Polskie Radio
Section05
Ministerstwo Sprawiedliwości

Rzecznik KRS: nie żałujemy decyzji ws. asesorów

- Mam wrażenie, że dobrze wiedziano o tym, że dokumenty asesorów są z brakami w dokumentacji, ponieważ wysyłaliśmy odpowiednie sygnały. To podstawienie nas pod ścianą i wybór: albo się pod tym podpiszecie łamiąc prawo albo podejmiecie decyzję negatywną i my politycznie zatrzemy ręce, wykorzystamy to w mediach, bo ta decyzja stawia was w złym świetle wśród młodych ludzi, w świetle społeczeństwa - powiedział w audycji 24 Pytania sędzia, rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa Waldemar Żurek. Odniósł się w ten sposób do sporu wokół KRS i asesorów. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Waldemar Żurek Krajowa Rada Sądownictwa asesorzy Zbigniew Ziobro Ministerstwo Sprawiedliwości

Jan Kanthak: KRS skrzywdziła 265 młodych prawników

W siedzibie Krajowej Rady Sądownictwa odbyło się spotkanie przewodniczącego KRS Dariusza Zawistowskiego z przedstawicielami: asesorów, stowarzyszeń sędziowskich Iustitia i Themis oraz reprezentantem prezydenta Wiesławem Johannem. Dotyczyło ono ubiegłotygodniowej decyzji KRS o niepowoływaniu 265 asesorów, którzy we wrześniu odebrali akty mianowania od ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. O KRS i asesorach mówił w audycji Kulisy Spraw rzecznik Ministra Sprawiedliwości, Jan Kanthak.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 krs sąd Ministerstwo Sprawiedliwości

"Asesorzy muszą zaskarżyć decyzję KRS"

- Asesorzy muszą zaskarżyć decyzję KRS, bo jeśli tego nie zrobią stracą wszystko, co zdobyli w trakcie studiów prawniczych – powiedziała w audycji Północ Południe prof. Genowefa Grabowska z Wyższej Szkoły Menadżerskiej w Warszawie. Odniosła się także do piątkowego spotkania Pawła Muchy z Kancelarii Prezydenta z posłem PiS Stanisławem Piotrowiczem.
Zobacz więcej na temat:  krs asesorzy Ministerstwo Sprawiedliwości reforma sądownictwa pr24 reforma sądownictwa

"Asesorzy ofiarami wojny prowadzonej przez KRS"

- Z całą pewnością moi wychowankowie stali się cywilnymi ofiarami wojny prowadzonej przez Krajową Radę Sądownictwa z ministrem sprawiedliwości - mówiła w audycji Północ Południe prof. dr hab. Małgorzata Manowska, dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Skomentowała w ten sposób odrzucenie przez KRS odrzuciło kandydatów na asesorów z listy ministerstwa sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  krs asesorzy Ministerstwo Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro

Rafał Trzaskowski kością niezgody samorządowej opozycji

Grzegorz Schetyna oświadczył, że chce, aby Rafał Trzaskowski był kandydatem PO i całej zjednoczonej opozycji na prezydenta Warszawy. – Opozycja jeszcze dobrze się nie zjednoczyła, a już zdążyła się pokłócić – komentował w radiowej Trójce Piotr Zgorzelski z PSL. – Trudno jest budować dobrą atmosferę w opozycji, jeśli bez konsultacji z nikim zgłasza się kandydata na prezydenta stolicy – dodał Włodzimierz Czarzasty z SLD.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Ministerstwo Sprawiedliwości Łukasz Walewski Włodzimierz Czarzasty Rafał Trzaskowski Piotr Zgorzelski wybory samorządowe

Rzecznik KRS Waldemar Żurek tłumaczy decyzję ws. asesorów

- Mieliśmy już taką sprawę, gdy asesorzy zostali w Strasburgu utrąceni. Nie może to się powtórzyć. Może się okazać, że będziemy płacić odszkodowania za wyroki. Setki tysięcy spraw zostaną załatwione z wadą prawną. Będzimy wszczynać te postępowania od nowa, płacić odszkodowania za przewlekłość, bo nie dopełniliśmy formalnych wymogów – powiedział w Polskim Radiu 24 rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa Waldemar Żurek. Odniósł się w ten sposób do decyzji Krajowej Rady Sądownictwa ws. asesorów. 
Zobacz więcej na temat:  Waldemar Żurek krs sąd reforma sądownictwa reforma sądownictwa pr24 Ministerstwo Sprawiedliwości

Konflikt na linii KRS-resort sprawiedliwości. Kto ma rację?

Asesorzy z listy resortu sprawiedliwości, których nominacje zablokowała Krajowa Rada Sądownictwa, we wspólnym stanowisku napisali, że sprzeciw KRS „nie jest oparty na okolicznościach, które w świetle przepisów mogą stanowić podstawę takiej decyzji”. W Polskim Radiu 24 komentarz dra Jacka Sokołowskiego z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Sprawiedliwości krs Zbigniew Ziobro reforma sądownictwa reforma sądownictwa pr24 asesorzy

Asesorzy odpierają zarzuty KRS: nie mieliśmy szansy wyjaśnienia wątpliwości

"Krajowa Rada Sądownictwa nie dała kandydatom możliwości usunięcia ewentualnych braków" - napisali we wspólnym stanowisku asesorzy mianowani przez Zbigniewa Ziobrę. We wspólnie wypracowanym dokumencie podkreślają, że decyzja KRS jest przedmiotem kontrowersji wewnątrz środowiska sędziowskiego i poza nim.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA krs asesorzy Zbigniew Ziobro Ministerstwo Sprawiedliwości list