Polskie Radio
Section05
wojna na Ukrainie

Polska - Ukraina. Jakie są nasze relacje dwa lata po agresji Rosji? [GODZ. 22.10]

Mijają dwa lata od wojny w Ukrainie na pełną skalę. Strach, niepewność, lęk – to emocje, które towarzyszyły nam wszystkim 24 lutego 2022 roku. Tamtego poranka, kiedy wojsko Putina zaatakowało wiele ukraińskich miast i wsi, kilka milionów obywateli wyruszyło ze swoich domów, zabierając jedynie najpotrzebniejsze rzeczy. Wielu z nich udało się do Polski, gdzie znaleźli spokój, ciszę oraz dach nad głową...
Zobacz więcej na temat:  reportaż Antoni Rokicki Trójka wojna na Ukrainie

Paweł Reszka: zawsze chciałem napisać książkę o miłości i chyba się udało

"Stolik z widokiem na Kreml" to, jak zgadza się autor książki Paweł Reszka, historia o utraconej miłości. - Rosja była krajem, który bardzo lubiłem, w którym spędzałem sporo czasu. Moskwa to było trochę moje drugie miasto, bardzo dobrze się tam czułem. A teraz trochę się pozmieniało… - mówił gość radiowej Dwójki.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Reszka Jakub Kukla Rosja książki Dwójka Dwójka Ukraina Ukraina wojna na Ukrainie KULTURA

Rosjanie nie zdołają zająć Donbasu? Generał Budanow wyjaśnia

- Rosjanie mają przewagę, jeśli chodzi o liczbę żołnierzy i amunicję, ale nie mają wystarczających sił, by zrealizować swój cel zajęcia całości obwodów donieckiego i ługańskiego - powiedział "Wall Street Journal" szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) gen. Kyryło Budanow. Poinformował również o rosyjskich planach zabijania znanych Ukraińców.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Ukraina wojna na Ukrainie Europa wojna 2024 Donbas

Druga rocznica rosyjskiej agresji na Ukrainę. Audycje specjalne w Programie 1 [POSŁUCHAJ]

Mijają dwa lata, odkąd Rosja bestialsko napadła na Ukrainę. Od 24 lutego 2022 roku rosyjski agresor codziennie bombarduje ukraińskie miasta, zabijając żołnierzy i cywilów. W związku z tym chcemy przypomnieć Państwu, co się wydarzyło na froncie w ciągu ostatnich dwóch lat. W Programie 1 Polskiego Radia wyemitujemy okolicznościowe audycje. Zapraszamy również do wysłuchania materiałów przygotowanych przez Macieja Jastrzębskiego.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Rosja

"Pamięci niezwyciężonych" - koncerty w drugą rocznicę wojny na Ukrainie

W drugą rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę zapraszamy na spotkanie z muzykami z zaatakowanego kraju, którzy swoją artystyczną pracą starają się podnosić rodaków na duchu i przekazywać światu wiadomość o walczącej Ukrainie. W programie m.in. koncert Orkiestry Symfonicznej Lwowskiej Opery Narodowej pod dyrekcją Keri-Lynn Wilson, z którą wystąpił skrzypek Marko Komonko. Emisja w sobotę (24.02) o 19.30.
Zobacz więcej na temat:  koncert koncerty w Polskim Radiu wojna na Ukrainie Ukraina Keri-Lynn Wilson Marcin Majchrowski Viktoriia Poliova

"Dla Polski i Ukrainy". Premierowy reportaż Macieja Jastrzębskiego w Jedynce

Bohaterem reportażu "Dla Polski i Ukrainy" jest polski ratownik frontowy Damian Duda. Mężczyzna od niemal pierwszych tygodni konfliktu zbrojnego wywołanego przez Rosję w 2014 roku pomaga rannym żołnierzom ukraińskim walczącym w Donbasie. Po wybuchu pełnowymiarowej wojny 24 lutego 2022 roku wspiera ukraińskich żołnierzy na kilku odcinkach frontu, między innymi w rejonie Buczy.
Zobacz więcej na temat:  reportaż reportaż w Jedynce Ukraina wojna na Ukrainie Maciej Jastrzębski