Polskie Radio
Section05
wybory w Polsce

Znamy prawdopodobną datę wyborów lokalnych

Gościem audycji "W samo południe" w radiowej Jedynce był sędzia Wojciech Hermeliński, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej. Sędzia Hermeliński zdradził, kiedy prawdopodobnie Polacy pójdą do urn wyborczych w związku wyborami samorządowymi. Zdaniem przewodniczącego PKW najbardziej prawdopodobna data to 4 listopada tego roku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Krzysztof Grzesiowski Wojciech Hermeliński wybory w Polsce wybory samorządowe

„To mit, że na PiS głosowali frustraci i ludzie niewykształceni”

- Jednym z obiegowych wyjaśnień, dlaczego PiS notuje wysokie poparcie jest to, że ludzie nie do końca rozumieją co robi i w związku z tym wciąż popierają partię Kaczyńskiego, bo dała 500 Plus. Tak nie jest – powiedział w audycji Szukając Dziury w Całym autor raportu na temat wyborców PiS dr Maciej Gdula z Krytyki Politycznej. Gośćmi audycji byli także ekspert ds. marketingu politycznego dr Norbert Maliszewski i Stefan Sękowski z Nowej Konfederacji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Łukasz Warzecha Prawo i Sprawiedliwość partie polityczne wybory w Polsce sondaże

Pełne listy PiS w wyborach samorządowych we wrześniu

Około 10 września Prawo i Sprawiedliwość powinno zaprezentować pełne listy wyborcze w wyborach samorządowych. Jarosław Kaczyński po spotkaniu Rady Politycznej PiS dodał, że moment przedstawienia kandydatów na prezydentów w najważniejszych miastach "jest nieodległy". Dodał, że PiS dysponuje badaniami i wie, kto ma największe szanse wyborcze. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jarosław Kaczyński wybory samorządowe wybory wybory w Polsce

"Nowoczesna to dziś już projekt agonalny”

W styczniu, wśród osób deklarujących chęć udziału w wyborach do Sejmu, 42 proc. oddałoby głos na Prawo i Sprawiedliwość. Platforma Obywatelska mogłaby liczyć na poparcie 14 proc. wyborców. Tak wynika z najnowszego sondażu Kantar Public. – Rezultaty badania pokazują stały trend po stronie opozycji, która nie radzi sobie po ostatnich wyborach parlamentarnych – komentował w Polskim Radiu 24 Wojciech Wybranowski, publicysta „Do Rzeczy”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Platforma Obywatelska Kukiz'15 Nowoczesna Prawo i Sprawiedliwość SLD PSL wybory w Polsce sondaże Wojciech Wybranowski

Kto wygra wybory samorządowe? Komentarze publicystów

W styczniu, wśród osób deklarujących chęć udziału w wyborach do Sejmu, 42 proc. zadeklarowało zamiar głosowania na PiS, na PO - 14 proc., a na Kukiz'15 i Nowoczesną po 7 proc. badanych, 5 proc. oddałoby głos na SLD - wynika z najnowszego badania Kantar Public. O poparciu dla partii w kontekście wyborów samorządowych mówili w audycji Debata Poranka Grzegorz Łaguna (Superstacja), Jacek Liziniewicz („Gazeta Polska Codziennie”) i publicysta Wojciech Korkuć.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wybory samorządowe wybory w Polsce Jacek Liziniewicz Dorota Kania

Przedterminowe wybory? "Może być taka pokusa”

Jacek Sasin z Prawa i Sprawiedliwości zadeklarował, że jego ugrupowanie chce rządzić do końca kadencji. Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów był pytany o medialne spekulacje dotyczące ewentualnego przeprowadzenia przyspieszonych wyborów. – Nie wierzę, by Jarosław Kaczyński zdecydował się na taki krok, pomimo pokusy, którą może mieć – ocenił Łukasz Adamski z tygodnika „Sieci Prawdy”.
Zobacz więcej na temat:  wybory w Polsce Sejm Łukasz Adamski Jarosław Kaczyński Prawo i Sprawiedliwość wybory parlamentarne

Zmiana Kodeksu Wyborczego. "Postulowane od wielu lat"

Senat zajmuje się zmianami w Kodeksie wyborczym. W środę przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński spotkał się z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim, któremu przedstawił wątpliwości Komisji odnośnie uchwalonych przez Sejm zmian w prawie wyborczym. W Polskim Radiu 24 o zmianach mówili radca prawny Tomasz Zakrzewski z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego i dr Agnieszka Dudzińska z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
Zobacz więcej na temat:  wybory w Polsce wybory samorządowe Senat Państwowa Komisja Wyborcza