Polskie Radio
Section05
Polacy za granicą

"Zaniepokoił nas pomysł reorganizacji". Jan Dziedziczak o polskich szkołach na Litwie

- Zaniepokoiła nas sytuacja pomysłu reorganizacji dwóch z czterech szkół polskich, w rejonie trockim, w którym mieszka blisko 30 procent Polaków. Stąd moja wizyta, chciałem się spotkać z gronem pedagogicznym i rodzicami - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą Jan Dziedziczak. Minister zaznaczył, że w obliczu brutalnej polityki Rosji, nie jest to dobry czas na tego typu konflikty. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jan Dziedziczak Europa Litwa Wilno relacje polsko-litewskie edukacja szkoła Polacy za granicą

Ulicami Wilna przeszedł "Pochód polskości"

Pochód wyruszył sprzed gmachu litewskiego parlamentu. Polacy przeszli jedną z najważniejszych w Wilnie ulic - Aleją Giedymina oraz ulicami Starego Miasta pod Ostrą Bramę, gdzie odprawiona został uroczysta msza święta. Społeczność polska na Litwie zorganizowała uroczystości z okazji Dnia Polonii i Polaków za granicą oraz święta Konstytucji 3 Maja.
Zobacz więcej na temat:  Litwa Wilno Polacy za granicą dyplomacja kancelaria premiera Jan Dziedziczak

Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" niesie pomoc naszym rodakom na Ukrainie

"Wzywamy środowiska Polaków i Polonii na całym świecie do solidarności z Ukrainą, do pomocy Rodakom na Ukrainie" - takie słowa w specjalnym apelu na swoich stronach internetowych zamieściło Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", organizacja, która od pierwszego dnia agresji militarnej Rosji na Ukrainę niesie pomoc rodakom, ofiarom wojny.
Zobacz więcej na temat:  Polacy za granicą wojna na Ukrainie Ukraina pomoc

Matura z języka polskiego w irlandzkim systemie i darmowe kursy przygotowujące do egzaminu

Od września 2020 roku język polski został wprowadzony do irlandzkiej podstawy programowej dla szkół średnich. Oznacza to możliwość zorganizowania bezpłatnych zajęć z języka polskiego, a także możliwość zdawania matury z tego przedmiotu na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. Organizacją zajmującą się wprowadzaniem języka polskiego do irlandzkich szkół średnich jest Post-Primary Languages Ireland.
Zobacz więcej na temat:  Polonia Irlandia język polski Polacy za granicą szkolenia językowe

Jan Dziedziczak: Polonia to nasz wielki potencjał

- Pamiętajmy, że Polaków, osób polskiego pochodzenia jest na świecie ok. 60 mln. 38 mln mieszka w kraju, natomiast ok. 20 mln - poza granicami Polski. Jedna trzecia Polaków, którzy mieszkają poza ojczyzną, to jest wielki potencjał dla naszego kraju - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Dziedziczak (sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo Magdalena Złotnicka emigracja emigracja zarobkowa Polacy za granicą