Polskie Radio
Section05
Ministerstwo Sprawiedliwości

Rząd będzie "weryfikować prezesów sądów". Jest zapowiedź MS

Wiceminister Sprawiedliwości Dariusz Mazur zapowiedział, że rząd będzie "weryfikować prezesów sądów, bezzasadne postępowania dyscyplinarne itp.", ale naprawa systemu sądownictwa w ciągu kilku miesięcy nie jest możliwa. Zwłaszcza - jak twierdzi - przy praktycznie zablokowanej ścieżce legislacyjnej.
Zobacz więcej na temat:  sąd prawo rząd Ministerstwo Sprawiedliwości Dariusz Mazur POLSKA polityka sądownictwo

Minister Bodnar w Brukseli. Przedstawi specjalny plan

Polska rozpoczyna działania zmierzające do zakończenia procedury praworządnościowej rozpoczętej w ramach art. 7 unijnego traktatu. Szef resortu sprawiedliwości Adam Bodnar przyleciał do Brukseli na spotkanie ministrów do spraw europejskich unijnych krajów z planem przywracania rządów prawa, który ma pozwolić na zakończenie procedury.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska Adam Bodnar Ministerstwo Sprawiedliwości Trybunał Konstytucyjny Sąd Najwyższy Krajowa Rada Sądownictwa

"Lex Kamilek". W jaki sposób będą wprowadzane standardy ochrony małoletnich?

Obwiązywać zaczęły standardy ochrony małoletnich (tzw. "Lex Kamilek"). Dzięki nowelizacji znacznie zwiększa się ochrona dzieci przed przemocą. W jaki sposób będą wprowadzane standardy ochrony małoletnich? Kto i jak będzie sprawdzał niekaralność opiekunów? Jakie będą kary dla placówek czy fundacji, które tego nie zweryfikują?
Zobacz więcej na temat:  dzieci prawo społeczeństwo Daniel Wydrych rodzina przemoc Ministerstwo Sprawiedliwości

Apel do ministra sprawiedliwości. Dotyczy przepisów o tymczasowym aresztowaniu

Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek zaapelował do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara o wykonanie wyroków Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tymczasowego aresztowania. Chodzi między innymi o orzeczenie z 2012 roku. Trybunał uznał wówczas za niezgodne z konstytucją przepisy Kodeksu postępowania karnego w zakresie, w jakim nie określają jednoznacznie przesłanek przedłużenia tymczasowego aresztowania po wydaniu przez sąd pierwszej instancji wyroku w sprawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek Ministerstwo Sprawiedliwości Adam Bodnar areszt Trybunał Konstytucyjny

Społeczna Rada ds. Funduszu Sprawiedliwości. "Zależy nam, aby środki przekazywane były jedynie na ustawowe cele"

Jak przekazało Ministerstwo Sprawiedliwości, "szef resortu powołał Społeczną Radę ds. Funduszu Sprawiedliwości". Adam Bodnar wskazał, że "zależy nam, żeby środki z Funduszu Sprawiedliwości przekazywane były jedynie na ustawowe cele, z zachowaniem zasad uczciwości i przejrzystości".
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Sprawiedliwości Adam Bodnar Najwyższa Izba Kontroli POLSKA

Szef MS powołał zespół śledczy ds. Funduszu Sprawiedliwości. "Ma zbadać nieprawidłowości"

Minister sprawiedliwości-prokurator generalny Adam Bodnar powołał zespół śledczy do zbadania nieprawidłowości w zakresie działania Funduszu Sprawiedliwości. Jak podała Prokuratura Krajowa w komunikacie, chodzi o zbadanie procedur w zarządzaniu i zasadności przekazywania pieniędzy beneficjentom.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prokuratura Ministerstwo Sprawiedliwości Adam Bodnar Prokuratura Krajowa polityka

Resort sprawiedliwości powołał rzecznika dyscyplinarnego. Zajmie się sprawą prok. Ostrowskiego

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że szef resortu Adam Bodnar spośród kandydatów wskazanych przez p.o. prokuratora krajowego Jacka Bilewicza, powołał rzecznika dyscyplinarnego MS do rozpoznania sprawy zastępcy PG Michała Ostrowskiego. Chodzi o kwestionowanie kompetencji ministra sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Sprawiedliwości polityka Adam Bodnar

"Mam do niej absolutne zaufanie". Bodnar o powołanej do Prokuratury Krajowej Annie Adamiak

Mam zaufanie do pani prokurator - tak minister sprawiedliwości prokurator generalny Adam Bodnar powiedział o powołaniu do Prokuratury Krajowej prokurator Anny Adamiak. Media przypomniały, że prokurator ta była odpowiedzialna w 2011 roku za pomoc władzom białoruskim, która ułatwiła uwięzienie opozycjonisty laureata Pokojowej Nagrody Nobla Alesia Bialackiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Adam Bodnar Ministerstwo Sprawiedliwości Prokuratura Krajowa nagroda Nobla

Dołączenie Polski do Prokuratury Europejskiej. Bodnar: we wtorek kolejne ważne ogłoszenie

Minister sprawiedliwości poinformował, że we wtorek ogłosi konkurs na prokuratora europejskiego. W resorcie odbyła się konferencja prasowa z udziałem europejskiej prokurator generalnej Laury Codruțy Kövesi oraz Adama Bodnara. Minister sprawiedliwości podkreślił, że w strukturach prokuratorii europejskiej będą działać prokuratorzy delegowani.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Adam Bodnar Ministerstwo Sprawiedliwości prokuratura przestępczość służby i bezpieczeństwo