Polskie Radio
Section05
dyplomacja

Związek Polaków na Białorusi chce legalizacji działalności

Związek Polaków na Białorusi, w 2005 r. zdelegalizowany przez władze w Mińsku, wydał oświadczenie, w którym "potwierdza chęć" oficjalnego funkcjonowania i wzywa ambasadora RP do „aktywniejszego podnoszenia kwestii legalizacji” wobec władz Białorusi. 2 grudnia obradowała Rada Naczelna Związku. Potępiła ona tez próbę rozłamu w ZPB i wezwała o nieudzielanie poparcia grupie byłego prezesa ZPB i o zwrot pieniędzy, które znajdowały się na koncie związku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Związek Polaków na Białorusi Raport Białoruś Europa MSZ Andżelika Borys dyplomacja

Ukraina wydaliła białoruskiego dyplomatę. Afera z KGB w tle

W odpowiedzi na wydalenie z Białorusi ukraińskiego dyplomaty Ukraina wydaliła pracownika białoruskiej ambasady w Kijowie – poinformowała rzeczniczka ukraińskiego MSZ Mariana Beca. Według białoruskich władz Ukrainiec koordynował siatką szpiegów na Białorusi. Ambasador Ukrainy na Białorusi oznajmił, że to nie jest prawda.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś media dziennikarze wolność słowa ŚWIAT dyplomacja KGB

"Trwa dyplomatyczna wymiana ciosów między USA a Rosją"

USA zażądały w czwartek od Moskwy zamknięcia jej konsulatu generalnego w San Francisco do 2 września, w ramach retorsji po ograniczeniu na żądanie strony rosyjskiej personelu w amerykańskich placówkach dyplomatycznych w Rosji. O kryzysie w relacjach USA-Rosja mówili w audycji Świat w Powiększeniu dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i Artur Wróblewski, amerykanista z Uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 USA Rosja Władimir Putin Agnieszka Bryc dyplomacja