Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Halina Ostas 22.05.2022

Instytut Polonika na Ukrainie. "Dawne ziemie wschodnie RP są dla nas naturalnym terenem działalności"

- Fundusze przeznaczane są głównie na prace konserwatorskie, a od wybuchu wojny najwięcej ich pochłaniała działalność na Ukrainie - mówiła w Polskim Radiu 24 Dorota Janiszewska-Jakubiak, dyrektor Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika.

Instytut Polonika jest wyspecjalizowaną instytucją kultury, której celem jest zachowanie materialnych śladów kultury polskiej za granicą oraz kształtowanie świadomości Polaków na temat dziedzictwa kulturowego. Prowadzi projekty o charakterze konserwatorskim, naukowo-badawczym, edukacyjnym i popularyzatorskim, dzięki którym zachowywane są materialne świadectwa naszych dziejów i przywracana jest pamięć o ważnych dla współczesnych Polaków osobach oraz istotnych faktach historycznych. Został powołany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego w 2017 roku, bezpośrednio po jego wizycie we Lwowie na Ukrainie.

- Dawne ziemie wschodnie RP są dla nas najbardziej naturalnym terenem działalności. Chodzi o obszary II RP i I RP, niektóre zapomniane, jak Inflanty, które znajdują się na terytorium Łotwy. Takie miejsca są też w Mołdawii i na Słowacji. Fundusze przeznaczane są głównie na prace konserwatorskie, a do wybuchu wojny najwięcej pochłaniała działalność na Ukrainie - powiedziała Dorota Janiszewska-Jakubiak.

W związku z agresją Rosji na Ukrainę Instytut Polonika, wraz z ukraińskimi partnerami, stara się zabezpieczać zagrożone zniszczeniem obiekty dziedzictwa kulturowego. - Zaczęliśmy od Lwowa. Od lat współpracujemy z miejskim konserwatorem zabytków Lilią Onyszczenko. Zabezpieczyliśmy m.in. kolumnę Adama Mickiewicza, rzeźby wokół katedry łacińskiej. Staramy się też docierać poza Lwów. Na terenie obwodu wołyńskiego, lwowskiego i tarnopolskiego zabezpieczyliśmy ponad 200 obiektów. Nasi konserwatorzy dojechali w okolice Winnicy, Żytomierza i Berdyczowa - tłumaczyła Janiszewska-Jakubiak. 

Czynności prowadzone są przez Polonikę na trzy sposoby: zabezpieczanie przeciwpożarowe oraz przeciw odłamkom i fali uderzeniowej, skanowanie laserowe oraz zabezpieczanie nekropoliiPolega to m.in. na przygotowaniu specjalnych, o odpowiedniej pojemności, gaśnic, owijaniu odpowiednimi materiałami niepalnymi rzeźb, obrazów czy innych elementów wyposażenia, budowaniu konstrukcji osłaniających elewacje, pomniki, detal rzeźbiarski i architektoniczny, witraże. Sposób i metody zabezpieczania zależą od obiektu i miejsca jego usytuowania.

Instytut Polonika dostarczył też na Ukrainę m.in. gaśnice, samoczynne urządzenia gaśnicze, membrany paroprzepuszczalne (trudnopalne), koce gaśnice, tkaniny ognioodporne ceramiczne, płachty ochronne.

Polonika pomaga również w przechowaniu i dystrybucji na terenie Ukrainy tych materiałów, które trafiły do Lwowa dzięki zbiórkom publicznym zorganizowanym przez Fundację Dziedzictwa Kulturowego, prowadzącą działania we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa i MKiDN.

PR24/ho