Ekumenia
Section05Polskie Radio współpracuje z działającymi w naszym kraju kościołami i wyznaniami mniejszościowymi od 1982 roku. Od początku 2005 roku istnieje Redakcja Audycji Religijnych Polskiego Radia. Redakcja realizuje trzy audycje, nadawane co tydzień, przygotowywane we współpracy z siedmioma Kościołami członkowskimi Polskiej Rady Ekumenicznej: Prawosławnym, Ewangelicko – Augsburskim, Ewangelicko – Reformowanym, Ewangelicko – Metodystycznym, Chrześcijan Baptystów, Starokatolickim Mariawitów i Polskokatolickim, a także z Kościołem Adwentystów Dnia Siódmego.

czytaj więcej »

Section06
Ekumenia wydarzenia
  • Przywódcy religijni potępiają przemoc w Jerozolimie Łaciński Patriarchat Jerozolimy wydał oświadczenie, w którym potępił ostatnie akty przemocy w tym mieście. Wspólnie z innymi zwierzchnikami Kościołów chrześcijańskich podkreślił, że zamieszki naruszają świętość Miasta Pokoju i wymagają pilnej interwencji.
  • Pastor Garth: Droga Synodalna niemieckiego Kościoła katolickiego jest „złą drogą” Protestancki proboszcz kościoła, w którym Marcin Luter wygłaszał kazania i który znany jest jako „kościół-macierzysty Reformacji”, ostrzegł, że tzw. Droga Synodalna niemieckiego Kościoła katolickiego jest „złą drogą”, która „wymusza protestantyzację Kościoła katolickiego”. Pastor Alexander Garth z kościoła Najświętszej Marii Panny w Wittenberdze w liście wystosowanym do niemieckiego miesięcznika „Vatican Magazin” stwierdził, że obserwuje „z niepokojem” zarówno Drogę Synodalną, jak i stawiający sobie podobne cele ruch Maria 2.0.
  • Wioska Taizé znów się otwiera Po długiej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, ekumeniczna Wspólnota z Taizé w południowo-wschodniej Francji od 3 maja ponownie przyjmuje już młodych ludzi.„Wciąż jednak konieczne są ścisłe środki higieny i ochrony” – poinformowała Wspólnota na Twitterze.
  • Wielki Tydzień u prawosławnych Podczas nabożeństw tego tygodnia wspomina się ostatnie dni ziemskiego życia Chrystusa, mękę, śmierć i zmartwychwstanie. We wszystkie te dni Wielkiego Tygodnia odprawiana jest Św. Liturgia Uprzednio Poświęconych Darów poprzedzona jutrznią z godzinkami.
  • Watykan uczestniczy w obchodach rocznicy Zagłady Ormian Zagłada Ormian jest plamą na historii całej ludzkości – podkreślił kard. Leonardo Sandri podczas Mszy z okazji 106. rocznicy rozpoczęcia tego ludobójstwa. Szacuje się, że w latach 1915-1917 Turcy brutalnie wymordowali od 1,2 do 1,5 mln Ormian. Stolica Apostolska aktywnie włączyła się w upamiętnienie tego tragicznego wydarzenia.
  • Czy paszporty szczepionkowe to „medyczny apartheid"? Chrześcijańscy przywódcy ostrzegają: paszporty szczepionkowe mogą spowodować „medyczny apartheid”, a ich tworzenie jest nieetyczne.
Section07
Posłuchaj
04'30 Pięć minut nad Biblią 15 maja godz. 07:40
05'24 Pięć minut nad Biblią 8 maja godz. 07:40
04'44 Pięć minut nad Biblią 1 maja godz. 07:42
04'39 Pięć minut nad Biblią 24 kwietnia godz. 07:42
03'47 Pięć minut nad Biblią 17 kwietnia godz. 07:40
04'28 Pięć minut nad Biblią 10 kwietnia godz. 07:41
04'36 Pięć minut nad Biblią 3 kwietnia godz. 07:41
04'38 Pięć minut nad Biblią 27 marca godz. 07:42
Section14
Audycje
Section15