Polskie Radio
Section05
dyplomacja

Biały Dom ostrzega Iran. Chodzi o próbę zabicia amerykańskiego dyplomaty

Biały Dom ostrzegł, że Iran poniesie surowe konsekwencje jeśli dokona ataku na jakiegokolwiek obywatela USA. Ostrzeżenie wystosowano po tym jak Departament Sprawiedliwości oskarżył członka irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej o próbę zabicia byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Johna Boltona - relacjonuje Marek Wałkuski, korespondent Polskiego Radia w USA.
Zobacz więcej na temat:  Iran USA terroryzm dyplomacja bezpieczeństwo ŚWIAT Ameryka

"Rosja prowadzi neokolonializm". Polski dyplomata przy ONZ o działaniach Moskwy

Zastępca ambasadora RP przy ONZ Mateusz Sakowicz na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa dotyczącym bezpieczeństwa w Afryce powiedział, że "kolonializm nie jest reliktem przeszłości, lecz zmienił się w neokolonializm i jest prowadzony m.in. przez Rosję". Dyplomata zapowiedział również wizytę prezydenta RP Andrzeja Dudy w Afryce Zachodniej.
Zobacz więcej na temat:  ONZ dyplomacja kolonie Rosja wojna na Ukrainie Afryka ŚWIAT Europa

"Niepodległa Białoruś jest polską racją stanu". W Warszawie otworzono wystawę plakatów "Biało-czerwono-biały"

Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk powiedział, że niepodległa Białoruś jest polską racją stanu. Dwa lata temu w tym kraju odbyły się wybory prezydenckie, które uważane są za sfałszowane i zapoczątkowały protesty na Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polityka zagraniczna Polski dyplomacja Białoruś wybory na Białorusi sfałszowane wybory Aleksander Łukaszenka Piotr Wawrzyk KULTURA

"Wolna Białoruś nadejdzie". Szef MSZ w drugą rocznicę sfałszowanych przez Łukaszenkę wyborów

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau upamiętnił bohaterskie wystąpienie obywateli Białorusi po sfałszowanych wyborach prezydenckich, które miały miejsce równo 2 lata temu. Szef polskiej dyplomacji stwierdził, że w 2020 roku Białorusini pokazali całemu światu, że chcą żyć w wolnym państwie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polityka zagraniczna Polski dyplomacja Zbigniew Rau Białoruś wybory na Białorusi sfałszowane wybory Aleksander Łukaszenka

Stosunek Zachodu do wojny na Ukrainie. Prof. Mieczysław Ryba: widać różne intencje krajów

- Mamy różne zdania w świecie Zachodu. Ten konflikt ma wymiar nie tylko militarny, ale także gospodarczy - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba z KUL. Gośćmi "Debaty PR24" byli także prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu Białostockiego oraz prof. Jacek Reginia-Zacharski z Uniwersytetu Łódzkiego.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 wojna na Ukrainie serwis wschodni Ukraina Rosja wojsko bezpieczeństwo dyplomacja ŚWIAT Europa Polskie Radio 24

"Otwieramy nowy rozdział w relacjach polsko-szwajcarskich". Historyczne przemówienie Ambasador RP w Szwajcarii

1 sierpnia, gdy Szwajcarzy obchodzili Święto Narodowe, władze Rapperswilu zaprosiły Iwonę Kozłowską, Ambasador RP w Szwajcarii, do wygłoszenia publicznego przemówienia, w ramach oficjalnych obchodów w Rapperswilu. Zaproszenie to miało ogromny wymiar historyczny. Jak pisała szwajcarska prasa: "Słowa Ambasador RP poruszyły serca i dusze uczestników uroczystości".
Zobacz więcej na temat:  Szwajcaria Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja Polonia Polacy za granicą Rapperswil

Polskie MSZ reaguje na zatrzymanie dziennikarki TVP. Białoruski dyplomata został wezwany do resortu

Dziś w siedzibie MSZ RP ma stawić się charge d’affaires Białorusi. Warszawa przekaże dyplomacie stanowczy protest oraz żądanie natychmiastowego uwolnienia dziennikarki TVP Iryny Słaunikawej i innych osób bezprawnie pozbawionych wolności na Białorusi, w tym Andrzeja Poczobuta - poinformował wiceszef MSZ Marcin Przydacz.
Zobacz więcej na temat:  TVP media publiczne Białoruś Biełsat dziennikarstwo areszt MSZ dyplomacja

Polskie MSZ reaguje na zatrzymanie dziennikarki TVP. Białoruski dyplomata został wezwany do resortu

Dziś w godzinach porannych w siedzibie MSZ RP ma stawić się charge d’affaires Białorusi. Warszawa przekaże dyplomacie stanowczy protest oraz żądanie natychmiastowego uwolnienia dziennikarki TVP Iryny Słaunikawej i innych osób bezprawnie pozbawionych wolności na Białorusi, w tym Andrzeja Poczobuta - poinformował PAP wiceszef MSZ Marcin Przydacz.
Zobacz więcej na temat:  TVP media publiczne Białoruś Biełsat dziennikarstwo areszt MSZ dyplomacja POLSKA polityka

Witold Waszczykowski: OBWE powinna być aktywna na Ukrainie od początku

- Trochę jestem zdziwiony, że aktywizacja OBWE [na Ukrainie] następuje dopiero teraz. To powinno dziać się od samego początku - mówił w Polskim Radiu 24 Witold Waszczykowski, europoseł PiS i b. szef MSZ. Gość audycji stwierdził, że ONZ jest organizacją sparaliżowaną, ale OBWE nadal ma możliwość działania na Ukrainie i powinna to wykorzystywać.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Dudkiewicz Witold Waszczykowski ŚWIAT Europa OBWE ONZ Zbigniew Rau dyplomacja Polityka zagraniczna Polski Rosja Ukraina wojna 2022 wojna na Ukrainie

PR24 Czesław Mroczek przeciw odzyskaniu reparacji. "Mniej szans na środki europejskie"

W audycji "Dwie strony" w Polskim Radiu 24 poseł Platformy Obywatelskiej Czesław Mroczek wyraził sprzeciw wobec ubiegania się o reparacje wojenne od Niemiec. Jego zdaniem wiąże się to z utratą przez Polskę szans na uzyskanie środków z funduszy unijnych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Czesław Mroczek reparacje wojenne Niemcy Unia Europejska fundusze europejskie POLSKA polityka Polityka zagraniczna Polski dyplomacja