Polskie Radio
Section05
Egipt

Opowieść o polskich pionierach badań starożytnego Egiptu na wystawie Muzeum Archeologicznego w Krakowie

Na wystawie przypominamy, że polska egiptologia rozpoczęła się na początku XX wieku razem z dokonaniami Tadeusza Smoleńskiego. Był to wysokiej klasy naukowiec, który sprawił, że w świecie egiptologicznym Polska mogła zaistnieć jeszcze w czasie, kiedy była pod zaborami - mówi o ekspozycji "Śladami polskich pionierów badań starożytnego Egiptu" jej współtwórca prof. Andrzej Urbanik.
Zobacz więcej na temat:  archeologia Kraków Egipt historia sztuki

Hamas uwolnił 24 zakładników. Wśród nich są nie tylko obywatele Izraela

Hamas uwolnił 24 zakładników przetrzymywanych od siedmiu tygodni w Gazie. Informację taką potwierdził Katar, który negocjował porozumienie między Hamasem a Izraelem oraz Czerwony Krzyż, którego przedstawiciele przetransportowali uwolnionych z Gazy do Egiptu. W odpowiedzi, Izrael zwolnił z więzień 39 palestyńskich kobiet i dzieci. Tym samym, pierwsza faza porozumienia o zawieszeniu broni przebiegła zgodnie z planem.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Izrael Strefa Gazy konflikt w Strefie Gazy Hamas atak Hamasu na Izrael Azja Bliski Wschód Egipt

"Oczekujemy, że nastąpi to w czwartek". Szef MSZ Izraela o uwolnieniu pierwszych zakładników

- Izrael oczekuje, że w czwartek palestyńska organizacja terrorystyczna Hamas uwolni pierwszych zakładników, których dotyczy porozumienie wynegocjowane w ostatnich dniach - oświadczył w środę szef izraelskiego MSZ Eli Cohen. Media egipskie podały, że uzgodniony rozejm wejdzie w życie o godz. 10 w czwartek (godz. 9 w Polsce).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Izrael Hamas Bliski Wschód atak Hamasu na Izrael polityka dyplomacja Strefa Gazy Egipt Katar

MSZ: pierwsi polscy obywatele ewakuowani ze Strefy Gazy są już bezpieczni w Polsce

Przed godziną 15.00 na wojskowym lotnisku Okęcie wylądowały dwa samoloty. Na ich pokładach powróciło 18 obywateli Polski ewakuowanych ze Strefy Gazy. Jak przekazał rzecznik Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk. Jacek Goryszewski, wszyscy objęci zostaną opieką psychologiczną i medyczną.
Zobacz więcej na temat:  Izrael Egipt Palestyna Strefa Gazy konflikt w Strefie Gazy POLSKA Okęcie

Trwa ewakuacja naszych rodaków ze Strefy Gazy. Pierwsi Polacy już w drodze do kraju

"Pierwsi Polacy ewakuowani z Gazy są już w drodze do kraju" - poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych. W niedzielę grupa Polaków oraz Palestyńczyków z polskim obywatelstwem wyjechała z palestyńskiej enklawy. Na ewakuację czeka jeszcze kilkanaście kolejnych osób. O szczegółach Wojciech Cegielski, korespondent Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Egipt Strefa Gazy konflikt w Strefie Gazy Izrael Palestyna Wojciech Cegielski

Polacy ewakuowani ze Strefy Gazy. MSZ: samoloty, którymi mają wrócić do Polski, są już w Egipcie

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało w poniedziałek rano, że samoloty, które wyleciały z Polski po grupę naszych obywateli ewakuowanych ze Strefy Gazy, są już w Egipcie. Maszyny przetransportowały też pomoc, która zostanie przekazana do egipskich szpitali dla rannych ze Strefy Gazy.
Zobacz więcej na temat:  Egipt Izrael Palestyna konflikt w Strefie Gazy Bliski Wschód Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ministerstwo Obrony Narodowej

Ewakuacja ze Strefy Gazy. MSZ: pierwsi Polacy są w drodze do kraju

MSZ poinformował, że pierwsi polscy obywatele, którzy opuścili bezpiecznie Strefę Gazy, są w drodze do kraju. "To efekt wielu tygodni ciężkiej pracy pracowników Ambasad RP w Tel Awiwie, Ramallah, Kairze, MSZ, BBN i Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. To nie koniec naszych starań. Celem jest ewakuacja wszystkich polskich obywateli" - napisał MSZ w mediach społecznościowych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Egipt Izrael Palestyna konflikt w Strefie Gazy Bliski Wschód POLSKA

"Polacy przekroczyli granicę jako jedni z pierwszych". Szef BBN o kulisach ewakuacji ze Strefy Gazy

- Sytuacja w Strefie Gazy jest wciąż skomplikowana i na tę chwilę trudno ocenić, kiedy proces ewakuacji zostanie zakończony - powiedział szef BBN Jacek Siewiera. Podkreślił też, że "większość naszych obywateli jest bezpieczna" oraz, że zostali oni przepuszczeni przez granicę Strefy Gazy z Egiptem jako jedni z pierwszych, co odczytuje "w kategoriach pozytywnego gestu".
Zobacz więcej na temat:  atak Hamasu na Izrael Strefa Gazy Egipt Jacek Siewiera Bliski Wschód BBN

"Polacy przekroczyli granicę jako jedni z pierwszych". Szef BBN o kulisach ewakuacji ze Strefy Gazy

- Sytuacja w Strefie Gazy jest wciąż skomplikowana i na tę chwilę trudno ocenić, kiedy proces ewakuacji zostanie zakończony - powiedział szef BBN Jacek Siewiera. Podkreślił też, że "większość naszych obywateli jest bezpieczna" oraz, że zostali oni przepuszczeni przez granicę Strefy Gazy z Egiptem jako jedni z pierwszych, co odczytuje "w kategoriach pozytywnego gestu".
Zobacz więcej na temat:  atak Hamasu na Izrael Strefa Gazy Egipt Jacek Siewiera Bliski Wschód BBN ŚWIAT

Ewakuacja Polaków ze Strefy Gazy. Ważny komunikat MSZ

Wznowienie funkcjonowania przejścia granicznego między Strefą Gazy a Egiptem w Rafah i umożliwienie ewakuacji tą drogą polskich obywatelom - to główne tematy rozmów wiceszefa MSZ Pawła Jabłońskiego z ambasadorami Egiptu, Izraela i Palestyny. W trybie pilnym przeprowadzono je w siedzibie resortu dyplomacji.
Zobacz więcej na temat:  Egipt Izrael Palestyna Strefa Gazy ŚWIAT atak Hamasu na Izrael Hamas Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ