Polskie Radio
Section05
wojna na Ukrainie

"Ukraina broni dziś europejskiej kultury przed rosyjskim barbarzyństwem". Gliński w Brukseli

Wicepremier Piotr Gliński zaapelował podczas unijnej narady w Brukseli o wspieranie finansowe instytucji kultury na Ukrainie. Minister kultury i dziedzictwa narodowego poparł prośbę szefa ukraińskiego resortu kultury o stworzenie europejskiego funduszu, który umożliwi pokrycie pilnych potrzeb. O szczegółach korespondentka IAR w Brukseli Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  Bruksela Ukraina ŚWIAT wojna na Ukrainie Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Beata Płomecka

Wojna na Ukrainie. Kpt. Badowski: wojsko rosyjskie jest poważnie wyczerpane

W Polskim Radiu 24 kpt. Tomasz Badowski, emerytowany oficer wojsk powietrznodesantowych, uczestnik misji NATO w Iraku i Afganistanie, ocenił sytuację wojsk rosyjskich na Ukrainie. Jak mówił, ta wojna nie zaczęła się w lutym, ale już od ćwiczeń "Zapad 2021". - Żołnierze siedzą więc w czołgach już ponad rok - zauważył kpt. Badowski. "Są wyczerpani i zmęczeni, a sprzęt zdewastowany" - zaznaczył.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Rosja ŚWIAT Europa

Czesi chcą odłączenia rosyjskich budynków od prądu i wody. "Dajmy posmakować im ich własnej zupy"

Czesi napisali petycję, by przerwać dostawy wody i prądu oraz wyłączyć ogrzewanie we wszystkich budynkach w Pradze należących do Rosji - donosi portal TVP.Info. To odpowiedź na masowe ataki rakietowe na Ukrainę, które pozbawiają mieszkańców tych dóbr. Współtwórcą zbiórki podpisów jest czeska inicjatywa "Broń dla Ukrainy".
Zobacz więcej na temat:  Czechy Rosja wojna na Ukrainie

"Chodziło o to, żeby Ukraina możliwe szybko została pokonana". Prof. Grochmalski o "niemieckiej grze"

W Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej odniósł się m.in. do interesów energetycznych jakie Niemcy, mimo wojny na Ukrainie, od lat prowadzą z Rosją. W opinii eksperta dla Berlina "optymalnym rozwiązaniem była szybka porażka Ukrainy".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Michał Rachoń bezpieczeństwo energetyczne Piotr Grochmalski Niemcy Rosja Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022

"Zawsze realizował politykę prorosyjską na niemieckie zlecenie". Pęk o Tusku

- Wszystko to, co opowiada dziś Donald Tusk, jest czystym kłamstwem, próbą ogłupienia społeczeństwa. Pamiętamy, kto próbował blokować Baltic Pipe, opóźniał budowę gazoportu, zapraszał Siergieja Ławrowa na odprawę polskich dyplomatów. Polityka UE i Niemiec zbankrutowała, stworzono potwora na wschodzie. Tusk chce wywołać wrażenie, że ostrzegał przed Rosją. Jest to nieuczciwe i zakłamane. Nawet w PRL delikatniej kłamano, w rękawiczkach - mówił w Polskim Radiu 24 były senator Bogdan Pęk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska Niemcy POLSKA Rosja Donald Tusk wojna na Ukrainie