Ekumenia
Section05Polskie Radio współpracuje z działającymi w naszym kraju kościołami i wyznaniami mniejszościowymi od 1982 roku. Od początku 2005 roku istnieje Redakcja Audycji Religijnych Polskiego Radia. Redakcja realizuje trzy audycje, nadawane co tydzień, przygotowywane we współpracy z siedmioma Kościołami członkowskimi Polskiej Rady Ekumenicznej: Prawosławnym, Ewangelicko – Augsburskim, Ewangelicko – Reformowanym, Ewangelicko – Metodystycznym, Chrześcijan Baptystów, Starokatolickim Mariawitów i Polskokatolickim, a także z Kościołem Adwentystów Dnia Siódmego.

czytaj więcej »

Section06
Ekumenia wydarzenia
  • Zmarł były zwierzchnik polskich luteran W sobotę 14 marca, w dniu swoich 92. urodzin, zmarł bp Janusz Narzyński, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce w latach 1975-1991 oraz prezes Polskiej Rady Ekumenicznej w latach 1983-1986. Informacja o uroczystościach żałobnych zostanie podana w terminie późniejszym.
  • Luterański biskup zalecił, by najbliższe nabożeństwa odwołać Biskup Jerzy Samiec, zwierzchnik polskich luteranów, zalecił w liście o odwołanie nabożeństw w niedziele 15 i 22 marca. Ma to związek z stanem zagrożenia epidemicznego w Polsce - podały w sobotę służby prasowe Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Biskup zwrócił się do duchownych z prośbą, aby w najbliższe dwie niedziele, w porach prowadzenia nabożeństw, byli w kościołach z tymi, którzy z różnych powodów przyjdą do świątyń, aby porozmawiać, pomodlić się, przeczytać fragmenty Słowa Bożego.
  • Pomagajmy tym, którzy są w potrzebie Anglikański arcybiskup Canterbury zachęca, aby nie odcinać się od innych osób ze względu na pandemię koronawirusa. „Możemy zamknąć się na cztery spusty i dbać tylko o siebie, ale możemy także pomóc innym, którzy są w większej potrzebie” – mówił Justin Welby w przesłaniu transmitowanym przez brytyjskie media.
  • „Thy Kingdom Come” już wkrótce Anglikański arcybiskup Canterbury Justin Welby zapowiedział kolejną edycję międzynarodowej ekumenicznej inicjatywy „Thy Kingdom Come” („Przyjdź Królestwo Twoje”). Jednoczy ona na wspólnej modlitwie chrześcijan różnych wyznań ze 178 krajów świata.
  • Rumuński duchowny prawosławny tymczasowym sekretarzem generalnym ŚRK Ks. Ioan Sauca z Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego został tymczasowym sekretarzem generalnym Światowej Rady Kościołów (ŚRK) na miejsce norweskiego pastora luterańskiego dr. Olava Fykse Tveita, który 31 marca opuści to stanowisko. Duchowny rumuński był dotychczas jego zastępcą ds. Programu Formacji Ekumenicznej i ds. działającego w ramach Rady Instytutu Ekumenicznego w Bossey koło Genewy.
  • Patriarcha Bartłomiej obchodził 80. urodziny Prawosławny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej obchodził swoje 80. urodziny. Jako następca św. Andrzeja Apostoła nosi on tytuł „patriarchy ekumenicznego”, co czyni go honorowym zwierzchnikiem światowego prawosławia, liczącego około 300 milionów wiernych na całym świecie. Siedziba patriarchy – Fanar – znajduje się w Stambule.
Section07
Posłuchaj
04'55 Pięć minut nad Biblią 28 marca godz. 07:40
05'30 Pięć minut nad Biblią 21 marca godz. 07:41
04'52 Pięć minut nad Biblią 14 marca godz. 07:41
05'44 Pięć minut nad Biblią 7 marca godz. 07:39
05'05 Pięć minut nad Biblią 29 lutego godz. 07:43
05'10 Pięć minut nad Biblią 22 lutego godz. 07:40
04'53 Pięć minut nad Biblią 15 lutego godz. 07:40
04'56 Pięć minut nad Biblią 1 lutego godz. 07:40
Section14
Audycje
Section15