Polskie Radio
Section05
Polacy za granicą

"Mają Polskę w sercu". Wesprzyjmy młodzież Liceum Polonijnego w Warszawie

Dyrekcji Niepublicznego Kolegium św. Stanisława Kostki w Warszawie, znanego jako Liceum Polonijne, zależy, by dzieci o polskich korzeniach ze Wschodu mogły uczyć się w Polsce. W szkole uczy się dwustu dziesięciu młodych ludzi z wielu krajów, m.in. z Ukrainy, Uzbekistanu, Kazachstanu, Gruzji, Mołdawii i Białorusi. Uczniom udaje się nie tylko dorównać poziomem swoim rówieśnikom z innych szkół średnich, a często nawet przewyższają ich swoimi wynikami w nauce.
Zobacz więcej na temat:  Polonia Polacy za granicą edukacja Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ministerstwo Edukacji Narodowej

Radosław Sikorski: Polska i Stany Zjednoczone mają wspólny cel jakim jest porażka Putina

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powiedział, że Polska i Stany Zjednoczone mają wspólny cel jakim jest porażka Putina. Szef polskiej dyplomacji złożył wizytę w Waszyngtonie, gdzie spotkał się między innymi z dyrektorem ds. Europy w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu Michaelem Carpenterem. 
Zobacz więcej na temat:  Stany Zjednoczone Ministerstwo Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski Aleś Bialacki Senat Polonia Wilno Polacy za granicą

20 lat Polski w Unii Europejskiej. "Obecność we Wspólnocie to polska racja stanu"

20 lat Polski w Unii Europejskiej przyniosło naszemu państwu wiele korzyści - ocenia były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Wskazał, że odczuli to między innymi młodzi ludzie. Jak tłumaczył dołączenie do Unii wpłynęło także istotnie na naszą gospodarkę.
Zobacz więcej na temat:  Polska w Unii Europejskiej Unia Europejska Aleksander Kwaśniewski Polonia Polacy za granicą Kanada konstytucja 3 maja historia Polski

TYLKO U NAS Pokazać piękną Polskę. Wielkie święto w Brukseli

W Brukseli w sobotę obchodzono wielkie święto polonijne. Po raz trzeci zorganizowano Dzień Polski w belgijskiej stolicy. Tym razem jednak okazja jest wyjątkowa - 20. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej. Zaprezentowały się regiony, organizacje polonijne i polskie szkoły. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka sprawdziła, jakie atrakcje czekały na uczestników.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Beata Płomecka Polonia Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej Bruksela Polacy za granicą emigracja

Ukraina: mniejszość polska w Kijowie mimo wojny kultywuje tradycje narodowe

Polacy mieszkający w Kijowie w warunkach wojny kultywują tradycje narodowe. Część miejscowych Polaków ewakuowała się do Polski. Ci, którzy pozostali, mimo zagrożenia i alarmów bombowych świętują ważne dla Polski daty. 2 maja świętowali Polonii i Polaków za granicą, ale też Święto Flagi. 
Zobacz więcej na temat:  Dzień Flagi i Dzień Polonii Polonia Polacy za granicą Ukraina wojna na Ukrainie

Polacy za granicą. Nowe życie i dawne tradycje

W specjalnym wydaniu audycji „Na pograniczach” w Dniu Polonii i Polaków za Granicą spotkamy się z Polakami mieszkającymi w brazylijskim stanie Parana. Choć do Brazylii emigrowali ich przodkowie jeszcze pod koniec XIX wieku, mieszkańcy miasteczek i wiosek w Paranie wciąż mówią płynną, archaiczną polszczyzną i zachowują polskie tradycje.
Zobacz więcej na temat:  Kresy folklor world music Mariana Kril Magdalena Tejchma Polonia Polacy za granicą

Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Kidawa-Błońska: zawsze bądźcie dumni z tego, że jesteście Polakami

Niech Wasza duma z polskiego dziedzictwa będzie dla nas wszystkich inspiracją do współpracy, wzajemnego wsparcia i zacieśniania więzi między Polakami na całym świecie - przekazała w czwartek w nagraniu z życzeniami dla Polonii marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska.
Zobacz więcej na temat:  Dzień Flagi i Dzień Polonii Małgorzata Kidawa-Błońska Polonia Polacy za granicą

"Jest nas 60 milionów". 2 maja Polonia i Polacy za granicą obchodzą swoje święto

2 maja obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za granicą. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP z inicjatywy Senatu RP w 2002 roku – w dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc krajowi w najtrudniejszych momentach.
Zobacz więcej na temat:  Polonia Polacy za granicą Senat Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukraina