Polskie Radio
Section05
Katarzyna Kobylecka

Tell Brak - jedno z najważniejszych miast północnej Mezopotamii

Tell Brak (starożytne Nagar) to rozległe stanowisko archeologiczne, które kryje pozostałości jednego z najważniejszych miast północnej Mezopotamii. Miejsce to zostało zasiedlone już 6 tys. lat p.n.e. Pierwsze wykopaliska w latach 30. XX wieku prowadził tam sir Max Mallowan - mąż Agathy Christie. Od kilkunastu lat w brytyjskiej ekipie kontynuującej prace jest polski bioarcheolog - prof. Arkadiusz Sołtysiak z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka archeologia starożytność odkrycia i ciekawostki

Miasto starsze, niż przypuszczano. O odkryciach archeologów w Gdańsku

Odkrycia archeologiczne w piwnicach budynku dawnego magistratu miejskiego - dziś siedzibie Muzeum Gdańska, potwierdziły, że początki miasta sięgają roku 930. Już 25 lat temu na tę datę wskazywały pierwsze badania dendrochronologiczne prowadzone w innych pomieszczeniach podziemi. Jesienią 2022 roku odkryto kolejne, świetnie zachowane pozostałości wału drewnianego. Potwierdza to, że Gdańsk powstał 60 lat wcześniej, niż mówi o tym pierwsza wzmianka historyczna.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Gdańsk archeologia

Św. Helena - potężna cesarzowa Imperium Rzymskiego

Już w IV w. - nad grotą, w której przyszedł na świat Jezus i gdzie oddali mu pokłon Trzej Królowie - wybudowana została bazylika Narodzenia Pańskiego. Inicjatorką wzniesienia tego sanktuarium była Helena - matka cesarza Konstantyna. Jej życie pełne było niespodziewanych i dramatycznych wydarzeń. Jak to się stało, że córka właściciela zajazdu w Bitynii została po latach najpotężniejszą kobietę Imperium Romanum?
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Trzech Króli Jezus Chrystus Konstantynopol Palestyna święta helena

Pani na Zamku Książ. Co wiemy o księżnej Daisy?

Była jedną z najpiękniejszych i najbardziej adorowanych kobiet swojej epoki. Pani na Zamku Książ w Wałbrzychu. Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless, zwana po prostu księżną Daisy, czyli Stokrotką. Przydomek otrzymała jeszcze w dzieciństwie. Tym, co charakteryzowało ją przez całe dorosłe życie, była wrażliwość na potrzeby innych.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Zamek Książ Wałbrzych I wojna światowa księżna Daisy

Świat Etrusków. Polski artysta na tropie tajemnic starożytnego ludu

Niegdyś zamieszkiwali tereny dzisiejszej Toskanii. Nie wiemy, jaki był ich rodowód. Nie do końca potrafimy także czytać ich teksty, których zachowało się zresztą bardzo niewiele. To, co stanowi podstawę naszej wiedzy o Etruskach, to ich wspaniałe grobowce. Szczególną rolę w rejestrowaniu grobowych dekoracji odegrał polski malarz i rysownik.
Zobacz więcej na temat:  Etruskowie archeologia starożytność Toskania Katarzyna Kobylecka

Sensacyjne odkrycie w Warszawie. Zobacz belkę z umocnień grodu książęcego z XIV wieku

Sensacyjne odkrycie średniowiecznej konstrukcji drewnianej w bezpośrednim sąsiedztwie Zamku Królewskiego skłoniło archeologów i dyrekcję Zamku do podjęcia decyzji o wycięciu, konserwacji i wyeksponowaniu fragmentu umocnień grodu książąt mazowieckich. Wystawa prezentująca ten wczesny etap kształtowania się książęcej siedziby została właśnie otwarta w Piwnicy Studziennej Zamku Królewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka archeologia odkrycia i ciekawostki Biskupin badania Zamek Królewski wystawa

Królestwo Aksum, czyli współczesna Etiopia

Aksum rozwijało się dzięki kontaktom handlowym między Półwyspem Arabskim i Afryką, np. z królestwem Meroe, z którego sprowadzało m.in. kość słoniową, kauczuk, przyprawy korzenne i dostarczało je na szlaki handlowe. Z portu w Adulis przewożono towary do basenu Morza Śródziemnego, a także do Indii i na Cejlon. Okres świetności przeżywało w III-VI wieku – rozszerzyło swe granice w kierunku południowym i zachodnim i stało się jedną z potęg ówczesnego świata bliskowschodniego.
Zobacz więcej na temat:  Etiopia archeologia Katarzyna Kobylecka chrześcijaństwo Afryka Afryka Północna geografia starożytność zabytki podróże turystyka religia islam

Siedziba bogów i centrum świata. Kajlas, czyli święta góra Tybetu

Na jej szczyt nie wszedł żaden człowiek, choć na tle himalajskich olbrzymów nie wypada tak imponująco. Ma 6714 metrów wysokości, a kształtem przypomina piramidę pokrytą w górnych partiach śniegiem. Mnisi ze świątyń, których wokół góry jest kilka, od stuleci pilnują, aby nikt nie wspinał się na jej ściany. Zlokalizowana w Tybecie góra Kajlas stanowi ważny obiekt w azjatyckich wierzeniach.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Tybet buddyzm Azja góry religia geografia