Polskie Radio
Section05
starożytność

Już niedługo będzie można napić się piwa z drożdży sprzed 3000 lat. Podobne mógł pić biblijny król Dawid

Interdyscyplinarny zespół badaczy, archeologów i piwowarów z Izraela po raz pierwszy wyizolował drożdże z początków pierwszego tysiąclecia przed naszą lat już w 2019 roku, ale teraz owoce tego odkrycia mają stać się dostępne dla miłośników złocistego napoju na całym świecie - pisze "Times of Israel".
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA piwo alkohol Izrael archeologia odkrycia i ciekawostki starożytność

Świat z perspektywy Imperium Rzymskiego. O niezwykłości dzieła Pliniusza Starszego

Dwa tysiące lat temu urodził się Pliniusz Starszy - autor monumentalnej "Historii naturalnej". W swoim dziele zawarł około 20 tysięcy informacji ze wszystkich ówczesnych dziedzin wiedzy, od astronomii, geografii, zoologii po m.in. anatomię, botanikę i mineralogię. To właśnie w jednej z ksiąg tej pracy odnajdujemy passus relacjonujący wyprawę rzymskiego ekwity po bursztyn nad Bałtyk.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Tybet Pliniusz starożytność

Czy Kleopatra była czarnoskóra? Netflix, kazirodztwo i turbolechici

Dziś na platformie Netflix premiera serialu "Królowa Kleopatra". Już od kilku tygodni serial wzbudza kontrowersje z uwagi na obsadzenie w tytułowej roli czarnoskórej aktorki. To, że Kleopatra miała ten kolor skóry jest mało prawdopodobne, ale niewykluczone. U źródeł całej historii są kontrowersyjne zwyczaje matrymonialne w rodzinie monarchini, propaganda Rzymu i… współczesny ruch głoszący pseudohistoryczną wizję dziejów.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Kleopatra starożytność Egipt netflix