spotkaniu z Johnem Kerrym wzięli udział także ministrowie spraw zagranicznych Włoch, Szwecji i Holandii oraz wiceministrowie spraw zagranicznych Niemiec, Francji i Hiszpanii, a gospodarzem spotkania był minister spraw zagranicznych Danii Jeppe Kofod.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ klimat ochrona środowiska Polityka zagraniczna Polski USA Stany Zjednoczone Europa ŚWIAT

Niezwykła historia i dokonania Krzysztofa Arciszewskiego. Międzynarodowy projekt badawczy

Krzysztof Arciszewski, to Polak wielce zasłużony dla Brazylii, dlatego niezwykle ucieszyła mnie zgłoszona w ubiegłym roku inicjatywa brazylijskich naukowców, którzy chcą przypomnieć dokonania tego podróżnika, generała i holenderskiego wicegubernatora Brazylii sprzed prawie czterystu lat - powiedziała w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy, Marta Olkowska, konsul generalna RP w Kurytybie.
Zobacz więcej na temat:  Brazylia Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja Polonia

Paweł Jabłoński: charakter ustaw ratyfikacyjnych sprawia, że nie wnosi się do nich poprawek

– Ratyfikacja ma wyłącznie taką funkcję, że wyraża się zgodę, żeby prezydent podpisał umowę międzynarodową; tam poprawek żadnych się nie nanosi – mówił w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński, komentując senackie prace nad ustawą o zasobach własnych UE.
Zobacz więcej na temat:  polityka Paweł Jabłoński Ministerstwo Spraw Zagranicznych Trójka fundusze unijne Krajowy Plan Odbudowy Bartłomiej Graczak

Mija sześć tygodni od aresztowania liderów Związku Polaków na Białorusi

Andrzej Pisalnik, dziennikarz i działacz mniejszości polskiej na Białorusi, wzywa, by nie zapominać o liderach Związku Polaków na Białorusi, uwięzionych przez reżim Łukaszenki, którzy od wielu tygodni przebywają w areszcie. Jak twierdzi metody prowadzenia śledztwa stosowane przez białoruskich śledczych, mało się różnią od tych, jakie stosowano w czasach sowieckich.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Polacy na Białorusi Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja Związek Polaków na Białorusi