Polskie Radio
Section05
wojna na Ukrainie

Rosyjska inwazja na Ukrainę coraz bardziej prawdopodobna? Eksperci o możliwych scenariuszach ataku

Ukraińscy eksperci, cytowani przez portal NW, przedstawiają potencjalne cele i kierunki rosyjskiego ataku. Niektórzy zaznaczają, że na razie nie ma przesłanek wtargnięcia na szeroką skalę. Inni natomiast zwracają uwagę na przyspieszenie sprowadzania sprzętu i kolejnych sił na granicę rosyjsko-ukraińską. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna na Ukrainie wojsko

"Stoltenberg lawirował". Beata Górka-Winter o posiedzeniu NATO w Ryzdze

- Ukraina nie jest stroną traktatu waszyngtońskiego i nie obejmuje jej niestety artykuł 5. więc już w zasadzie od bardzo wielu lat jest właśnie takie lawirowanie - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Beata Górka-Winter (UW). Gościem audycji była także Olga Doleśniak-Harczuk (Nowe Państwo). 
Zobacz więcej na temat:  NATO USA Rosja Ukraina ŚWIAT Europa Łotwa Ryga wojsko Jens Stoltenberg wojna na Ukrainie Polskie Radio 24

"Należy oddziaływać politycznie i ekonomicznie". Przydacz o agresywnych posunięciach Rosji

- Wielokrotnie mówiliśmy o koncentracji wojsk rosyjskich wokół Ukrainy. Wypowiedzi prezydenta Wołodymyra Zełeńskiego wskazują, że zagrożenie jest realne. Również nasze analizy mówią o tym, że konieczne jest pilne przeciwdziałanie agresywnym zakusom Rosji - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Marcin Przydacz Ministerstwo Spraw Zagranicznych konflikty międzynarodowe Rosja agresja Kreml wojna na Ukrainie wojsko

Rosyjska armia gromadzi siły przy granicy z Ukrainą. Umacnia się też na Białorusi

Rosja utrzymuje w rejonie granicy z Ukrainą około 90 tysięcy żołnierzy, a od niedawna zacieśnia współpracę z Białorusią i zwiększa tam obecność wojskową. Zarazem, zdaniem ekspertów, poważne siły regularne są gotowe do działania w dowolnej chwili.130 taktycznych grup batalionowych (każda liczy ok. 800 żołnierzy) jest w stałej gotowości.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Rosja Ukraina wojna na Ukrainie

Pilis: kiedyś słowa Lecha Kaczyńskiego były lekceważone, dziś mało komu jest do śmiechu

- Koncentracja wojsk rosyjskich przy granicy z Ukrainą czy prowokacje przy polskiej granicy budzą dziś poważniejszą refleksję - mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Pilis, dziennikarz, reżyser, autor filmów m.in. o katastrofie smoleńskiej i wpływach Rosji w Europie Środkowo-Wschodniej, pomysłodawca i twórca TVP Wilno.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polska w Unii Europejskiej agresja Rosja wojna hybrydowa wojna na Ukrainie migracja Aleksander Łukaszenka Gruzja Lech Kaczyński

"Wszyscy sojusznicy potępiają działania Rosji". Szef NATO o koncentracji wojsk przy granicy z Ukrainą

Sekretarz generalny NATO ostrzegł Rosję przed eskalacją konfliktu na Ukrainie. Jens Stotelnberg skomentował najnowsze doniesienia o zwiększonej koncentracji rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą. Szef Sojuszu Północnoatlantyckiego rozmawiał na temat w Brukseli z szefem ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułebą.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Ukraina NATO Jens Stoltenberg Donbas Krym Kijów Bruksela Beata Płomecka wojsko wojna na Ukrainie

Zniszczona bioróżnorodność, wybuchy metanu. Eksperci alarmują o katastrofie ekologicznej w Donbasie

Trwający od 2014 r. konflikt w Donbasie na wschodzie Ukrainy poważnie wpływa na środowisko. Eksperci alarmują, że region musi stawić czoła takim problemom jak zanieczyszczenie gruntu i wód czy wybuchy metanu. Działania zbrojne doprowadziły też do zniszczenia bioróżnorodności.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Donbas wojna na Ukrainie ekologia klimat ekosystem las