Polskie Radio
Section05
Polonia

Polacy na Łotwie pamiętali o Święcie Niepodległości Polski

Listopad był miesiącem, w którym Polacy mieszkający na Łotwie wspominali dwa istotne dla swojej społeczności wydarzenia. 11 listopada uczcili pamięć o 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, natomiast 18 listopada obchodzili święto proklamacji Republiki Łotewskiej. O tym, w jaki sposób upamiętnili te dwa dni, mówiła w magazynie „Polacy w Świecie” Andżela Liepa, prezes ryskiego oddziału Związku Polaków na Łotwie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Łotwa Polonia Polacy za granicą

"Polskieradio.pl na końcu świata" w mieście bez korków

Miasto bez korków, o jedną trzecią mniej samochodów mimo dwukrotnego wzrostu liczby ludności. Czy to w ogóle możliwe? Okazuje się, że tak. Kurytyba uchodzi za najlepiej skomunikowane miasto świata. Adriana Andrzejewska i Mikołaj Kuras postanowili sprawdzić w czym tkwi fenomen tej dwumilionowej metropolii, w której aż 300 tysięcy mieszkańców ma polskie korzenie. Cykl "Polskieradio.pl na końcu świata" tym razem ze słonecznej Brazylii.
Zobacz więcej na temat:  podróże PolskieRadio.pl na końcu świata komunikacja miejska Polonia TYLKO U NAS

"Musimy dbać o dobre imię naszego kraju"

Wicepremier Mateusz Morawiecki na konferencji "Support Poland - Wspieraj Polskę" powiedział, że musimy dbać o dobre imię naszego kraju, aby tworzyć Polskę, o której marzymy. Spotkanie zorganizowane przez Redutę Dobrego Imienia służy wymianie doświadczeń z Polonią w zakresie obrony dobrego imienia Polski. Wystąpienie Mateusza Morawieckiego można było wysłuchać w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Morawiecki Reduta Dobrego Imienia Polonia Polacy za granicą

"Chcemy zmiany statusu Polaków poza granicami"

– Uważamy, że ze 100 senatorów, którzy teraz zasiadają w Senacie, 20 powinno być wybieranych poza granicami Polski, ażeby Polacy mieszkający za granicą mieli swoich przedstawicieli w Senacie. Prezydent Andrzej Duda zapowiedział referendum konstytucyjne i chcemy, aby weszło to w dyskurs konstytucyjny – mówiła w "Sygnałach Dnia" wiceprezes Światowego Kongresu Polaków dr Krystyna Krzekotowska.
Zobacz więcej na temat:  Polonia Senat Henryk Szrubarz

I Światowy Kongres Polaków. Jest pierwsza inicjatywa

Na Zamku Królewskim w Warszawie obradowały w piątek osoby polskiego pochodzenia m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Białorusi czy Niemiec. Pod hasłem "Strategia dla Polski ponad podziałami" dyskutowali o najważniejszych sprawach dla Polski i polskich emigrantów. O I Światowym Kongresie Polaków mówił w Polskim Radiu 24 Stefan Hambura, prezes Stowarzyszenia Światowy Kongres Polaków.
Zobacz więcej na temat:  Polonia Senat