Polskie Radio
Section05
dyplomacja

"Ukraina nie walczy sama". Radosław Sikorski: stoją za nią państwa europejskie, stoi NATO, stoi Polska

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w przypadającą w sobotę drugą rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę, że nasi sąsiedzi nie walczą samotnie. - Za Ukrainą stoją państwa europejskie, stoi NATO, stoi Polska - powiedział w opublikowanym w mediach społecznościowych nagraniu.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Ministerstwo Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski dyplomacja

Wizyta Radosława Sikorskiego w USA. Wiceszef MSZ: pomoc Ukrainie to nasz żywotny interes

- Minister Sikorski nie tylko to podkreśla, ale na każdym etapie walczy o to, aby Ukraina dostała obiecaną jej broń i amunicję, szczególnie kalibru 155 mm, którą miano dostarczyć do końca zeszłego roku w liczbie miliona sztuk. Na razie to jest połowa lub trochę więcej - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Szejna, wiceminister spraw zagranicznych.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski Stany Zjednoczone dyplomacja

Szef MSZ udaje się do USA. W planach rozmowa z Blinkenem

Szef polskiej dyplomacji w środę rozpocznie wizytę w USA. Radosław Sikorski weźmie udział w sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ nt. Ukrainy. W planach ma też rozmowę z sekretarzem generalnym Organizacji Antonio Guterresem. W Waszyngtonie spotka się z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Radosław Sikorski Ministerstwo Spraw Zagranicznych Antony Blinken USA dyplomacja Nowy Jork Waszyngton ONZ polityka

PR24 Czaputowicz: wezwanie ambasadora Rosji to wyraźny sygnał

- Trudno oczekiwać, że wezwanie ambasadora Rosji do MSZ zmieni postępowanie Putina, niemniej wyraźny sygnał protestu jest istotny - powiedział w Polskim Radiu 24 były szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, nie ma podstaw do wydalenia rosyjskiego dyplomaty z kraju mimo śmierci Nawalnego i wojny w Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jacek Czaputowicz Aleksiej Nawalny Rosja MSZ dyplomacja polityka

Ambasador Rosji wezwany do MSZ. Podano szczegóły

Ambasador Rosji Siergiej Andriejew został przyjęty przez wiceszefa MSZ Marka Prawdę. Rosyjskiego dyplomatę wezwano do Ministerstwa w związku ze śmiercią w kolonii karnej lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego. Polska dyplomacja wezwała Moskwę do wzięcia za to odpowiedzialności i przeprowadzenia pełnego i transparentnego śledztwa w celu ustalenia okoliczności i przyczyny jego śmierci.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Spraw Zagranicznych Aleksiej Nawalny Władimir Putin Rosja Radosław Sikorski polityka MSZ dyplomacja stosunki polsko-rosyjskie