Polskie Radio
Section05
Ministerstwo Sprawiedliwości

Zbigniew Ziobro: nie ma miejsca dla sędziów złodziei

– Musimy podnieść standardy zawodowe sędziów w Polsce – oświadczył w sobotę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, zapowiadając projekt zmian w przepisach dotyczący usuwania sędziów z zawodu. Dodał, że powstał już zespół roboczy, który pracuje nad nowelizacją. Do tematu odniósł się Marek Domagalski, publicysta „Rzeczpospolitej”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ministerstwo Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro reforma sądownictwa przestępczość

Prof. Piotr Kruszyński o zwolnieniu warunkowym Tomasza Komendy

- Tomasz Komenda nie został uniewinniony, tylko na razie skorzystał z dobrodziejstwa przedterminowego warunkowego zwolnienia, to zupełnie inna sprawa. Przedterminowe warunkowe zwolnienie polega na tym, że sędzia zwolnił pana Komendę z odbywania reszty kary, pod warunkiem, że będzie przestrzegał porządku prawnego. Teraz dopiero jest otwarta droga do tego, by prokurator złożył wniosek o wznowienie postępowania do Sądu Najwyższego – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Kruszyński z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 sąd Ministerstwo Sprawiedliwości Sąd Najwyższy odszkodowanie Piotr Kruszyński zabójstwo

Zmiany w prawie dotyczącym komorników. „To rewolucja”

Sejm uchwalił dwie ustawy przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości, które całościowo reformują działalność komorników. „Dotychczas wyłaniał się obraz bezdusznego, bezwzględnego komornika, który bardziej kojarzył się z grabieżcą niż z funkcjonariuszem państwa” – powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. O najistotniejszych zmianach mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Lisowski z Fundacji Lex Nostra.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Sejm Ministerstwo Sprawiedliwości

Prokurator Generalny: jest śledztwo ws. skazania Tomasza K.

- Poleciłem wszcząć śledztwo w sprawie skazania Tomasza K., któremu w 2004 roku wymierzono prawomocny wyrok 25 lat więzienia za zabójstwo i zgwałcenie 15-latki - poinformował minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Zdaniem prokuratury, mężczyzna jest niewinny. Od momentu aresztowania w 2000 roku Tomasz K. spędził za kratami już 18 lat.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Zbigniew Ziobro Ministerstwo Sprawiedliwości prokuratura

Jakub Jałowiczor o funkcjonowaniu Krajowej Rady Sądownictwa

Minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro, apeluje do Małgorzaty Gersdorf – Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego – o zwołanie pierwszego posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w nowym składzie. – Okazuje się, że wojna trwa – mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Jałowiczor z „Gościa Niedzielnego”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Małgorzata Gersdorf Krajowa Rada Sądownictwa Zbigniew Ziobro Ministerstwo Sprawiedliwości reforma sądownictwa

Czy dojdzie do paraliżu nowej KRS? Komentarze

Małgorzata Gersdorf złożyła rezygnację z funkcji przewodniczącej Krajowej Rady Sądownictwa. Zgodnie z ustawą o KRS, "pierwsze posiedzenie Rady po zwolnieniu stanowiska przewodniczącego zwołuje Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, który przewodniczy obradom do czasu wyboru nowego przewodniczącego". O nowej KRS mówili w audycji Rozmowa PR24 poseł PiS Ryszard Bartosik i poseł Kukiz’15 Jarosław Sachajko.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 krs Krajowa Rada Sądownictwa Małgorzata Gersdorf reforma sądownictwa Prawo i Sprawiedliwość Kukiz'15 Ministerstwo Sprawiedliwości

"Reformami przywracamy równowagę w sądownictwie"

Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś przekonuje, że "biała księga" pokaże, iż reforma wymiaru sprawiedliwości nie odbiega od standardów europejskich. Dziś w Brukseli premier Mateusz Morawiecki będzie przekonywał szefa KE Jean-Claude'a Junckera do konieczności przeprowadzenia zmian w polskim sądownictwie. Michał Woś mówił w "Sygnałach Dnia", że polska ustawa nie zawiera rozwiązań, których Europa by nie znała.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA reforma sądownictwa Ministerstwo Sprawiedliwości Piotr Gociek

Michał Woś: przywróciliśmy realny trójpodział władzy

Sejm wybrał we wtorek 15 sędziów na członków Krajowej Rady Sądownictwa. Dziewięć kandydatur wskazał klub PiS, sześć - klub Kukiz'15. Pozostałe kluby nie skorzystały z prawa wskazania kandydatur i nie wzięły udziału w głosowaniu. O nowy składzie KRS mówił w audycji Jakim Prawem wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.
Zobacz więcej na temat:  Krajowa Rada Sądownictwa Sąd Najwyższy krs Ministerstwo Sprawiedliwości reforma sądownictwa

Zbigniew Ziobro: zmiany w KRS są istotą demokracji

"Wyrażam satysfakcję z tego, że dziś udało się w polskim Sejmie przywrócić, w pełnym tego słowa znaczeniu, zasadę trójpodziału władzy" – oświadczył podczas konferencji prasowej szef resortu sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro, po wyborze 15 sędziów na członków Krajowej Rady Sądownictwa. Słowa ministra Ziobry skomentował w audycji Gorący Temat Maciej Chudkiewicz, zastępca red. naczelnego "Tygodnika Solidarność". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 sąd Zbigniew Ziobro Ministerstwo Sprawiedliwości Sejm

Wiceminister sprawiedliwości o uniewinnieniu sędziego Topyły

– To zasmucające i bolesne (…). Ten wyrok jest absolutnie zdumiewający – mówił w Rozmowie PR24 Michał Woś. Wiceminister sprawiedliwości w ten sposób odniósł się do sprawy uniewinnienia sędziego Mirosława Topyły, oskarżonego o kradzież 50 złotych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ministerstwo Sprawiedliwości reforma sądownictwa sąd Sąd Najwyższy Adrian Klarenbach PiS Prawo i Sprawiedliwość POLSKA