Polskie Radio
Section05
Ministerstwo Sprawiedliwości

Miłosz Manasterski: funkcjonowanie sądów naznaczone jest w niebywały sposób polityką

- Życie codzienne sądów jest naznaczone w niebywały sposób polityką. Nie polega to na dyskusjach na temat wyborów. To, kto obecnie rządzi ma wpływ na decyzje sądów. Jest to sytuacja absolutnie zła i patologiczna - powiedział Miłosz Manasterski. Gośćmi Debaty Polskiego Radia 24 byli także profesorowie: Jacek Reginia-Zacharski i Mieczysław Ryba.
Zobacz więcej na temat:  sądownictwo Sąd Najwyższy Ministerstwo Sprawiedliwości sąd prawo państwo POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

Apel RPD do ministra sprawiedliwości. Rzecznik chce prac społecznych za utrudnianie dziecku kontaktów z rodzicem

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak zwrócił się do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o pilną zmianę przepisów, by ukrócić proceder alienacji rodzicielskiej. Rzecznik postuluje wprowadzenie obowiązkowych prac społecznych, jeśli kary pieniężne okażą się nieskuteczne.
Zobacz więcej na temat:  rodzina dziecko Rzecznik Praw Dziecka Zbigniew Ziobro Ministerstwo Sprawiedliwości Mikołaj Pawlak POLSKA społeczeństwo

"Cywilizacja śmierci". Wiceminister Romanowski o wysokiej liczbie eutanazji w Niderlandach

W Niderlandach zanotowano w ubiegłym roku największą liczbę eutanazji od momentu zalegalizowania tego procederu - prawie 7 tysięcy. To o 9 proc. więcej niż w rok wcześniej. Informacje te zbierają Regionalne Komitety Przeglądu Eutanazji (RTE). - Cywilizacja śmierci - komentuje dla Polskiego Radia wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT śmierć eutanazja Niderlandy społeczeństwo Ministerstwo Sprawiedliwości

"Dowód na podwójne standardy w UE". Kaleta o wyroku TSUE ws. Malty

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta zarzucił instytucjom unijnym stosowanie podwójnych standardów wobec państw członkowskich. W ten sposób polityk odniósł się do wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który w sprawie Malty orzekł, że decydująca rola premiera w powoływaniu sędziów nie jest niezgodna z prawem unijnym.
Zobacz więcej na temat:  Sebastian Kaleta Ministerstwo Sprawiedliwości POLSKA Malta Unia Europejska sądownictwo

TYLKO U NAS Sejmowa komisja za poprawkami do ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych. Ma to "usprawnić procedurę upadłości"

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka zarekomendowała wprowadzenie poprawek do projektu nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych. Przepisy przygotowane przez rząd mają​ na celu usprawnić postępowania upadłościowe wobec osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Sprawiedliwości Sejm PiS upadłość konsumencka polityka POLSKA

"Próba odwrócenie uwagi". Wójcik o wniesionej do TSUE sprawie przeciwko Polsce

Próbą "odwrócenia uwagi od własnych problemów" nazwał dzisiejszą decyzję Komisji Europejskiej minister-członek Rady Ministrów Michał Wójcik. Komisja Europejska zdecydowała o skierowaniu przeciw Polsce sprawy do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. - Niezawisłość sędziowie noszą w sobie. Nie da się zadekretować niezawisłości żadnym aktem prawnym - mówił w rozmowie z Informacyjnej Agencji Radiowej Michał Wójcik.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Michał Wójcik Ministerstwo Sprawiedliwości Trybunał Sprawiedliwości UE

Prokuratura chce postawić zarzuty Grodzkiemu. Kaleta: Senat powinien pilnie rozpatrzyć sprawę

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta powiedział, że sprawa zarzutów wobec marszałka Senatu powinna zostać wyjaśniona. Wczoraj Prokuratura Regionalna w Szczecinie skierowała do Senatu wniosek o uchylenie immunitetu Grodzkiemu i wyrażenie zgody na pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej.
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Grodzki marszałek senatu korupcja polityka Sebastian Kaleta Ministerstwo Sprawiedliwości POLSKA

TYLKO U NAS Łukasz Rzepecki o projekcie MS: pochylimy się nad tym podczas prac zespołu ds. sędziów pokoju

Ministerstwo sprawiedliwości przygotowało projekt ustawy wprowadzający instytucję sędziów pokoju. - Cieszę się, że ten projekt powstał. Pochylimy się nad nim podczas prac zespołu do spraw sędziów pokoju - mówi portalowi PolskieRadio24.pl doradca prezydenta Łukasz Rzepecki. Inauguracyjne posiedzenie zespołu w piątek. 
Zobacz więcej na temat:  prezydent Andrzej Duda sądownictwo POLSKA Ministerstwo Sprawiedliwości

"Chcemy, aby sprawy były załatwiane szybko, przez ludzi wybranych przez obywateli". Kaleta o sędziach pokoju

- Sędzia pokoju to osoba, która wymierza sprawiedliwość na tej podstawie, że działa z wyboru obywateli. Wymierza sprawiedliwość w sprawach prostych, gdzie można postępowania odformalizować w najdalej idący sposób. Tak, żeby te proste sprawy były szybko załatwiane - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sebastian Kaleta Ministerstwo Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro sądownictwo

Kaleta: w sprawie funduszu odbudowy jesteśmy konsekwentni

– Rozumiemy, że doszło do zmiany stanowiska u największego koalicjanta. Ubolewamy nad tym, ale przyjmujemy to do wiadomości – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości, poseł Solidarnej Polski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sebastian Kaleta Trójka polityka Bartłomiej Graczak Ministerstwo Sprawiedliwości budżet UE 2021-2027 budżet ue zjednoczona prawica Solidarna Polska

Ziobro: Polacy mają wyłączne prawo decydować, jak kształtowana jest nasza kultura

- To Polacy poprzez demokratyczne wybory mają wyłączne prawo decydować, jak kształtowana jest nasza kultura i instytucje prawne. Popieram wniosek kolegów z Solidarnej Polski, aby polski Sejm odpowiedział na rezolucję PE własną uchwałą - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Zbigniew Ziobro Ministerstwo Sprawiedliwości Unia Europejska LGBT polityka

Ustawa antyprzemocowa. Ziobro: to rozwiązania, które działają

- To bardzo ważna ustawa zwłaszcza dla kobiet. W ogromnej większości bowiem kobiety stają się ofiarami przemocy. Też dla dzieci, bo dzieci często towarzyszą temu dramatycznemu przebiegowi napaści domowej, która miała miejsce w Polsce na przestrzeni ostatnich lat - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, podsumowując 100 dni obowiązywania tzw. ustawy antyprzemocowej.
Zobacz więcej na temat:  sądownictwo Ministerstwo Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przemoc rodzina POLSKA