Polskie Radio
Section05
zabytki

Pomogą odkryć historyczne zagadki. Specjaliści od skaningu na Zamku Czocha

Specjaliści, którzy pojawili się w zamku, przez trzy dni będą tworzyli cyfrowy odpowiednik zabytku. Zamek jako jedyny tego obiekt został przebudowany na początku XX wieku z uwzględnieniem tajnych przejść i podziemi. Zachowała się część dokumentów z tego okresu - i wszystkie wskazują na istnienie podziemnych tuneli.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zamek historia Polski architektura zabytki archeologia regiony dolnośląskie magazyn wakacyjny

Płonące katedry we Francji. "To znak naszych czasów, mają wymowę symboliczną"

- "Płonące katedry" to znak naszych czasów. One mają przede wszystkim wielkie znaczenie dla kultury i wielką wymowę symboliczną. Potocznie mówi się przecież, że Francja była pierwszą córą Kościoła - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Janusz Janowski, prezes Związku Polskich Artystów Plastyków. Gośćmi audycji byli także: historyk sztuki Franciszek Bojańczyk i dr Elżbieta Bogaczewicz-Biernacka, konserwator Muzeum w Nieborowie i Arkadii. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Francja Notre Dame Nantes zabytki Kościół katolicki Magdalena Piejko

Niszczejące zabytki na Kresach. "Skala jest zatrważająca"

- Proces przemian po 1989 roku inaczej przebiegał na Ukrainie, na Białorusi, inaczej w Polsce. Te trzy kraje zderzyły się z podobnymi problemami. Bardzo wiele zabytków, zwłaszcza architektury świeckiej było wykorzystywanych jako szkoły, sanatoria, szpitale. Po przemianach bardzo wiele tych miejsc opuszczono - mówił w audycji "O wszystkim z kulturą" historyk sztuki Piotr Kosiewski.
Zobacz więcej na temat:  Kresy architektura Michał Szułdrzyński zabytki Ukraina

Uczniowie polskiej szkoły nr 10 we Lwowie sprzątali groby na Cmentarzu Janowskim

Uczniowie szkoły nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie z polskim językiem nauczania wzięły udział w akcji sprzątania mogił harcerzy i nauczycieli pochowanych na Cmentarzu Janowskim. Dzięki wspólnemu wysiłkowi dziesięcioosobowej grupy młodzieży, wspólnie z nauczycielkami Katarzyną Latyszewską i Swietłaną Lewiną oraz Zbigniewem Pakoszem z Towarzystwa Miłośników Dziedzictwa Kultury Polskiej "ZABYTEK", udało się odczyścić pięć nagrobków.
Zobacz więcej na temat:  Lwów Polacy za granicą zabytki

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. Minister kultury podziękował konserwatorom

- Praca przy zabytkach daje wiele satysfakcji, ale jest pracą trudną, wymagającą wiedzy i te najwyższe standardy profesjonalizmu są w Polsce w pełni spełniane - powiedział minister kultury prof. Piotr Gliński w krótkim wystąpieniu z okazji przypadającego dziś Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków. Szef MKiDN podziękował też wszystkim konserwatorom zabytków za ich pracę. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zabytki Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego