Polskie Radio
Section05
Polacy za granicą

"Polonia to nasz kapitał w relacjach ze światem". Jan Dziedziczak z okazji Dnia Polonii

- Każdy Polak mieszkający za granicą jest ambasadorem naszej ojczyzny, Polonia to nasz kapitał w relacjach ze światem - mówi pełnomocnik rządu do spraw Polonii Jan Dziedziczak. Dziś obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Polski parlament ustanowił to święto w 2002 roku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polonia polityka Jan Dziedziczak Prawo i Sprawiedliwość Polacy za granicą

"Obyśmy mogli stale zdobywać i tworzyć wolność". Życzenia premiera na Dzień Flagi

- Składam dziś wszystkim Państwu najlepsze życzenia trwania w polskości oraz owocnej pracy na rzecz jedności i poczucia narodowej wspólnoty - przekazał w niedzielę w nagraniu wideo premier Mateusz Morawiecki. - Obyśmy jako Polacy mogli w pokoju i w szacunku (...) stale zdobywać i tworzyć wolność, o którą z determinacją oraz wyjątkową wizją zabiegali i walczyli nasi przodkowie - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Mateusz Morawiecki Dzień Flagi i Dzień Polonii Polonia Polacy za granicą społeczeństwo

"Niech zachowują i pomnażają swoje dziedzictwo". Apel biskupa Lechowicza do Polaków mieszkających za granicą

Biskup Wiesław Lechowicz zaapelował do Polaków mieszkających za granicą, "aby swoją postawą, swoim zachowaniem, współpracą potwierdzali, że są Polakami, że pamiętają o swoim dziedzictwie, o swojej historii, i czuwają, by nie tylko je zachować, ale również i pomnożyć". Dziś przypada Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół katolicyzm chrześcijaństwo Polonia Polacy za granicą społeczeństwo

"Są prawdziwymi ambasadorami". Szef MEiN podziękował polskim nauczycielom za granicą

"Przedstawiciele polskich środowisk naukowych i oświatowych są prawdziwymi ambasadorami polskości w swoich społecznościach, szkołach, ośrodkach naukowych czy miejscach pracy" - napisał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w liście z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą.
Zobacz więcej na temat:  Przemysław Czarnek Ministerstwo Edukacji i Nauki Polacy za granicą edukacja nauczyciel POLSKA

Parlament Europejski wspiera Związek Polaków na Białorusi

Parlament Europejski potępił destabilizujące i agresywne działania Rosji. Wezwał do nałożenia sankcji, zaapelował o zablokowanie budowy Nord Stream 2 i wsparł Związek Polaków na Białorusi. Europosłowie przyjęli rezolucję w tej sprawie. Za było 569 deputowanych, przeciwko 67, wstrzymało się 46.
Zobacz więcej na temat:  Związek Polaków na Białorusi Białoruś Aleksander Łukaszenka Parlament Europejski Polacy za granicą