Polskie Radio
Section05
starożytność

W Egipcie odkryto ruiny wieży strażniczej i świątyni Izydy oraz starożytne groby

Podczas wykopalisk archeologicznych prowadzonych na stanowisku Gabal El Haridi położonym w południowoegipskiej prowincji Sauhadż badacze dokonali niezwykłego odkrycia. Odnaleźli pozostałości wieży strażniczej i świątyni Izydy wybudowanych prawdopodobnie w III wieku p.n.e. oraz kilkadziesiąt grobów powstałych pomiędzy XXII a I wiekiem p.n.e.
Zobacz więcej na temat:  archeologia odkrycia i ciekawostki starożytność Egipt NAUKA

Wojna trojańska – fakty i mity

Niektórzy współcześni archeologowie podważają prawdziwość przekazu Homera i istnienie Troi. Inni twierdzą, że posiadają dowody na istnienie pałaców Agamemnona i Nestora, a Odyseusza i Priama uznają za postacie historyczne. Starożytne wazy pokazują wojnę, którą można uznać za trojańską, ale nie jest pewne, czy przekazują mit, czy opowieść historyczną.
Zobacz więcej na temat:  archeologia Grecja Homer mitologia starożytność magazyn wakacyjny HISTORIA

"Drzwi do nieba". Skąd w Egipcie wzięły się monumentalne obeliski?

Obeliski w starożytnym Egipcie były "łącznikiem" z bogiem Słońca: Ra. Kamienne, smukłe słupy swoim szczytem miały "dotykać" nieba. Stawiano je zwykle parami, przed wejściami do świątyń, już w połowie III tys. p.n.e. Od czasów antycznych były wywożone do Europy i dziś są ozdobą najważniejszych placów Rzymu, Londynu, Paryża, a nawet Nowego Jorku. 
Zobacz więcej na temat:  Egipt archeologia Katarzyna Kobylecka starożytność

Skąd pochodzi szafran? Od jak dawna jest hodowany? Tajemnica najdroższej przyprawy świata rozwikłana

Pręciki uzyskiwane ze szczególnego gatunku krokusa osiągają zawrotne ceny. Naukowcom z Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie udało się ustalić na podstawie badań genetycznych i analizy zachowanych dzieł sztuki miejsce pochodzenia i okres, w którym zaczęto uprawiać drogocenną roślinę. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Grecja starożytna Grecja starożytność przyprawy genetyka NAUKA kreta santorini

Uciekają przed wojną, biedą i chorobami. Exodus z Ukrainy nie jest pierwszym w historii

W związku z agresją Rosji na Ukrainę świat musi się zmierzyć z najszybciej rozwijającym się kryzysem migracyjnym od końca II wojny światowej - działania wojenne zmusiły bowiem do ucieczki już ponad 2 miliony osób. Nie jest to jednak pierwszy przypadek w historii, gdy ludzkość doświadcza tak masowego exodusu. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA migracja Wojna w Syrii Kurdowie Kurdystan kryzys migracyjny II wojna światowa I wojna światowa ZSRR Białoruś Wietnam Biblia starożytność średniowiecze Irlandia lata 70 lata 80 lata 90 emigracja

Serbia. Odkryto obsypane czerwonym barwnikiem szczątki sprzed blisko 5 tysięcy lat

W dwóch kurhanach zlokalizowanych w autonomicznym okręgu Wojwodina w północnej części Republiki Serbii zespół archeologów odnalazł obsypane ochrą kości. Najprawdopodobniej należały one do mężczyzn, którzy prawie 5 tysięcy lat temu przybyli na te ziemie z terenu stepów południowej Rosji lub Ukrainy. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Serbia archeologia starożytność ciekawość ciekawostki NAUKA śmierć