Polskie Radio
Section05
Polacy za granicą

Repatriacja: coraz więcej osób chce przyjechać do Polski

Wzrasta zainteresowanie rządowym programem repatriacyjnym. Coraz więcej osób o polskich korzeniach, które mieszkają w krajach byłego Związku Radzieckiego, wyraża chęć przyjazdu do Polski. Do tej pory, do kraju przodków, przybyło 260 repatriantów. W 2018 roku ma być ich jeszcze więcej. O dotychczasowym funkcjonowaniu programu repatriacyjnego mówiliśmy w audycji „Polacy w Świecie”.
Zobacz więcej na temat:  repatriacje Polacy za granicą Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Polacy cenieni na zachodzie. Jak ich namówić do powrotu?

 „Chcemy, żeby Polacy pozostali w Wielkiej Brytanii” – powiedziała podczas swojej wizyty w Warszawie premier Wielkiej Brytanii Theresa May. Tymczasem premier Mateusz Morawiecki chciałby, by Polacy wrócili z wysp do Polski. O polskim pracowniku i problemie, jakim jest brak rąk do pracy w naszym kraju, rozmawiali w audycji Rządy Pieniądza Piotr Soroczyński (KUKE), prof. Zbigniew Krysiak (Instytut Myśli Schumana) i prof. Witold Modzelewski (UW).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wzrost gospodarczy Mateusz Morawiecki rynek pracy gospodarka polska Polacy za granicą Wielka Brytania Witold Modzelewski

W Australii pamięć o polskiej historii wciąż jest żywa

Ania Sowter od 43 lat mieszka w australijskim stanie Queensland i wraz z mężem dbają o promocję i kultywowanie polskich tradycji za granicą. To z inicjatywy Polki powstało The Polish Place, kultowe dla australijskiej Polonii miejsce, które było prawdziwą wizytówką naszego kraju. Niestety 31 grudnia 2016 budynek uległ zniszczeniu w skutek pożaru. W magazynie „Polacy w Świecie” Ania Sowter mówiła o życiu na emigracji i o tym, jak pielęgnować polską kulturę i obyczaje.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Australia Polacy za granicą

Brexit. "Polacy w Wielkiej Brytanii niczego nie odczują"

Rząd Wielkiej Brytanii i Komisja Europejska doszły w piątek rano do porozumienia ws. postępu w negocjacjach dotyczących Brexitu. Przyjęty przez obie strony dokument obejmuje szereg kluczowych zagadnień, w tym rozliczenia finansowe i wpływ Brexitu na budżet Unii Europejskiej, przyszły status Irlandii Północnej, a także ustalenia dotyczące praw obywatelskich. O Brexicie mówiła w Polskim Radiu 24, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wielka Brytania Brexit Polacy za granicą Unia Europejska

Polacy na Łotwie pamiętali o Święcie Niepodległości Polski

Listopad był miesiącem, w którym Polacy mieszkający na Łotwie wspominali dwa istotne dla swojej społeczności wydarzenia. 11 listopada uczcili pamięć o 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, natomiast 18 listopada obchodzili święto proklamacji Republiki Łotewskiej. O tym, w jaki sposób upamiętnili te dwa dni, mówiła w magazynie „Polacy w Świecie” Andżela Liepa, prezes ryskiego oddziału Związku Polaków na Łotwie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Łotwa Polonia Polacy za granicą

"Internetowa husaria” pomoże bronić dobrego imienia Polski

Korespondenci i wolontariusze z całego świata będą bronić dobrego imienia Polski. Fundacja Reduta Dobrego Imienia na konferencji „Support Poland! Wspieraj Polskę!” podsumowała swoje kilkumiesięczne działania mające na celu walkę z nieprawdziwymi informacjami pojawiającymi się w zagranicznych mediach. W wydarzeniu uczestniczył także wicepremier Mateusz Morawiecki. O konferencji przeciwko szkalowaniu Polski mówiła w Polskim Radiu 24 Mira Wszelaka, prezes Reduty Dobrego Imienia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Reduta Dobrego Imienia historia Polski media Polacy za granicą Mira Wszelaka

"Musimy dbać o dobre imię naszego kraju"

Wicepremier Mateusz Morawiecki na konferencji "Support Poland - Wspieraj Polskę" powiedział, że musimy dbać o dobre imię naszego kraju, aby tworzyć Polskę, o której marzymy. Spotkanie zorganizowane przez Redutę Dobrego Imienia służy wymianie doświadczeń z Polonią w zakresie obrony dobrego imienia Polski. Wystąpienie Mateusza Morawieckiego można było wysłuchać w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Morawiecki Reduta Dobrego Imienia Polonia Polacy za granicą

Jak wygląda nauka języka polskiego na Syberii?

Powrót do ojczyzny jest dla wielu repatriantów ze Wschodu spełnieniem marzeń, ale też wyzwaniem związanym m.in. z nauką języka. O nauce języka polskiego na Syberii, pomocy dla młodych Polaków chcących studiować w ojczyźnie, a także pomocy dla tych, którzy chcą tam zostać, mówili w audycji "Syberia Polska – Operacja Powrót" Piotr Pogorzelski, dr Piotr Kościński (Fundacja Joachima Lelewela) i Adrian Bąk.
Zobacz więcej na temat:  Syberia repatriacje Polacy za granicą

I Światowy Kongres Polaków na Zamku Królewskim w Warszawie

Pod hasłem "Strategia dla Polski ponad podziałami" zorganizowano na Zamku Królewskim w Warszawie I Światowy Kongresu Polaków. Do stolicy przyjechały osoby polskiego pochodzenia, m.in. z Niemiec, Kanady, RPA, USA, czy Australii. Celem wydarzenia było przede wszystkim wypracowanie lepszych mechanizmów współpracy między Polakami na świecie oraz tymi, którzy mieszkają w kraju. Relację z kongresu przygotował Michał Fedusio.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Polacy za granicą repatriacje

Trump wycofa loterię wizową? "Szansa jest mała" [WIDEO]

Po zamachu w Nowym Jorku, w którym zginęło 8 osób a 12 zostało rannych prezydent USA Donald Trump zaapelował, aby znieść tzw. loterię wizową. Pochodzący z Uzbekistanu terrorysta, który rozjeżdżał ludzi ciężarówką na Mahnattanie, otrzymał zieloną kartę właśnie w ramach tej procedury. Czy możliwe jest zniesienie loterii i jak to może wpłynąć na imigrantów z Polski? Dla portalu PolskieRadio.pl sprawę komentuje dr Grzegorz Kostrzewa-Zorbas, ekspert ds. stosunków międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Ameryka Północna Stany Zjednoczone zamach Donald Trump Polacy za granicą migracja TYLKO U NAS

"Zawróceni z emigracji". Dać Polsce drugą szansę?

Wyjechali z kraju, bo często na rodzinnej ziemi nie widzieli szansy na rozwój i dobrze płatną pracę. Jednak po emigracyjnych doświadczeniach wielu Polaków decyduje się na powrót do ojczyzny. Z czym się spotykają? – Czasami z dużym rozczarowaniem, które popycha ich do kolejnego wyjazdu – powiedziała Malwina Wrotniak, zastępca redaktora naczelnego serwisu Bankier.pl, która przedstawiła szczegóły projektu "Zawróceni z emigracji".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 emigracja emigracja zarobkowa Polonia Polacy za granicą