Polskie Radio
Section05
zabytki

31. Europejskie Dni Dziedzictwa. "W każdym zabytku jest pamięć i historia"

Po raz 31. w Polsce obchodzone są Europejskie Dni Dziedzictwa. - To jest takie wielkie święto wszystkich tych, którzy tym dziedzictwem się interesują, pasjonatów oraz osób, które chcą przekazywać to, co posiadamy, przyszłym pokoleniom - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Anna Śmigielska z Narodowego Instytutu Dziedzictwa. 
Zobacz więcej na temat:  Kuba Marcinowicz dziedzictwo narodowe KULTURA zabytki UNESCO Europejskie Dni Dziedzictwa tradycja

Młochów: klasycystyczna perełka niedaleko Warszawy

Na tle innych omawianych w cyklu "Trójka po królewsku" budowli, zespół pałacowo-parkowy w Młochowie jest stosunkowo młody, gdyż liczy sobie "zaledwie" trochę ponad 210 lat. Jest za to zaliczany do najpiękniejszych przedstawicieli stylu klasycystycznego w Polsce. A do tego jest położony niedaleko Warszawy.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA historia Polski zabytki Stanisław August Poniatowski I wojna światowa II wojna światowa Marta Piasecka Marek Gaworski Trójka

Pałac w Łomnicy: perła Kotliny Jeleniogórskiej

Kotlina Jeleniogórska to prawdziwe zagłębie pięknie położonych pałaców. Część jest odrestaurowana, część, niestety, popada w coraz większą ruinę. Pałac w Łomnicy jest bodaj pierwszym, który po przemianach polityczno-gospodarczych przełomu lat 80. i 90. XX wieku odzyskał swój dawny blask. Dzisiaj przyciąga turystów z Polski i zagranicy, głównie z Niemiec.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zabytki historia Polski Marek Gaworski Marta Piasecka Trójka

Ochrona zabytków, budowa strzelnic i zawody medyczne. Prezydent podpisał ustawy

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy o niektórych zawodach medycznych, o zmianie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, o inwestycjach w zakresie budowy strzelnic realizowanych przez uczelnie. A także nowelizację ustawy Prawo geologiczne i górnicze, w której nowe przepisy przewidują m.in. zdefiniowanie strategicznych złóż kopalin podlegających szczególnej ochronie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA ustawa medycyna bezpieczeństwo zabytki Andrzej Duda

Fundusze Europejskie. Promocja ciekawych miejsc do odwiedzenia z sektora kultury

Remonty zabytkowych przestrzeni, nowoczesne multimedialne wystawy, infrastruktura dostępna dla osób z niepełnosprawnościami. Tego dotyczyło ponad 140 projektów zrealizowanych przez instytucje kultury, dzięki programowi Infrastruktura i Środowisko. Ich łączna wartość to ponad 3 miliardy 100 milionów złotych, z czego ponad 2 miliardy to dofinansowanie z Funduszy Europejskich.
Zobacz więcej na temat:  fundusze europejskie dotacje unijne Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego KULTURA społeczeństwo zabytki

Praca dzwonnika z pokolenia na pokolenie. Reportaż "Wpleciony w łańcuch historii" [POSŁUCHAJ]

Bohater reportażu - Wojciech Bochnak - w tym roku obchodzi jubileusz 60-lecia pracy dzwonnika. Jego wnuk, Ignacy, miał kilka lat, gdy ojciec zaprowadził go na wieżę. Spodobało mu się tam bardzo. Ciągnęło go w to miejsce. Może dlatego, że ojciec i dziadek są dzwonnikami. Ignacy niedawno skończył 18 lat i po raz pierwszy dzwonił dzwonem. Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Wpleciony w łańcuch historii" autorstwa Grażyny Wielowieyskiej. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż zabytki Kraków Wawel Grażyna Wielowieyska reportaż w Jedynce pr poleca