Polskie Radio
Section05
Polonia

Biskup Wiesław Lechowicz o polonijnych świętach i tęsknocie za ojczyzną

„Niech ten błogosławiony, wielkanocny czas stanie się dla Was czasem spotkania z Jezusem, mimo dzielących nas z bliskimi odległości i braku możliwości uczestniczenia w liturgii –  życzy Polakom na emigracji bp Wiesław Lechowicz, Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc emigracja epidemia Polonia Kościół koronawirus Małgorzata Frydrych

"Obawialiśmy się, że możemy na dłużej utknąć w USA". Polacy chwalą akcję "LOT do domu"

- Floryda zamyka hotele. Musieliśmy uciekać przed czasem. Mieliśmy jednak kontakt ze stroną LOT-u i nie baliśmy się - powiedział Polskiemu Radiu 24 pan Ryszard z Poznania. W ramach akcji "LOT do domu" z narodowym przewoźnikiem wróciło do Polski blisko 50 tys. naszych obywateli. O emocjach z tym związanych mówił korespondent Polskiego Radia z Miami Jan Pachlowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Edyta Poźniak Polacy za granicą Polonia ŚWIAT USA Stany Zjednoczone LOTdoDomu Jan Pachlowski

Stan zagrożenia epidemicznego na obszarze całej Polski

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego. Ograniczono działalność galerii handlowych. Czynne pozostają m. in. sklepy spożywcze, apteki, pralnie, drogerie. Przywrócona zostanie kontrola wszystkich granic kraju, ponadto wprowadzone zostają ograniczenia dotyczące przekraczania polskich granic przez cudzoziemców.
Zobacz więcej na temat:  Polonia Koronawirus w Polsce język polski Krym Mateusz Morawiecki Polacy za granicą

"Polacy bardzo mocno to odczują". Zakaz podróży do USA z Europy

Z powodu pandemii koronawirusa wiele krajów wprowadziło ograniczenia w przemieszczaniu się. Od północy w piątek na 30 dni zawieszone są wszystkie przyjazdy z Europy do Stanów Zjednoczonych. To sprawiło, że Polacy i amerykańska Polonia bardzo mocno odczują skutki obecnych regulacji ws. ruchu między USA a naszym krajem.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Polacy za granicą Stany Zjednoczone USA Polonia koronawirus transport

Trwa Olimpiada Historii Polski dla Polonii i Polaków za granicą „W drodze do Niepodległości”

Uczestnicy Olimpiady walczą o zakwalifikowanie się do III etapu finałowego, który odbędzie się na początku czerwca w Polsce. Nagrodą główną dla grupy laureatów Olimpiady Historii Polski są indeksy na Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Opolski oraz Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Olimpiada jest inicjatywą Fundacji Wolność i Demokracja oraz Polskiego Towarzystwa Historycznego.
Zobacz więcej na temat:  Polonia historia Polski Polacy za granicą