Polskie Radio
Section05
Polonia

"Świętujemy podwójnie". Celebracja uroczystości w rodzinach mieszanych

Listopad jest dla naszej rodziny szczególnym czasem. Od przeprowadzki do Polski, 11 listopada świętujemy podwójnie, polskie Święto Niepodległości i amerykański Dzień Weterana. A pod koniec listopada zapraszamy bliskich i przyjaciół aby wspólnie spędzić Święto Dziękczynienia. To czas ważny dla nas dorosłych ale szczególnie istotny dla spójnego rozwoju naszego dziecka, które ze względu na rodziców było i będzie zakorzenione w obu kulturach, niezależnie od naszego miejsca zamieszkania – mówi Monika Oczkowska McNeal, założycielka grupy Powroty zza oceanu.
Zobacz więcej na temat:  emigracja Polonia Polonia w USA Święto Niepodległości Święto Dziękczynienia dzieci dwujęzyczność dzieci wychowanie USA Boże Narodzenie Małgorzata Frydrych

Inauguracja pracy Sejmu X kadencji. Andrzej Duda: deklaruję gotowość do współpracy z nowo wybranym parlamentem

- Jako Prezydent Rzeczypospolitej deklaruję gotowość do współpracy z nowo wybranym parlamentem. Najważniejszym moim przesłaniem od samego początku sprawowania urzędu, od 2015 roku, była i jest współpraca, współpraca i jeszcze raz współpraca - w najważniejszych dla Polski sprawach. Drzwi Pałacu Prezydenckiego są zawsze otwarte dla wszystkich, którzy są gotowi taką współpracę podjąć - podkreślił prezydent.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Sejm Kresy Lwów Święto Niepodległości Polonia Polacy za granicą Ukraina wojna na Ukrainie Henryk Sienkiewicz język polski

Anna Krajewska: zdecydowałam się na powrót do kraju w trakcie pandemii Covid -19

Wróciłam po prawie osiemnastu latach z USA. Mieszkałam w czterech miejscach: Maryland, Washington, Colorado i w Nowym Jorku. Zdecydowałam się na powrót w trakcie drugiej fali pandemii Covid -19. Dla mnie była to decyzja finansowa i logistyczna – wspomina Anna Krajewska.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa USA Nowy Jork Polonia Polonia w USA Bieszczady COVID-19 koronawirus rynek pracy wynagrodzenia praca zdalna Małgorzata Frydrych

Prezydent Andrzej Duda: misję tworzenia nowego rządu postanowiłem powierzyć Mateuszowi Morawieckiemu

Prezydent przekazał w orędziu, które wygłosił w poniedziałkowy wieczór, że misję sformowania nowego rządu w pierwszej kolejności otrzyma premier Mateusz Morawiecki. - Tym samym zdecydowałem o kontynuowaniu dobrej tradycji parlamentarnej, zgodnie z którą to zwycięskie ugrupowanie jako pierwsze otrzymuje szansę utworzenia rządu - powiedział Andrzej Duda. Z kolei marszałkiem seniorem nowej kadencji zostanie Marek Sawicki z PSL.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Mateusz Morawiecki BBN Józef Piłsudski historia Polski Święto Niepodległości Polonia

Obchody Święta Niepodległości. Ambasador RP spotkał się w Moskwie z Polonią

W polskiej ambasadzie w Moskwie uczczono Święto Niepodległości, organizując w przeddzień wspólne spotkanie dyplomatów i przedstawicieli Polonii. W trakcie przyjęcia można było usłyszeć polskie pieśni narodowe, a ambasador Krzysztof Krajewski przypomniał, jak ważne jest podtrzymywanie narodowych tradycji i nauka języka polskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polacy w Rosji Święto Niepodległości dyplomacja Polonia Moskwa ŚWIAT Europa

Siostra Bernadeta Pasińska o łączności z ojczyzną, oddaloną tysiące kilometrów od Australii

- Wróciłam tuż przed pandemią. Osiemnaście lat to bardzo długi okres czasu. Inaczej wyglądała sytuacja gospodarcza Polski, kiedy wylatywałam do Australii w 2001 roku. W tym czasie zmieniła się również sytuacja ekonomiczna Polaków, którzy w ostatnich latach wyjeżdżali do Australii głównie ze względów turystycznych. Polacy po wojnie, czy w latach 80. wyjeżdżali ze względów ekonomicznych czy politycznych. Wyjechałam jako bardzo młoda osoba, ten czas na pewno mnie ubogacił. Wróciłam jako osoba dojrzalsza – mówi siostra Bernadeta Pasińska ze zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa Polonia Australia rodzina 11 listopada Święto Niepodległości tradycja flaga godło Małgorzata Frydrych

Rusza 4. edycja kampanii #KtoTyJesteś adresowanej do Polonii i Polaków mieszkających za granicą

Dlaczego warto dbać i rozwijać znajomość języka polskiego, polskiej kultury i historii. Jakie realne korzyści przynosi dwujęzyczność. To główne tematy 4. edycji kampanii edukacyjnej #KtoTyJesteś adresowanej do Polonii i Polaków mieszkających poza granicami kraju. Realizatorem działań jest Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego.   
Zobacz więcej na temat:  język polski Polonia Polacy za granicą dwujęzyczność

Muzeum Polskie w Rapperswilu. Jedna z najważniejszych placówek muzealnych za granicą

Centrum polskiego życia naukowego i społecznego na emigracji - Muzeum Polskie w szwajcarskim Rapperswilu przez ponad 150 lat istnienia przechodziło niezwykłe koleje losu. Z tą niezwykłą placówką związani byli m.in. Stefan Żeromski, Eliza Orzeszkowa, Bolesław Prus, Józef Ignacy Kraszewski, Maria Konopnicka i Zygmunt Miłkowski.
Zobacz więcej na temat:  Rapperswil muzeum Jakub Domoradzki dzieła sztuki KULTURA historia Polski Polonia Tadeusz Kościuszko Muzeum Stefana Żeromskiego w Kielcach wystawa

"Zapal znicz na polskiej mogile". Polonia w Belgii pamięta o poległych w II wojnie światowej

Polacy pamiętają o grobach polskich żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej i weteranów pochowanych w Belgii. Prawie 400 mogił w belgijskich miastach i miasteczkach odwiedzają pracownicy ambasady Polski w Brukseli, żołnierze z polskich przedstawicielstw wojskowych, przedstawiciele Polonii.
Zobacz więcej na temat:  Europa Zachodnia Belgia II wojna światowa Polonia Beata Płomecka