Ekumenia
Section05Polskie Radio współpracuje z działającymi w naszym kraju kościołami i wyznaniami mniejszościowymi od 1982 roku. Od początku 2005 roku istnieje Redakcja Audycji Religijnych Polskiego Radia. Redakcja realizuje trzy audycje, nadawane co tydzień, przygotowywane we współpracy z siedmioma Kościołami członkowskimi Polskiej Rady Ekumenicznej: Prawosławnym, Ewangelicko – Augsburskim, Ewangelicko – Reformowanym, Ewangelicko – Metodystycznym, Chrześcijan Baptystów, Starokatolickim Mariawitów i Polskokatolickim, a także z Kościołem Adwentystów Dnia Siódmego.

czytaj więcej »

Section06
Ekumenia wydarzenia
  • Przedstawiciele Wspólnoty Kościołów Ewangelickich w Europie gościli we Wrocławiu Przedstawiciele Wspólnoty Kościołów Ewangelickich w Europie odwiedzili Wrocław, Krzyżową oraz Świdnicę- informuje diecezja wrocławska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.
  • Francuski ksiądz zbiera świadectwa rosyjskich zbrodni Francuski ksiądz katolicki Patrick Desbois zbiera świadectwa rosyjskich zbrodni wojennych, popełnionych na Ukrainie. Duchowny jest koordynatorem naukowym Centrum Pamięci Holokaustu w Babim Jarze na przedmieściach Kijowa.
  • Patriarcha Moskwy na liście sankcyjnej UE Patriarcha Moskwy Cyryl trafił na listę osób, które mają zostać objęte unijnymi sankcjami. Zwierzchnika Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej wspiera politykę Moskwy i jej agresję na Ukrainę, na początku wojny oskarżał Zachód i Kijów o jej wywołanie. Według informacji AFP, Cyryl znalazł sie wśród 58 osób, które zostaną dodane do grona ponad 1000 Rosjan do tej pory objętych ograniczeniami przez Unię Europejską - zakazem wjazdu do niej i zamrożeniem majątków znajdujących się na jej terytorium. Na najnowszej liście mają znaleźć się też wojskowi odpowiedzialni za masakrę cywilnej ludności w podkijowskiej Buczy.
  • Co może spotkać patriarchę Cyryla? Odwołania patriarchy Cyryla z funkcji zwierzchnika Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej domagają się ukraińscy księża. Na temat polityki Cyryla będą rozmawiać patriarchowie starożytnych Kościołów wschodnich. Ale Cyrylowi grozi również znalezienie się na liście osób objętych sankcjami przez Unię Europejską - jak to się stało z rosyjskimi oligarchami.
  • Ordynacja dziewięciu diakonek na księży w polskim Kościele luterańskim W sobotę, 7 maja 2022 r.  w kościele Świętej Trójcy w Warszawie odbędzie się uroczystość ordynacji na księdza dziewięciu diakonek z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP: dk. Kariny Chwastek, dk. Małgorzaty Gaś, dk. Beaty Janoty, dk. Katarzyny Kowalskiej, dk. Wiktorii Matloch, dk. Haliny Radacz, dk. Katarzyny Rudkowskiej, dk. Izabeli Sikory i dk. Marty Zachraj-Mikołajczyk.Uroczystość rozpocznie się o godz. 11.00. Ordynacji dokona zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP bp Jerzy Samiec.
  • Amerykański teolog wzywa do zerwania komunii z Moskwą Czołowy teolog amerykański, znawca teologii liturgicznej i prawosławia – Mykoła Denysenko z Los Angeles wezwał świat prawosławny do wstrzymania komunii z Patriarchatem Moskiewskim i patriarchą Cyrylem. Wyjaśnił, że „na płaszczyźnie socjalnej opisujemy komunię jako udział w życiu Bożym”, tymczasem Rosyjski Kościół Prawosławny (RKP) „bierze obecnie udział w najostrzejszej przemocy fizycznej i seksualnej ze strony Federacji Rosyjskiej wobec obywateli Ukrainy”. Kierownictwo RKP błogosławi i usprawiedliwia zabijanie niewinnych”.
Section07
Posłuchaj
04'10 Pięć minut nad Biblią 14 maja godz. 07:41
04'30 Pięć minut nad Biblią 7 maja godz. 07:40
05'28 Pięć minut nad Biblią 30 kwietnia godz. 07:41
04'39 Pięć minut nad Biblią 23 kwietnia godz. 07:41
05'36 Pięć minut nad Biblią 16 kwietnia godz. 07:40
04'15 Pięć minut nad Biblią 9 kwietnia godz. 07:41
04'45 Pięć minut nad Biblią 2 kwietnia godz. 07:42
04'57 Pięć minut nad Biblią 26 marca godz. 07:42
Section14
Audycje
Section15