Polskie Radio
Section05
wybory w Polsce

SONDAŻ Czym mają zajmować się politycy? Polacy wskazują na gospodarkę i sytuację rodzin

Prawie połowa (47,4 proc.) respondentów chce, by głównym tematem wyborczych zmagań była sytuacja gospodarcza i walka z inflacją - wynika z sondażu United Surveys dla "DGP" i RMF FM. Na drugim miejscu znalazł się temat poprawy sytuacji finansowej polskich rodzin (22,5 proc.), podium zamyka kwestia bezpieczeństwa energetycznego (12 proc.).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sondaże sondaż wybory w Polsce kampania wyborcza gospodarka polska

"Bandyckie prowadzenie polityki, nie może być na to zgody". Michał Moskal o wydarzeniach w Kórniku

 - Wszystko wskazuje na to, że opłacane są bojówki, które atakują nie tylko polityków PiS, ale także ludzi, którzy udają się spotkania wyborcze. To zastraszanie społeczeństwa, bandyckie prowadzenie polityki. Nie może być na to zgody - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Moskal, szef młodzieżówki PiS. 
Zobacz więcej na temat:  Prawo i Sprawiedliwość Wielkopolska polityka POLSKA wybory w Polsce wybory społeczeństwo

Dr Herudziński: jest za wcześnie, by emocjonować się sondażami wyborczymi

- Do wyborów jeszcze jest ponad rok i należy analizować wyniki badań sondażowych, ale to jeszcze nie jest etap, abyśmy emocjonowali się przekładaniem ich na konkretne rezultaty - powiedział w Polskim Radiu 24 socjolog dr Tomasz Herudziński z SGGW. - Nieoficjalna kampania wyborcza ruszyła z pełnym impetem, ale o wyniku wyborów decyduje ostatnich kilka miesięcy - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Eliza Olczyk polityka sondaż sondaże wybory w Polsce

Co zdecyduje o wyniku wyborów? Dr Żukowski: PO prowadzi kampanię krytyki, to nie da wygranej

- Realny program, który PO musi mieć, wypracowany w gronie ekspertów i w drodze rozmów z grupami interesów na których jej zależy, to program, którym się wyborów wygrać nie da - powiedział w Polskim Radiu 24 politolog dr Tomasz Żukowski. - Nie prezentuje go, zamiast tego prowadząc kampanię krytyki rządzących i zapowiedzi odsunięcia ich od władzy - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Antoni Trzmiel Tomasz Żukowski PiS Platforma Obywatelska wybory w Polsce

PiS chce ruchu kontroli wyborów. Marek Król: zamieszki w lokalach mogą popsuć obraz Polski

- Niech powstają ruchy kontroli wyborów, po jednej i po drugiej stronie, niech społecznie kontrolują. Nie daj Boże, by było tak, jak sugerował Jarosław Kaczyński, że może dojść do zamieszek w lokalach wyborczych, bo to faktycznie może popsuć obraz Polski - powiedział w Polskim Radiu 24 publicysta Marek Król. Jego zdaniem, "te emocje, plucie, wulgaryzmy, jakie było słychać w Kórniku pod adresem PiS, muszą się wypalić".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marek Król Piotr Wąż zjednoczona prawica PiS wybory w Polsce wybory polityka

Dr Andrzej Anusz: Donald Tusk wszedł w radykalną narrację

- Tusk chce spolaryzować polskie społeczeństwo, w ramach opozycji wyrasta na najbardziej radykalnego polityka, uważa, że to spowoduje, że Platforma Obywatelska będzie najsilniejszą partią opozycji i narzuci ton innym ugrupowaniom - mówił w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz (Instytut Józefa Piłsudskiego).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Prawo i Sprawiedliwość Sejm Platforma Obywatelska Donald Tusk wybory w Polsce polityka Dorota Kania

Publicyści o słowach Jarosława Kaczyńskiego: to deklaracja utwardzenia kursu

- Uważam, że wypowiedź prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego wygłoszona w Płocku jest bardzo ważna, istotna i długo oczekiwana. Miejmy nadzieję, że jest to deklaracja utwardzenia kursu - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Reszczyński ("Sieci"). Gościem audycji był także Adrian Stankowski ("GPC").
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Kaczyński Płock POLSKA polityka GOSPODARKA wybory w Polsce Prawo i Sprawiedliwość zjednoczona prawica Polskie Radio 24

Marian Kowalski: opozycja wpadła w pułapkę przyspieszonych wyborów

- Opozycja nie mogła nic nie robić, bo okazałoby się, że nie są w ogóle gotowi do objęcia władzy, a jak zaczęli mówić, to zaczęły się sypać sprzeczne ze sobą rozmaite komunikaty - powiedział w Polskim Radiu 24 publicysta Marian Kowalski nawiązując do wypowiedzi Tomasza Grodzkiego i komunikatów Donalda Tuska. - Jeszcze niejednokrotnie będą dyskusje o tym, kiedy kłamią, a kiedy mówią prawdę, czy są przygotowani do przejęcia władzy - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marian Kowalski Michał Rachoń wybory w Polsce opozycja Donald Tusk Tomasz Grodzki

SONDAŻ Obóz rządzący na prowadzeniu, opozycja daleko w tyle. Znamy nowy sondaż

Gdyby wybory odbyły się na przełomie czerwca i lipca, Prawo i Sprawiedliwość uzyskałoby poparcie 33 proc. (o 1 pkt proc. więcej niż w czerwcu), Koalicja Obywatelska - 18 proc. (wzrost o 1 pkt proc.), Polska 2050 - 8 proc. (spadek o 4 pkt proc.), Konfederacja - 6 proc., a Lewica - 5 proc. - wynika z sondażu CBOS.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka sondaż społeczeństwo Prawo i Sprawiedliwość wybory w Polsce wybory parlamentarne

TYLKO U NAS Wybory parlamentarne i samorządowe oddzielnie? Szefowa KBW wyjaśnia

Szefowa KBW Magdalena Pietrzak w rozmowie z Polskim Radiem zwróciła uwagę na ryzyko pokrycia się dwóch kampanii wyborczych, co - w jej ocenie - wiązałoby się z dużym szumem informacyjnym. - Nakładać się będą również uprawnienia wyborców. Wyborcom będzie trudno zrealizować swoje prawa wyborcze, bo upływ terminów będzie mniej więcej równoległy. Będą zdezorientowani - zaznaczyła.
Zobacz więcej na temat:  wybory wybory w Polsce wybory parlamentarne wybory samorządowe polityka Krajowe Biuro Wyborcze POLSKA