Polskie Radio
Section05
dyplomacja

Mija sześć tygodni od aresztowania liderów Związku Polaków na Białorusi

Andrzej Pisalnik, dziennikarz i działacz mniejszości polskiej na Białorusi, wzywa, by nie zapominać o liderach Związku Polaków na Białorusi, uwięzionych przez reżim Łukaszenki, którzy od wielu tygodni przebywają w areszcie. Jak twierdzi metody prowadzenia śledztwa stosowane przez białoruskich śledczych, mało się różnią od tych, jakie stosowano w czasach sowieckich.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Polacy na Białorusi Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja Związek Polaków na Białorusi

Były oficer GRU ujawnia: niemal połowa personelu rosyjskich placówek to szpiedzy

- Nawet niemal połowa personelu rosyjskich placówek dyplomatycznych to szpiedzy i zapewne jest to więcej niż w przypadku jakiegokolwiek innego kraju świata - mówi Wiktor Suworow, mieszkający w Wielkiej Brytanii rosyjski pisarz, były oficer sowieckiego wywiadu wojskowego. I dodaje, że bardziej niebezpieczni od szpiegów pod przykryciem dyplomatów są oficerowi głęboko zakamuflowani, którzy udają obywateli innych państw.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja dyplomacja szpieg Europa

"Ważny sygnał polityczny". Budzisz o obchodach 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

- Wydaje się, że wczorajsze uroczystości były niezwykle ważnym sygnałem, pokazującym, że jest możliwa jedność Europy Środkowo-Wschodniej. Teraz oczywistym pytaniem jest, czy to zostanie potwierdzone jutro, bo 5 maja do Kijowa przyjeżdża Antony Blinken i Victoria Nuland - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Budzisz, ekspert ds. wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka dyplomacja Ukraina ŚWIAT Andrzej Duda Wołodymyr Zełenski Unia Europejska Europa NATO

Rosyjskie MSZ nie przedłuży akredytacji korespondentowi TVP

Rosyjskie MSZ nie przedłuży dziennikarskiej akredytacji korespondentowi Telewizji Polskiej. Pracujący w Moskwie dziennikarz Tomasz Dawid Jędruchów dowiedział się, że po wygaśnięciu służbowej wizy, nie dostanie kolejnej. Jak dowiedziało się Polskie Radio, jest to odpowiedź Moskwy na decyzję polskich władz, które w marcu wpisały reportera rosyjskiej telewizji państwowej Jewgienij Reszetniewa na listę osób niepożądanych.
Zobacz więcej na temat:  Rosja dyplomacja