Polskie Radio
Section05

zabytki

Powojenne losy "Panoramy Racławickiej" i innych polskich zbiorów ze Lwowa

Po II wojnie światowej podjęto trud odzyskania pozostałych we Lwowie zabytków polskiej kultury, w tym "Bitwy pod Racławicami". Starania zakończyły się sukcesem i 18 lipca 1946 roku słynny obraz Wojciecha Kossaka i Jana Styki wraz z częścią zbiorów lwowskiego Ossolineum został przekazany polskiej stronie. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Lwów Adam Mickiewicz Jan Matejko ZSRR II wojna światowa III Rzesza okupacja niemiecka

"Natura ciekawości" w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

W wilanowskim pałacu Jana III Sobieskiego trwa wystawa, której sam tytuł intryguje: "Natura ciekawości". Autorką jest znana artystka graficzka Agnieszka Cieślińska-Kawecka. O wydarzeniu mówiła w Polskim Radiu 24 Marta Poławska, przyrodnik, lichenolog, która w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie prowadzi programy edukacyjne z zakresu biologii.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Monika Małkowska Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Pomnik Grunwaldzki w Krakowie. Symbol zwycięstwa dla pokrzepienia serc

W 1910 roku w Krakowie miały miejsce uroczystości z okazji 500-lecia bitwy pod Grunwaldem. Z tej okazji 15 lipca na Placu Matejki odsłonięto - ufundowany przez Ignacego Paderewskiego - konny pomnik króla Władysława Jagiełły. Monument miał umocnić w Polakach uczucia patriotyczne.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa Rosja Prusy Austria pomniki Ignacy Jan Paderewski bitwa pod grunwaldem Kraków HISTORIA

Koszary legionowe zburzone. Zniknął bezcenny zabytek Grodna

W Grodnie zburzono kolejny budynek zabytkowych koszar z XIX wieku, w których w międzywojniu stacjonowało także wojsko polskie. Wcześniejsze protesty kierowane do władz reżimu nic nie dały. Miejscowe portale zauważają, że bezpowrotnie przepada unikalne dziedzictwo historyczne miasta. W szerszym planie, władze Białorusi od lat rusyfikują pamięć i tożsamość historyczną Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś Grodno HISTORIA

Wakacje z duchami. Poznaj pięć nawiedzonych zamków

Na mapie Rzeczpospolitej można znaleźć wiele miejsc, gdzie grasują duchy i upiory - są to nie tylko opuszczone wille i renesansowe pałace, lecz także średniowieczne zamki. Odwiedzając je, można spotkać cicho przemykającą Białą Damę, odzianego w purpurowy płaszcz Czerwonego Upiora, a także usłyszeć szczęk zbroi krzyżackiego komtura. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski wakacje 2021 zamek Olsztyn zamek Grodziec urlop wypoczynek magazyn wakacyjny

Żywoty kamiennych pomników. Paweł Pietrusiński o wyzwaniach konserwatora sztuki

W czasie wakacji chętnie odwiedzamy miejsca słynące z zabytków. Często nie zdajemy sobie sprawy, że kamienie, a szczególnie posągi, które podziwiamy wymagają troski, bo czas oraz ludzka działalność deformują ich pierwotny wygląd. O tym, jak dbać o kamienne dziedzictwo naszej kultury, mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Pietrusiński, konserwator dzieł sztuki, rzeźbiarz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Monika Małkowska rzeźba