Polskie Radio
Section05

dyplomacja

Bezpieczeństwo, sojusze i siła Europy. Radosław Sikorski przedstawił cele polskiej dyplomacji

Minister spraw zagranicznych przedstawił w Sejmie expose. Wskazał w nim cele i wyzwania polskiej dyplomacji na 2025 rok, którymi są wzmocnienie europejskich zdolności obronnych oraz utrzymanie strategicznego sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi. Ostrzegł przy tym, że największym zagrożeniem dla Polski byłby rozpad wspólnoty Zachodu, podkreślając, że nasz kraj nie może pozwolić sobie na izolację.
Zobacz więcej na temat:  Radosław Sikorski Polityka zagraniczna Polski

Wsparcie, powroty, integracja. Nowa strategia rządu wobec Polonii i Polaków za granicą

Rząd przyjął nową strategię współpracy z Polonią i Polakami za granicą na lata 2025–2030. Dokument, opracowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, ma stanowić odpowiedź na zmieniające się potrzeby naszych rodaków mieszkających poza granicami kraju oraz nowe wyzwania stojące przed Polską w kontekście demografii, gospodarki i polityki migracyjnej.
Zobacz więcej na temat:  Polonia Polacy za granicą MSZ Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Poselstwo z Moskwy i próba upokorzenia Rzeczpospolitej

Poselstwo przysłane przez cara do Warszawy w 1650 roku było dla Polaków i Litwinów szokiem. Moskale stawiali osłabionej Rzeczypospolitej absurdalne i hańbiące żądania, a w razie ich niespełnienia, grozili wojną. Jednocześnie upierali się, że to państwo polsko-litewskie dąży do zerwania pokoju. Kreml pokazał, że przy realizacji imperialnych celów i ich usprawiedliwianiu potrafi dowolnie naginać rzeczywistość.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Warszawa wojna negocjacje Moskwa

Negocjacje USA z Ukrainą i Rosją. Ekspert o wypracowanych ustaleniach

Ukraina i Rosja zgodziły się w Rijadzie m.in. na zapewnienie bezpiecznej żeglugi na Morzu Czarnym. - Skradzione zboże na okupowanych terytoriach ukraińskich, będzie wywożone i sprzedawane na całym świecie przez Rosję - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Roman Kabaczij, ukraiński publicysta i historyk.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Ukraina USA Rosja Roman Kabaczij Damian Szacawa Marta Osuchowska

Nie tylko grupa Ładosia. Polskich dyplomatów, którzy pomagali Żydom, było wielu [INFOGRAFIKA]

– Praktycznie nie było polskiej placówki dyplomatycznej, która w okresie drugiej wojny światowej byłaby obojętna na los Żydów – podkreślał Jakub Kumoch, były ambasador RP w Szwajcarii i Turcji, a także badacz polskiej pomocy niesionej Żydom w czasie II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA sprawiedliwi wśród narodów świata II wojna światowa Żydzi Holokaust historia Polski III Rzesza pomoc