Rośnie liczba zakażeń chorobami wenerycznymi

Czwórka
Marta Grzymkowska 20.03.2018

Lekarze alarmują: do gabinetów zgłasza się coraz więcej osób z chorobami przenoszonymi drogą płciową. - Niewątpliwie związane jest to ze znacznie większą zapadalnością, ale dobre jest to, że być może więcej osób jest świadomych i wie, dokąd trafić - mówi dr Dorota Nowicka, dermatolog wenerolog.

To właśnie do lekarza o tej specjalności najlepiej udać się, gdy podejrzewamy, że zaraziliśmy się np. kiłą, rzeżączką, opryszczką, wirusami HPV lub HIV. Warto też poszukiwać rzetelnej wiedzy na temat chorób przenoszonych drogą płciową.

- Problemem jest brak edukacji w szkołach. Młodzież nie wie, jak zabezpieczać się przed tymi chorobami. Na naszym forum pojawiają się pytania, czy można zarazić się HIV poprzez masaż czy kichnięcie. Rodzice też nie rozmawiają z dziećmi na ten temat. 70 procent nastolatków nigdy nie rozmawiało z rodzicami o seksualności - podkreśla Olimpia Ryś, edukatorka seksualna z grupy Ponton.

Dlaczego liczba zachorowań na infekcje przenoszone drogą płciową rośnie? Jakie mogą być konsekwencje nieleczenia takich chorób? Gdzie zgłosić się na darmowe, anonimowe badania? Czy osoba zarażona HIV może mieć dzieci? O tym w audycji.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: dr Dorota Nowicka (dermatolog wenerolog) i Olimpia Ryś (Grupa Edukatorów Seksualnych Ponton)

Data emisji: 20.03.2018

Godzina emisji: 15.05

mg/abi

Sonda