Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 14.06.2017

W Egipcie polscy archeolodzy odkryli miasto pod morzem piasku

- W Marina el Alamein udało nam się znaleźć mozaiki, a te w Egipcie znajduje się niezwykle rzadko, więc tym bardziej nas to cieszy - mówi dr hab. Krzysztof Jakubiak, dyrektor Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Sezon wykopaliskowy w Marina el Alamein na śródziemnomorskim wybrzeżu Egiptu zakończył się dla polskich naukowców bardzo owocnie. Badacze odkryli trzy nowe mozaiki na terenie tej rozległej antycznej metropolii z czasów grecko-rzymskich. Wcześniej odsłonili tam domy mieszkalne, magazyny, ulice, place i budynki publiczne. Znajdujące się o ok. 100 km na zachód od Aleksandrii stanowisko odkrył w 1986 roku prof. Wiktor Andrzej Daszewski.

- Było to wielkie odkrycie, bo nie co dzień znajduje się nietknięte miasto i to takie, które nie zarosło późniejszymi pozostałościami jak np. Aleksandria. Poszukiwania starożytnej Aleksandrii z I czy II wieku naszej ery jest niezwykle utrudnione ze względu na akumulację aktywności ludzkiej aż po dzień dzisiejszy, a w przypadku el Alamein miasto w pewnym momencie zostało opuszczone - opowiada dr hab. Krzysztof Jakubiak.

Co było dla archeologów największym zaskoczeniem minionego sezonu? O wyjątkowości Marina el Alamein i tym, co dotychczas udało się ustalić polskim naukowcom mówimy więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr hab. Krzysztof Jakubiak (dyrektor Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 14.06.2017

Godzina emisji: 19.10

sm/ag