Polskie Radio
Section05
starożytność

Greccy żołnierze przetestowali zbroję sprzed 3500 lat. "Nadaje się do walki"

Odnaleziona w miejscowości Dendra mykeńska zbroja to jeden z najstarszych znanych egzemplarzy pancerza używanego przez europejskich wojowników. Od czasu jej odkrycia w 1960 roku nie było jasne, czy był to strój ceremonialny, czy też nadawał się do bitwy. Teraz zagadkę tę rozwikłali historycy we współpracy ze współczesnymi greckimi żołnierzami. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA starożytność starożytna Grecja wojsko odkrycia i ciekawostki odkrycia archeologiczne

Prof. Włodzimierz Lengauer: bez zaplecza bibliotecznego nie ma pracy naukowej

Prof. Włodzimierz Lengauer to wybitny badacz antyku, autor licznych publikacji poświęconych historii starożytnej Hellady, specjalista w zakresie greckiej religii i kultury, erudyta, poliglota. W audycji "Po drugiej stronie lustra" opowiedział o swoich młodzieńczych zainteresowaniach, ścieżce naukowej i niezbędnym warsztacie badacza. 
Zobacz więcej na temat:  Włodzimierz Lengauer Grecja Uniwersytet Warszawski Katarzyna Kobylecka starożytna Grecja starożytność

Pękające garnki z Cypru. Polki zbadały starożytne naczynia kuchenne z Nea Pafos

Dr Edyta Marzec i Monika Miziołek z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN oraz dr Kamila Nocoń z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego opisały ceramikę kuchenną, którą przed wiekami posługiwali się mieszkańcy cypryjskiego Nea Pafos.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA archeologia Cypr odkrycia archeologiczne odkrycia i ciekawostki historia Europy Grecja Włochy starożytność starożytna Grecja starożytny Rzym kuchnia włoska kuchnia grecka