Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
migrator migrator 12.05.2010

Pokrzywdzeni - mediacje - SD

Kiedy strony wspólnie wypracowały porozumienie, później go nie podważają...

Trwa kampania Programu Pierwszego Polskiego Radia i Ministerstwa Sprawiedliwości "Poznaj swoje prawa. Wyjdź z cienia. Pozwól sobie pomóc".

W tym tygodniu mówimy o mediacjach. Ponad połowa spraw skierowanych do mediacji kończy się zawarciem porozumienia. Często udaje się nie tylko rozwiązać konflikt, ale także odbudować wzajemne relacje. O tym Agnieszka Jas:

Nieraz rozmowy są bardzo trudne, ale gdy udaje się rozwiązać konflikt satysfakcja jest ogromna.

Lidia Mazowiecka – prokurator: - Mogę dać przykład mediacji cywilnej, która zakończyła się ugodą. Trwała bardzo długo, wiele podmiotów brało w niej udział. Pan mi bardzo dziękował, że mógł się porozumieć ze swoją byłą żoną, a od żony dostałam święty obrazek i ona też mi dziękowała. Nikt w życiu do tej pory takiej przyjemności mi nie zrobił.

Krzysztof Kwiatkowski – minister sprawiedliwości: - Kiedy strony wspólnie wypracowały porozumienie, później go nie podważają. Nie rozpamiętują, nie wracają do sprawy.

Dr Zbigniew Czwartosz – kierownik Ośrodka Negocjacji i Rozwiązywania Konfliktów UW: - Mediacja jest bardzo korzystna w sprawach karnych, kiedy sprawca i ofiara znają się. W przypadku wyroku ofiara się boi, co będzie jak ten człowiek wyjdzie. Mediacja ten strach redukuje.

Maciej Tański – mediator: - W czasie mediacji można zamknąć przeszłość i wspólnie planować przyszłość, czy to gospodarczą, czy rodzinną, czy sąsiedzką.

To również szansa na to, że można zawrzeć porozumienie zaspokajające najważniejsze interesy stron. W sądzie porozumień nie ma, jest tylko wyrok.