Polskie Radio
Section05
zabytki

Polskie dziedzictwo na Ukrainie. Minister kultury zapewnia: zabytki są monitorowane

Minister kultury Piotr Gliński podkreślił, że zabytki polskiego dziedzictwa kultury na Ukrainie są objęte opieką resortu, a polscy konserwatorzy są w kontakcie z osobami sprawującymi nad nimi pieczę na miejscu. - W razie jakichś nieszczęść także jesteśmy przygotowani na wszelkie działania - zapewnił wicepremier.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Gliński zabytki Ukraina wojna 2022 społeczeństwo KULTURA

Zniszczenia wojenne na Ukrainie. Polskie organizacje pomagają chronić zabytki

Od samego początku wybuchu zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę, Polskie organizacje przekazują materiały pomagające chronić ukraińskie zabytki i dobra kultury. Organizowana jest również pomoc ewakuacji zbiorów oraz działalność doradcza. na czym polega inicjatywa? Jakie działania są prowadzone? 
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Perzyna Katarzyna Cygler Trójka Ukraina wojna na Ukrainie Trójka Ukraina KULTURA zabytki

Lokomotywownia "Olszynka Grochowska" wpisana do rejestru zabytków

Mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków wpisał do rejestru zabytków unikatowy obiekt budownictwa kolejowego, jakim jest hala lokomotywowni "Olszynka Grochowska", wzniesiona w latach 30. XX w., znajdująca się przy ul. gen. Chłopickiego 53 w Warszawie. Budynek jest przykładem obiektu zbudowanego według nowatorskiego projektu. Co oznacza wpisanie do rejestru zabytków? 
Zobacz więcej na temat:  kolej zabytki lokomotywa pociągi historia Polski Dwudziestolecie międzywojenne Julian Tuwim

Wakacje z zabytkami: pomysł na spędzanie urlopu

Z początkiem lipca Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zainaugurowało projekt "Wakacje z zabytkami". Jego celem jest prezentacja bogactwa polskiego dziedzictwa materialnego. W okresie wakacji, dzięki pokazaniu w sieci pomników historii, budowli sakralnych, zamków, pałaców, ogrodów historycznych, rezerwatów przyrody, zabytków architektury czy techniki, możemy podziwiać różnorodność polskiego dziedzictwa kulturowego i poznać historię danego regionu.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA zabytki wakacje urlop Katarzyna Cygler Trójka

Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego. Przeszłość na wyciągnięcie ręki

W zespole zamkowo-parkowym w Łańcucie można zobaczyć unikatową kolekcję pojazdów konnych i zwiedzić storczykarnię. To tutaj od ponad 40 lat odbywają się festiwale muzyczne, zapoczątkowane przez Bogusława Kaczyńskiego. I to tutaj kręcono niektóre sceny filmu "Trędowata" Jerzego Hoffmana. Niedawno otwarto tu także multimedialne Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego. 
Zobacz więcej na temat:  Rzeszowszczyzna zabytki historia Polski Jan Potocki

Naukowcy z UW opracowali nową metodę przywracania barw starym obrazom

Chemicy z UW we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie opracowali nową metodę renowacji obrazów malowanych na płótnie. Specjalny organożel pozwala w bezpieczny sposób całkowicie usuwać z płócien masę woskowo-żywiczną pochodzącą z wykonywanych w przeszłości prac konserwatorskich.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar SZTUKA zabytki dzieła sztuki restauracja KULTURA NAUKA muzeum chemia Uniwersytet Warszawski

Powojenne losy "Panoramy Racławickiej" i innych polskich zbiorów ze Lwowa

Po II wojnie światowej podjęto trud odzyskania pozostałych we Lwowie zabytków polskiej kultury, w tym "Bitwy pod Racławicami". Starania zakończyły się sukcesem i 18 lipca 1946 roku słynny obraz Wojciecha Kossaka i Jana Styki wraz z częścią zbiorów lwowskiego Ossolineum został przekazany polskiej stronie. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Lwów zabytki Adam Mickiewicz Jan Matejko ZSRR II wojna światowa III Rzesza okupacja niemiecka

Skanseny powstały dzięki działaczom regionalnym. "Na sercu leżało dobro ich małej ojczyzny"

O tym, jaką rolę obecnie pełnią skanseny w integrowaniu społeczeństwa opowiedzieli na antenie Polskiego Radia Elżbieta Osińska-Kassa z Narodowego Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi oraz wiceprezes "Stowarzyszenia Muzeów Na Wolnym Powietrzu" Piotr Rzeszotarski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski HISTORIA muzeum skansen zabytki fakty opinie ciekawostki ciekawostki społeczeństwo społeczeństwo obywatelskie KULTURA

Pomnik Grunwaldzki w Krakowie - symbol zwycięstwa dla pokrzepienia serc

W 1910 roku w Krakowie miały miejsce uroczystości z okazji 500-lecia bitwy pod Grunwaldem. Z tej okazji 15 lipca na Placu Matejki odsłonięto - ufundowany przez Ignacego Paderewskiego - konny pomnik króla Władysława Jagiełły. Monument miał umocnić w Polakach uczucia patriotyczne.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa Rosja Prusy Austria pomniki Ignacy Jan Paderewski bitwa pod grunwaldem zabytki Kraków

Wakacje z duchami. Poznaj pięć nawiedzonych zamków

Na mapie Rzeczpospolitej można znaleźć wiele miejsc, gdzie grasują duchy i upiory - są to nie tylko opuszczone wille i renesansowe pałace, lecz także średniowieczne zamki. Odwiedzając je, można spotkać cicho przemykającą Białą Damę, odzianego w purpurowy płaszcz Czerwonego Upiora, a także usłyszeć szczęk zbroi krzyżackiego komtura. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski wakacje 2021 zabytki zamek Olsztyn zamek Grodziec urlop wypoczynek magazyn wakacyjny