Polskie Radio
Section05
wybory w Polsce

„Wybory nie mogą być organizowane przez tych, którzy są w nich wybierani”

- By wybory były uczciwe i nie sfałszowane, podstawową rzeczą - np. w wyborach samorządowych - jest to, by nie mogły być one organizowane przez tych, którzy są w nich wybierani. Tak niestety jest. Wójt na najniższym szczeblu jest odpowiedzialny za przebieg wyborów – powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Dybowski z Ruchu Kontroli Wyborów.
Zobacz więcej na temat:  wybory w Polsce wybory samorządowe 2014 ordynacja wyborcza Państwowa Komisja Wyborcza

Karta do głosowania w formie książeczki? Polacy wybrali

Większość wyborców woli kartę do głosowania w wyborach samorządowych w formie książeczki niż wielkoformatowej, pojedynczej karty, zwanej płachtą. To wynik konsultacji prowadzonych przez kilka ostatnich miesięcy przez Państwową Komisję Wyborczą i Krajowe Biuro Wyborcze. Celem konsultacji jest uniknięcie problemów z głosowaniem i wypracowanie jednolitej karty na przyszłość.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wybory w Polsce głos

Jaki kształt kart do głosowania? Koniec konsultacji

Tylko do północy 30 czerwca, trwać będą konsultacje kształtu nowych kart do głosowania, zorganizowane przez Państwową Komisję Wyborczą i Krajowe Biuro Wyborcze. Po wakacjach zostanie zaprezentowany raport z konsultacji, a opinie wyborców będą miały charakter doradczy przy ustaleniu przez Państwową Komisję Wyborczą ostatecznego wzoru karty do głosowania w nadchodzących wyborach samorządowych. O szczegółach mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Hermeliński, przewodniczący PKW.
Zobacz więcej na temat:  wybory w Polsce Państwowa Komisja Wyborcza wybory samorządowe

"Czerwiec '56 i '76 współtworzyły Solidarność"

Poznański Czerwiec i Czerwiec 1976. To momenty, w których polskie społeczeństwo – jeszcze przed narodzinami "NSZZ Solidarność" – wyraziło swój sprzeciw przeciwko władzy komunistycznej. Jak ważne były to wydarzenia z punktu widzenia powstania związku? O tym w Nosie Kleopatry mówili Grzegorz Wołk z Instytutu Pamięci Narodowej i Dariusz Kupiecki, współpracownik Komitetu Obrony Robotników.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski Czerwiec 1976 wybory w Polsce Poznań 1956 PRL Solidarność IPN Instytut Pamięci Narodowej KOR Komitet Obrony Robotników

Były szef NSZZ Solidarność przechodzi na emeryturę

Były przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność, Marian Krzaklewski przeszedł na emeryturę. Podziękowania za wieloletnią pracę przekazał we wtorek obecny szef związku, Piotr Duda. Krzaklewski to jednak nie tylko działacz związkowy. W drugiej połowie lat 90. Był liderem koalicji ugrupowań prawicowych Akcja Wyborcza Solidarność, a w roku 2000 kandydował na urząd prezydenta.  
Zobacz więcej na temat:  aws polityka Marian Krzaklewski Sejm wybory w Polsce Gdańsk Solidarność

Czy Donald Tusk rozpoczął już swoją kampanię wyborczą?

– Okoliczności towarzyszące pojawieniu się Donalda Tuska na przesłuchaniu, są moim zdaniem początkiem jego kampanii wyborczej – powiedział Roman Imielski z „Gazety Wyborczej”. Odniósł się w ten sposób do ubiegłotygodniowego przesłuchania byłego premiera w warszawskiej prokuraturze. W audycji „Wróżenie z faktów” temat skomentowała także Kamila Baranowska z tygodnika „Do Rzeczy”. 
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk Kamila Baranowska wybory w Polsce prokuratura FSB Służba Kontrwywiadu Wojskowego wybory prezydenckie Platforma Obywatelska Roman Imielski Łukasz Warzecha

41 proc. Polaków ponownie wybrałoby Andrzeja Dudę

W najnowszym sondażu, przeprowadzonym przez Kantar Public dla Polskiego Radia 24 zapytano respondentów, na kogo zagłosowaliby w wyborach prezydenckich. 41 proc. badanych wybrało Andrzeja Dudę, natomiast 28 proc. Donalda Tuska. Na trzecim miejscu uplasował się Paweł Kukiz. Wyniki komentował w audycji Punkt Widzenia Mirosław Oczkoś ze Szkoły Głównej Handlowej.
Zobacz więcej na temat:  prezydent Andrzej Duda wybory w Polsce Paweł Kukiz Grzegorz Schetyna sondaż sondaże Donald Tusk