Polskie Radio
Section05
Katarzyna Kobylecka

Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Czym jest prawda?

7 grudnia na Zamku Królewskim w Warszawie zostały wręczone - po raz trzydziesty - Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, które cieszą się opinią najważniejszego wyróżnienia naukowego w Polsce. Laureatami zostało czworo wybitnych uczonych z czterech obszarów badawczych. W Dwójce spotkaliśmy się ze zdobywcą tego lauru z zakresu nauk humanistycznych i społecznych - prof. Cezarym Cieślińskim - logikiem i filozofem z Wydziału Filozofii UW.
Zobacz więcej na temat:  filozofia Dwójka Katarzyna Kobylecka

Złoty medalion Haralda Sinozębego od kilku lat wzbudza kontrowersje i spory

Wśród mediewistów i badaczy średniowiecznej Skandynawii ten przedmiot budzi spory. Złoty medalion drugiego, historycznego króla Duńczyków Haralda Sinozębego (910-986) miał być złożony do tymczasowego grobu władcy na wyspie Wolin, bo tam Harald zmarł w wyniku ran odniesionych w bitwie. Medalion został odnaleziony, ale czy jest autentyczny?
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Skandynawia Wolin dysk Dania

Dzwonki, brzękadełka, grzechotki. Archeologiczne instrumenty muzyczne w polskich zbiorach

Zakończył się kilkuletni program dotyczący archeologicznych instrumentów muzycznych w polskich zbiorach. Badania finansowane przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (w ramach grantu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki) miały na celu analizę akustyczną instrumentów samobrzmiących: tj. dzwonków, brzękadeł i grzechotek ceramicznych, które trafiły do kolekcji muzealnych głównie dzięki pracom archeologicznym.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka archeologia instrumenty muzyczne odkrycia i ciekawostki MUZYKA

Maurycy Mochnacki, postać tragiczna, jak całe pokolenie romantyków

Maurycy Mochnacki (1803-1834). Literat, publicysta polityczny, pianista, przyjaciel Fryderyka Chopina. Uczestnik powstania listopadowego i jego kronikarz. Radykał i wieczny buntownik, działacz emigracyjny. Jego szczątki spoczęły w sobotę (27.11) w Alei Zasłużonych na Powązkach Wojskowych. - Jest to postać tragiczna, dzieląca pewne cechy z całą generacją - mówi prof. Mikołaj Sokołowski, dyrektor Instytutu Badań Literackich PAN.
Zobacz więcej na temat:  Maurycy Mochnacki powstanie listopadowe emigracja romantyzm Katarzyna Kobylecka

Kiedy człowiek zaczął dbać o higienę? Można być zaskoczonym

Kiedy zrodziła się w człowieku potrzeba dbania o czystość własnego ciała? I jak była ona realizowana w różnych okresach historii? Pierwsze skanalizowane miasto znajdowało się w Dolinie Indusu. Jego wyrafinowana infrastruktura datowana jest na rok... 2500 p.n.e. - To było duże miasto, domy były murowane - mówi Agnieszka Krzemińska, z wykształcenia archeolog, publicystka naukowa.
Zobacz więcej na temat:  czystość półwysep arabski woda Katarzyna Kobylecka

Egipt i fenomen skalnych grobowców

Gościem audycji była dr Marta Kaczanowicz - laureatka programu Start 2021. Co roku spośród tysiąca zgłoszonych kandydatur Fundacja na rzecz Nauki Polskiej wyłania setkę młodych badaczy, którzy nie przekroczyli 30. roku życia i przyznaje zwycięzcom stypendia w wysokości 28 tys. zł. Ma to wspomóc młodych naukowców w rozwijaniu ich świetnie zapowiadających się karier badawczych.
Zobacz więcej na temat:  NAUKA archeologia Egipt Dwójka Katarzyna Kobylecka

"Socjalizm albo barbarzyństwo". Utopie Róży Luksemburg

- Napisała w wieku kilkunastu lat list, że marzy jej się świat bez przemocy, świat pokoju, bez nienawiści. Była bardzo skoncentrowana na tych aspektach - mówił o pierwszych ideałach Róży Luksemburg dr Damian Winczewski, filozof, autor pracy "Filozofia społeczna Róży Luksemburg", poświęconej poglądom jednej z ikonicznych postaci marksizmu.
Zobacz więcej na temat:  Róża Luksemburg Dwójka Katarzyna Kobylecka marksizm