Polskie Radio
Section05
Lwów

W Warszawie odbyły się uroczystości 100-lecia bitwy pod Zadwórzem

Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli pod Zadwórzem koło Lwowa heroiczny bój z przeważającymi siłami bolszewików, oddano w poniedziałek hołd przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Bitwa pod wodzą kapitana Bolesława Zajączkowskiego, zwana „Polskimi Termopilami”, powstrzymała najazd Armii Siemiona Budionnego na Lwów.
Zobacz więcej na temat:  rocznica wojna polsko-bolszewicka Lwów

Ochotnicza Legia Kobiet. Bolszewicy na ich widok opuszczali broń

Dziewczyny w maciejówkach, legunki i żołnierki. Po Bitwie Warszawskiej, we wrześniu 1920 roku, było ich aż 2529, czyli najwięcej w dziejach Ochotniczej Legii Kobiet. Była to formacja powstała zaledwie dwa lata wcześniej, w listopadzie 1918 roku. Właśnie wtedy Polska wróciła na mapę Europy. 
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Instytut Pamięci Narodowej historia Polski bitwa warszawska Lwów II wojna światowa

Ukraina: młodzież poznaje przedwojenne tradycje turystyczne Karpat Wschodnich

Ze względu na trwającą pandemię dopiero pod koniec lipca udało się rozpocząć sezon górski w Karpatach Wschodnich. Po raz pierwszy w tym roku grupa młodzieży polskiego pochodzenia ze Lwowa i Stanisławowa (obecnie Iwano-Frankiwsk), udała się pieszo na najwyższy szczyt Gorganów - Wielką Sywulę (1836 m) Następnego dnia uczestnicy wyprawy spłynęli kajakami i pontonami po Dniestrze na odcinku Petriw – Rakowiec.
Zobacz więcej na temat:  Lwów Stanisławów MSZ

"Zachować pamięć". Śladami polskiego dziedzictwa na Wschodzie

Celem projektu, który powstaje we współpracy z Fundacją Pomoc Polakom na Wschodzie, jest opisanie i promocja historycznego dziedzictwa polskiego na Wschodzie. Uświadomienie Polakom poza granicami, że warto dbać o kulturową spuściznę  na dawnych Kresach Polski. Chcemy także pokazać ludzi i instytucje, które przyczyniają się do zachowania kulturowego dziedzictwa na Wschodzie.
Zobacz więcej na temat:  Kresy Wilno Lwów Grodno OSW Polacy za granicą

We Lwowie zmarła Jadwiga Zappe, niezwykle zasłużona dla podtrzymywania polskości

W piątek w nocy w wieku 94 lat zmarła Jadwiga Zappe, Polka ze Lwowa, która wspólnie z siostrą Ireną (zmarłą w 2013 roku) tajnie nauczały polskie dzieci i młodzież, przekazując im polskość i wiarę katolicką. Poinformowała o tym Beata Kost na stronie facebookowej Lwowski Album. Siostry Irena i Jadwiga Zappe działały w Armii Krajowej. Po wojnie z rodzicami pozostały we Lwowie.
Zobacz więcej na temat:  Lwów Ukraina