Ekumenia
Section05Polskie Radio współpracuje z działającymi w naszym kraju kościołami i wyznaniami mniejszościowymi od 1982 roku. Od początku 2005 roku istnieje Redakcja Audycji Religijnych Polskiego Radia. Redakcja realizuje trzy audycje, nadawane co tydzień, przygotowywane we współpracy z siedmioma Kościołami członkowskimi Polskiej Rady Ekumenicznej: Prawosławnym, Ewangelicko – Augsburskim, Ewangelicko – Reformowanym, Ewangelicko – Metodystycznym, Chrześcijan Baptystów, Starokatolickim Mariawitów i Polskokatolickim, a także z Kościołem Adwentystów Dnia Siódmego.

czytaj więcej »

Section06
Ekumenia wydarzenia
  • Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom Wraz z początkiem adwentu rusza doroczna akcja charytatywna Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Prowadzona jest wspólnie przez kościelne organizacje charytatywne: Caritas Kościoła Rzymskokatolickiego, Diakonię Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (Diakonię Polską) oraz Eleos Kościoła Prawosławnego. W ramach tej ekumenicznej inicjatywy Diakonia Polska rozprowadzi w tym roku blisko 10 tys. świec w Polsce. Pozyskane w ten sposób fundusze zostaną przeznaczone na pomoc potrzebującym dzieciom. Ponadto Diakonia przekazała 4 tys. świec do Ukrainy.
  • Adwent w Kościołach Polskiej Rady Ekumenicznej  3 grudnia rozpoczyna się adwent – okres poprzedzający święta Bożego Narodzenia, który jest też czasem oczekiwania na przyjście Chrystusa. Dla chrześcijan różnych wyznań jest to wyjątkowy czas zarówno w życiu liturgicznym, jak i duchowym. Jak obchodzony jest adwent w Kościołach zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej?
  • Chrześcijanie różnych wyznań wspominali wybitnego teologa prawosławnego księdza Jerzego Klingera Pod hasłem „Jerzy Klinger – Geniusz Ortodoksji” odbyła się w Kolegium „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego międzynarodow konferencja naukowa, poświęcona temu wybitnemu polskiemu teologowi, filozofowi i poecie prawosławnemu. Głównym jej organizatorem była działająca od 12 lat w ramach Kolegium Pracownia „Speculum Byzantinum”. Szczególną okazją do zorganizowania tego wydarzenia było ukazanie się nakładem Wydawnictwa Benedyktynów w Tyńcu czterech tomów Dzieł Zebranych Jerzego Klingera.
  • Polscy reformowani ordynują dwie kobiety Kościół Ewangelicko-Reformowany w Polsce ordynuje w następnych tygodniach i miesiącach dwie teolożki na duchowne. Ostatnia taka ordynacja odbyła się 20 lat temu, gdy duchowną została ks. Wiera Jelinek. Od tamtego czasu nie odbyła się żadna ordynacja teolożki.
  • Prawosławni rozpoczęli post przed Bożym Narodzeniem Wierni Kościoła Prawosławnego rozpoczęli we wtorek post, który stanowi duchowe przygotowanie do świąt Bożego Narodzenia. Wigilia tych świąt - według kalendarza juliańskiego - przypada trzynaście dni później niż u katolików, czyli 6 stycznia.
  • Abp Szewczuk: Szukajmy sposobów, żeby Hołodomor się nie powtarzał W  czwartą sobotę listopada, Ukraina obchodzi Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu i Represji Politycznych. Wspominając tragedię sprzed 90 lat, kiedy komunistyczne władze sztucznie wywołały tzw. Hołodomor, przedstawiciele Kościołów i wspólnot religijnych wraz z parą prezydencką modlili się za ofiary tych okrutnych wydarzeń w Ławrze Peczerskiej w Kijowie. Nie brakło tam przedstawicieli Kościoła katolickiego obu obrządków.
Section07
Posłuchaj
04'58 Pięć minut nad Biblią 2 grudnia godz. 07:40
04'48 Pięć minut nad Biblią 25 listopada godz. 07:40
04'57 Pięć minut nad Biblią 18 listopada godz. 07:40
03'59 Pięć minut nad Biblią 11 listopada godz. 07:41
05'13 Pięć minut nad Biblią 4 listopada godz. 07:40
04'43 Pięć minut nad Biblią 28 października godz. 07:40
04'09 Pięć minut nad Biblią 21 października godz. 07:40
04'58 Pięć minut nad Biblią 14 października godz. 07:41
Section14
Audycje
Section15