Polskie Radio
Section05

zabytki

Kolejny miesiąc po powodzi. Zniszczone domy i zabytki wymagają trudu odbudowy

Tegoroczna powódź na południu Polski przyniosła ze sobą potężne zniszczenia. Ucierpiały domy, prywatne majątki, ale także wiele zabytkowych i historycznych miejsc i obiektów. Choć od przejścia fali powodziowej minęło już kilka miesięcy, to wydarzenie to jest ciągle żywe na zalanych terenach.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka powódź pomoc Aleksandra Łapkiewicz Aldona Łaniewska-Wołłk Zobacz także

Inwestycje przy obiektach zabytkowych. Jaki jest stan polskich zabytków?

Szereg praktycznych informacji i wskazówek dotyczących inwestycji przy obiektach zabytkowych, w tym zapisy i regulacje prawne, znalazły się w najnowszej publikacji Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków pt. "Inwestycje przy zabytku. Poradnik dla samorządów".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka dziedzictwo narodowe Zobacz także historia Polski architektura Małgorzata Nieciecka- Mac Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków KULTURA

Dzwonnik z Notre Dame. Ta historia uratowała katedrę, ale i trafiła na listę ksiąg zakazanych

Powieść Victora Hugo o dzwonniku Quasimodo – "Katedra Najświętszej Marii Panny w Paryżu" – nie tylko skłoniła XIX-wiecznych Francuzów do ratowania ich zaniedbanej bezcennej świątyni, lecz także została jedną z ukochanych lektur o tragicznej miłości. Książka okazała się jednak na tyle niejednoznaczna, że znalazła się na liście dzieł zakazanych przez Kościół.  
Zobacz więcej na temat:  Paryż Francja chrześcijaństwo literatura Victor Hugo powieść musical FILM architektura

"To miasto o którym warto było napisać". Anna Malinowska o książce "Sosnowiec. Nic śląskiego"

Historia rodów Lamprechtów, Schonów, Dietlów, trudny czas okupacji, wojny i transformacji, opowieści o awansach społecznych - składają się na złożoną przeszłość Sosnowca opisaną i udokumentowaną przez rodowitą Katowiczankę, Annę Malinowską. Książka "Sosnowiec. Nic śląskiego" jest też próbą uchwycenia różnicy między Zagłębiem a Górnym Śląskiem.
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Ula Kaczyńska Sosnowiec KULTURA

Złotoryja i jej sekrety. Stolica polskiego złota i wulkanów

Złotoryja nazywana jest stolicą polskiego złota. Znana jest też z licznych zabytków, sekretów i wulkanów. - To również najstarsze miasto w Polsce pod względem prawnym - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia przewodniczka Sylwia Dudek-Kokot. "Jedyne takie miejsce" odwiedziło Muzeum Złota, skąd Roman Czejarek zaprosił słuchaczy w wyjątkową podróż po Złotoryi i okolicy.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Złotoryja wulkan złoto