Polskie Radio
Section05
prawo

Skażenie Odry. Premier Morawiecki zapowiada zaostrzenie przepisów ws. zanieczyszczania rzek

Podczas konferencji we wsi Uraz nad Odrą premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że we wtorek na posiedzeniu Rady Ministrów odbędzie się specjalna debata w sprawie zaostrzenia przepisów wobec przestępców zrzucających odpady do rzek. - Kary powinny być bardziej surowe - ocenił szef rządu. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Odra premier Mateusz Morawiecki katastrofa ekologiczna prawo ustawa

Od początku roku doszło do 353 wypadków z udziałem hulajnóg elektrycznych

Od początku roku doszło w Polsce do 353 wypadków z udziałem hulajnóg elektrycznych. Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w tych zdarzeniach zginęło 3 kierujących hulajnogami, a 284 zostało rannych. Jednocześnie odnotowano 66 innych poszkodowanych – byli to najczęściej rowerzyści lub piesi.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA społeczeństwo hulajnoga bezpieczeństwo wypadek Radio kierowców Polskie Radio Kierowców POLSKA prawo bezpieczeństwo na drodze samochody rower

Internetowe zbiórki finansowe po nowemu? Ustawa o wakacjach kredytowych i przepisy crowdfundingu

Podpisana 14 lipca przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę "ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom" dotyczyła nie tylko wakacji kredytowych, ale także przepisów o crowdfundingu inwestycyjnym. Pisze o tym szczegółowo portal bankier.pl.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA crowdfunding finanse prawo gaming Catalyst 8000 Edge it cyfryzacja biznesu

Dr Zaborowski o sporze ws. KPO: rząd wprowadził zbyt minimalistyczne zmiany

- Senatorowie twierdzą, że poprawki jakie wnieśli do ustawy o likwidacji Izby Dyscyplinarnej spełniałyby wszystkie warunki przedstawione przez KE. Sejm je odrzucił i przyjął minimalistyczną wersję z kosmetycznymi zmianami - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Marcin Zaborowski z Uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Krajowy Plan Odbudowy pieniądze Komisja Europejska Unia Europejska prawo ustawa POLSKA polityka Polskie Radio 24

Senatorowie chcą zmian w dodatku węglowym. Piotr Kaleta: nie zdają sobie sprawy z sytuacji

- Większość senacka nie zdaje sobie sprawy z tego, że jesteśmy w nieciekawej sytuacji ekonomicznej i geopolitycznej - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Kaleta z Prawa i Sprawiedliwości. Odniósł się tym samym do poprawek Senatu do ustawy o dodatku węglowym. Gościem audycji "Dwie strony" był także Kazimierz Kleina z Platformy Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  węgiel ustawa Senat pieniądze energetyka prawo POLSKA polityka Polskie Radio 24

Czy OC drożeje w Polsce powiatowej? Niemal 60 miast dotkniętych podwyżkami

Średnia ogólnopolska cena OC od początku roku pozostaje niemalże bez zmian. W tym samym czasie, w 59 polskich miastach, głównie mniejszych, stawki znacząco wzrosły. Punktowe podwyżki dotyczyły przede wszystkim miejscowości poniżej 100 tys. mieszkańców i wynikają z głęboko sięgających selektywnych kalibracji cen przez towarzystwa ubezpieczeniowe.
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja ubezpieczenia ubezpieczenie ubezpieczenie samochodu odszkodowanie opłata opłaty Polskie Radio wypadek pieniądze prawo finanse GOSPODARKA

Bezpieczeństwo czy swoboda?

Inteligentny asystent prędkości to system, którego celem jest poprawa bezpieczeństwa na drogach i ograniczenie wypadków. W obecnej formule informuje kierowcę o przekroczeniu prędkości. W przyszłości może wymuszać jej ograniczenie i w pełni kontrolować wskaźnik prędkościomierza. Gdzie leży złoty środek na linii bezpieczeństwo - swoboda?
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców motoryzacja samochody Polskie Radio Kierowców Polskie Radio samochód nowe technologie bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze wypadek prawo społeczeństwo STYL ŻYCIA

Szykują się zmiany w Kodeksie pracy. "Najważniejsze jest uregulowanie pracy zdalnej"

Najbardziej wyczekiwanymi zmianami w Kodeksie pracy są regulacje dotyczące pracy zdalnej. W ocenie dyrektor HR w agencji zatrudnienia Trenkwalder Joanny Rutkowskiej, dla pracodawców uregulowanie przepisami prawa takiej formy pracy jest bardzo ważne. Polska ma wprowadzić przepisy z dwóch unijnych dyrektyw z obszaru Kodeksu pracy - dyrektywę w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy i dyrektywę rodzicielską.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma praca zdalna praca kodeks pracy prawo