Polskie Radio
Section05
zabytki

Porozumienie ws. nielegalnego wywozu zabytków. Gliński: nie będzie taryfy ulgowej

Porozumienie ws. zwalczania nielegalnego wywozu i przywozu z zagranicy zabytków podpisali w piątek wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński, szef KAS nadinsp. Piotr Walczak, pierwszy z-ca komendanta głównego policji nadinsp. Dariusz Augustyniak oraz komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zabytki POLSKA Krajowa Administracja Skarbowa straż graniczna policja policja polska

"Jesteśmy skłonni poprzeć specustawę". P. Gliński o ratowaniu łódzkich zabytków

Piotr Gliński, wicepremier i poseł Prawa i Sprawiedliwości z Łodzi, ocenił, że stan łódzkich budynków budzi zaniepokojenie i wymaga reakcji. Przyjęcie odrębnych przepisów, które pozwolą skutecznie rewitalizować budynki w Łodzi, zaproponowała wcześniej jej prezydent Hanna Zdanowska. Miałby również powstać specjalny fundusz na ratowanie kamienic.
Zobacz więcej na temat:  Łódź łódzkie Piotr Gliński zabytki POLSKA regiony

O słynnych świdermajerach i zabytkach - "Jedyne takie miejsce" w Otwocku

W programie będziemy mówić m.in. o historii miasta, jego zabytkach, w tym o słynnych świdermajerach. Zaprezentujemy też Otwock jako uzdrowisko, mówiąc o jego walorach klimatycznych i sanatoriach, w tym o zakładzie leczniczym dla dzieci założonym przy wsparciu Aleksandry Piłsudskiej. Powiemy również o znanych postaciach związanych z Otwockiem, zarówno przed laty jak i obecnie. 
Zobacz więcej na temat:  Otwock zabytki uzdrowisko

Komputer - pomnik tego, co wywróciło świat do góry nogami

- To jest podróż w czasie przez siedemdziesiąt ostatnich lat. Informatyka w ubiegłym roku świętowała, zwłaszcza w Polsce, siedemdziesięciolecie swojego istnienia. Można powiedzieć, że na całym świecie było to 70 lat od momentu, kiedy komputer zaczynał nabierać jakiegoś kształtu i przestawał być tylko dużym, przerośniętym kalkulatorem - mówił w Dwójce Krzysztof Chwałowski – dyrektor Muzeum Historii Komputerów i Informatyki.
Zobacz więcej na temat:  komputery komputer Jakub Kukla zabytki KULTURA