Ekumenia
Section05Polskie Radio współpracuje z działającymi w naszym kraju kościołami i wyznaniami mniejszościowymi od 1982 roku. Od początku 2005 roku istnieje Redakcja Audycji Religijnych Polskiego Radia. Redakcja realizuje trzy audycje, nadawane co tydzień, przygotowywane we współpracy z siedmioma Kościołami członkowskimi Polskiej Rady Ekumenicznej: Prawosławnym, Ewangelicko – Augsburskim, Ewangelicko – Reformowanym, Ewangelicko – Metodystycznym, Chrześcijan Baptystów, Starokatolickim Mariawitów i Polskokatolickim, a także z Kościołem Adwentystów Dnia Siódmego.

czytaj więcej »

Section06
Ekumenia wydarzenia
  • Konferencja na rzecz wolności religii lub przekonań Zakończyła się dwudniowa, przeprowadzona wirtualnie, Konferencja Ministerialna na rzecz wolności religii lub przekonań organizowana w tym roku przez Polskę. W wydarzeniu wzięli udział m.in. szef MSZ Zbigniew Rau i amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo. Konferencję zainaugurowały wystąpienia sekretarza stanu USA i szefa polskiej dyplomacji.
  • Słowa klucze od papieża Franicszka: modlitwa, pokój, ubóstwo Arcybiskup Canterbury Justin Welby, zwierzchnik Kościoła anglikańskiego zwrócił niedawno uwagę na aktualność papieskiej encykliki „Fratelli tutti”, która, skierowana jest nie tylko do katolików, ale do całej ludzkości. Mówił o tym na antenie Radia Watykańskiego.
  • Ekumeniczna modlitwa o pokój Wznowiona została ekumeniczna modlitwa o pokój. Nieprzypadkowo pierwsze spotkanie po przerwie odbyło się w niedzielę, która była XII Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W świątyni św. Józefa Oblubieńca NMP w Świdnicy spotkali się przedstawiciele odłamów podzielonego Kościoła, by wspólnie wołać o pokój na świecie. Stronę katolicką reprezentował ks. Krzysztof Ora.
  • "Działać w duchu miłości, a nie nienawiści" Wokół katedry, która ucierpiała w dniach protestów, zjednoczyli się duchowni ewangelicki, prawosławny, mariawicki i katolicki. "Jesteśmy głęboko zaniepokojeni tym, co wydarzyło się w ostatnich dniach wokół nas, a mianowicie niszczeniem elewacji kościołów, często zabytkowych, oraz zakłócaniem nabożeństw w różnych świątyniach" - napisali we wspólnym oświadczeniu przedstawiciele czterech Kościołów. Ukazało się ono z inicjatywy ks. Szymona Czembora, proboszcza parafii ewangelickiej w Płocku.
  • Nie pozwólmy, by pamięć o naszych bliźnich zaginęła Cmentarze to nasze dziedzictwo. Każdy z nas może przyczynić się do ocalenia od zapomnienia naszej historii, naszych korzeni – napisali przedstawiciele Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce w specjalnym Apelu na dzień 1 listopada 2020 r. Sygnatariusze Apelu wezwali do otoczenia opieką i szacunkiem zapomnianych grobów i cmentarzy oraz podkreślili, że każda wspólnota religijna ma prawo, by miejsca pochówku traktować jako miejsca święte i nietykalne.
  • Międzynarodowe Spotkanie i Modlitwa o Pokój w Rzymie Religie nie chcą wojny; wręcz przeciwnie, zadają kłam tym, którzy sakralizują przemoc – mówił papież Franciszek podczas Międzynarodowego Spotkania i Modlitwy o Pokój pod hasłem „Nikt nie ratuje się sam. Pokój i braterstwo”. Odbyło się ono 20 października na Kapitolu w Rzymie z inicjatywy Wspólnoty św. Idziego (Sant’Egidio). Stanowiło ono kontynuacją spotkań, które zainaugurował w Asyżu w 1986 roku św. Jan Paweł II.
Section07
Posłuchaj
04'16 Pięć minut nad Biblią 5 grudnia godz. 07:43
04'53 Pięć minut nad Biblią 28 listopada godz. 07:41
04'08 Pięć minut nad Biblią 21 listopada godz. 07:44
04'45 Pięć minut nad Biblią 14 listopada godz. 07:43
05'33 Pięć minut nad Biblią 7 listopada godz. 07:41
04'50 Pięć minut nad Biblią 31 października godz. 07:39
05'16 Pięć minut nad Biblią 24 października godz. 07:42
05'13 Pięć minut nad Biblią 17 października godz. 07:37
Section14
Audycje
Section15