Polskie Radio
Section05
wybory w Polsce

Przedterminowe wybory? "Może być taka pokusa”

Jacek Sasin z Prawa i Sprawiedliwości zadeklarował, że jego ugrupowanie chce rządzić do końca kadencji. Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów był pytany o medialne spekulacje dotyczące ewentualnego przeprowadzenia przyspieszonych wyborów. – Nie wierzę, by Jarosław Kaczyński zdecydował się na taki krok, pomimo pokusy, którą może mieć – ocenił Łukasz Adamski z tygodnika „Sieci Prawdy”.
Zobacz więcej na temat:  wybory w Polsce Sejm Łukasz Adamski Jarosław Kaczyński Prawo i Sprawiedliwość wybory parlamentarne

Zmiana Kodeksu Wyborczego. "Postulowane od wielu lat"

Senat zajmuje się zmianami w Kodeksie wyborczym. W środę przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński spotkał się z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim, któremu przedstawił wątpliwości Komisji odnośnie uchwalonych przez Sejm zmian w prawie wyborczym. W Polskim Radiu 24 o zmianach mówili radca prawny Tomasz Zakrzewski z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego i dr Agnieszka Dudzińska z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
Zobacz więcej na temat:  wybory w Polsce wybory samorządowe Senat Państwowa Komisja Wyborcza

Sejm pracuje nad zmianami w ordynacji wyborczej

Przewodnicząca Komisji Nadzwyczajnej ds. Prawa Wyborczego Anna Milczanowska (PiS) oszacowała, że prace posłów nad projektem ustawy PiS zmieniającej Kodeks Wyborczy potrwają co najmniej 50 godzin. Do piątkowego wieczora komisja omówiła i przegłosowała kilkanaście z ponad 140 proponowanych zmian. W magazynie Północ-Południe rozmowa z drem Michałem Dulakiem z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ordynacja wyborcza wybory w Polsce komisja wyborcza Prawo i Sprawiedliwość

"Obecny skład PKW powinien ostać odwołany"

Trwają sejmowe prace nad zmianami w ordynacji wyborczej. Propozycja Prawa i Sprawiedliwości zakłada m.in. zmianę w sposobie powoływania Państwowej Komisji Wyborczej po wyborach parlamentarnych w 2019 roku. W Gorącym Temacie komentarz Tomasza Huberta Cioski, wiceprzewodniczącego Krajowej Rady Koordynatorów Ruchu Kontroli Wyborów.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ordynacja wyborcza wybory w Polsce Państwowa Komisja Wyborcza Prawo i Sprawiedliwość Ruch Kontroli Wyborów

"Chcemy, by wybory były demokratyczne i transparentne"

Sejmowa komisja nadzwyczajna wznowiła w czwartek prace nad projektem PiS ws. zmian m.in. w kodeksie wyborczym. Projekt zakłada wprowadzenie dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, zlikwidowanie JOW-ów w wyborach do rad gmin oraz zmiany w PKW. Projekt ostro krytykuje opozycja i szef PKW Wojciech Hermeliński. O zmianach w prawach wyborczej mówił w audycji Gorący Temat Paweł Zdun, przewodniczący Krajowej Rady Koordynatorów Ruchu Kontroli Wyborów.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Państwowa Komisja Wyborcza ordynacja wyborcza samorząd wybory w Polsce

Komisja nie zgodziła się na odrzucenie projektu PiS ws. zmian w Kodeksie wyborczym

Komisja nadzwyczajna, która zajmuje się dwoma projektami zmian w Kodeksie wyborczym i ustawach samorządowych, odrzuciła wszystkie wnioski opozycji: o odrzucenie projektu PiS w całości, o odroczenie prac do czasu uzyskania opinii konstytucjonalistów i organizacji samorządowych, o dopuszczenie ekspertów klubowych oraz o przeprowadzenie wysłuchania publicznego.
Zobacz więcej na temat:  wybory w Polsce Prawo i Sprawiedliwość samorząd ordynacja wyborcza