Polskie Radio
Section05
Ministerstwo Sprawiedliwości

[TRANSMISJA] Komisja weryfikacyjna. Reprywatyzacja Łochowskiej 38

- Jeżeli urząd przyznaje świadczenie na kilkaset zł, to dokładnie prześwietla osobę. Tutaj - przy nieruchomości wartej miliony złotych - zaniechano tego. Powtarzam, to było gigantyczne zaniechanie lub działanie przestępcze - mówił burmistrz Pragi Północ Wojciech Zabłocki, który w charakterze świadka uczestniczył we wtorkowym posiedzeniu Komisji weryfikacyjnej. Na rozprawie stawił się też kurator zmarłego Józefa Pawlaka - Zbigniew Paweł Lichocki, radca prawny ratusza Anna Zwierz i lokatorzy kamienicy przy Łochowskiej 38.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa reprywatyzacja dzika reprywatyzacja Patryk Jaki Ministerstwo Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro Komisja Weryfikacyjna Sebastian Kaleta

„Jugendamt to urząd, który stał się niechlubnie popularny”

Ministerstwo sprawiedliwości prowadzi działania, w ramach których pomaga polskim rodzinom mieszkającym zagranicą w przypadkach niesłusznego odebrania dziecka przez urzędy zajmujące się ochroną małoletnich. W audycji Jakim Prawem rozmowa z Michałem Wosiem, wiceszefem resortu sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 adopcja dziecko Niemcy Jugendamt Berlin Ministerstwo Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro

Waltzowie chcą zwrócić miliony za kamienicę

Andrzej i Dominika Waltzowie, czyli mąż i córka prezydent stolicy, zadeklarowali zwrot miastu Warszawie ponad dwóch milionów złotych. Chodzi o środki, które pozyskali ze sprzedaży swoich udziałów w kamienicy przy Noakowskiego 16. To odpowiedź na decyzję Komisji Weryfikacyjnej, która uznała, że do przekazania kamienicy w prywatne ręce doszło z rażącym naruszeniem prawa. O reprywatyzacji mówili w audycji Debata Dnia Anna Sarzyńska (portal wPolityce.pl) i Radosław Gruca („Fakt”).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Komisja Weryfikacyjna Hanna Gronkiewicz-Waltz Patryk Jaki Ministerstwo Sprawiedliwości

Działa „rejestr pedofilów”. Michał Woś: rewolucyjne narzędzie

Według informacji pojawiających się w mediach, nowo uruchomiony Rejestr Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym przyczynił się do identyfikacji pedofila, który pracował w domu kultury na terenie Małopolski. – Czekamy na potwierdzenie, ale jeżeli okaże się to rzeczywistością (…) to pokaże to, że rejestr jest skuteczny – zaznaczył w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka Michał Woś. Wiceminister sprawiedliwości ocenił, że jeżeli powstała baza danych przyczyni się do uchronienia choć jednego dziecka, to warto było ją tworzyć. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ministerstwo Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro pedofilia POLSKA

Dane pedofilów w internecie. "Chodzi o ochronę dzieci"

Od poniedziałku na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości działa ogólnodostępna część Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. Znajdują się w nim nazwiska i inne dane najgroźniejszych gwałcicieli i pedofilów. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 mec. Adam Tomczyński i prof. Piotr Kruszyński z Instytutu Prawa Karnego Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  pedofilia Ministerstwo Sprawiedliwości Adam Tomczyński POLSKA

Kapitał i Praca. O relacjach między biznesem a administracją

Uproszczenie niektórych przepisów i wsparcie młodych firm - to główne założenia pakietu dla przedsiębiorców, zwanego „konstytucją dla biznesu”, autorstwa Ministerstwa Rozwoju. Konstytucja Biznesu ma przynieść istotną zmianę w funkcjonowaniu przedsiębiorców i poprawić jakość relacji między biznesem a administracją. O konstytucji dla biznesu mówili w audycji Kapitał i Praca Grzegorz Sikora (Forum Związków Zawodowych) i Łukasz Czucharski (Pracodawcy RP).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ministerstwo Sprawiedliwości prawo

Poznaj sędziego. Kto sprawuje władzę sądowniczą

Profile sędziów dostępne dla petentów wraz z informacją o tym, w jakich sprawach orzekali oraz jaka była ich ścieżka kariery – z takim pomysłem wystąpiła Fundacja Court Watch. Czy projekt jest możliwy do zrealizowania i jakie rezultaty mógłby przynieść? Gościem audycji Jakim Prawem był Bartosz Pilitowski, prezes Fundacji Court Watch.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 prawo sąd Ministerstwo Sprawiedliwości reforma sądownictwa Zbigniew Ziobro