Ekumenia
Section05Polskie Radio współpracuje z działającymi w naszym kraju kościołami i wyznaniami mniejszościowymi od 1982 roku. Od początku 2005 roku istnieje Redakcja Audycji Religijnych Polskiego Radia. Redakcja realizuje trzy audycje, nadawane co tydzień, przygotowywane we współpracy z siedmioma Kościołami członkowskimi Polskiej Rady Ekumenicznej: Prawosławnym, Ewangelicko – Augsburskim, Ewangelicko – Reformowanym, Ewangelicko – Metodystycznym, Chrześcijan Baptystów, Starokatolickim Mariawitów i Polskokatolickim, a także z Kościołem Adwentystów Dnia Siódmego.

czytaj więcej »

Section06
Ekumenia wydarzenia
  • Bp Jerzy Samiec zachęca do ostrożności i dbania o zdrowie Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce ks. Jerzy Samiec napisał list do wiernych, zachęcający do podjęcia zalecanych przez rząd dodatkowych środków ostrożności w związku z rosnącą liczbą zakażeń COVID-19.
  • 80. rocznica powstania Wspólnoty Taizé W niedzielę 16 sierpnia upłynie 15 lat od tragicznej śmierci założyciela ekumenicznej Wspólnoty z Taizé, brata Rogera. W sierpniu przypada także 80. rocznica powstania Wspólnoty.
  • Kard. Koch: w ekumenizmie ważna jest cierpliwość Na polu ekumenizmu można by postępować w szybszym tempie. Boli mnie jednak, że w opinii publicznej trudności przypisuje się zawsze Kościołowi katolickiemu. Zbyt łatwo się zapomina, że przeszkody istnieją po obydwu stronach – powiedział kard. Kurt Koch, podsumowując swą trwającą już od dziesięciu lat posługę przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.
  • Chrześcijanie nie rezygnują z Hagia Sophia Choć w bazylice Hagia Sophia odbyły się wczoraj pierwsze modlitwy muzułmańskie, chrześcijanie nadal nie godzą się na przekształcenie tej starożytnej świątyni w meczet. W wielu kościołach, przede wszystkim w Grecji i Stanach Zjednoczonych, gdzie najliczniejsza jest prawosławna diaspora, biły pogrzebowe dzwony. Śpiewano też Akatyst, hymn, który powstał podczas jednego z oblężeń Konstantynopola.
  • Hagia Sophia - to krok w kierunku konfrontacji To krok w kierunku konfrontacji – tak decyzję władz tureckich o przekształceniu dawnej świątyni chrześcijańskiej, a obecnie muzeum Hagia Sophia w meczet ocenia bp Jerzy Samiec. Zwierzchnik polskich luteranów i prezes Polskiej Rady Ekumenicznej (PRE), dodał że jest to decyzja bardzo niebezpieczna, bo spowoduje eskalację emocji.
  • Bp Janocha w sprawie Hagii Sophii Mam nadzieję, że po przekształceniu Hagii Sophii w meczet, arcydzieła chrześcijańskiej ikonografii nie zostaną zniszczone - powiedział bp Michał Janocha. Przewodniczący Rady KEP ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego zaznaczył, że słynna budowla stała się wzorcem architektonicznym nie tylko dla świątyń chrześcijańskich ale też wielu meczetów Imperium Osmańskiego.
Section07
Posłuchaj
05'22 Pięć minut nad Biblią 8 sierpnia godz. 07:38
05'07 Pięć minut nad Biblią 1 sierpnia godz. 07:40
05'28 Pięć minut nad Biblią 25 lipca godz. 07:39
05'14 Pięć minut nad Biblią 18 lipca godz. 07:40
05'26 Pięć minut nad Biblią 11 lipca godz. 07:39
05'09 Pięć minut nad Biblią 4 lipca godz. 07:41
03'46 Pięć minut nad Biblią 27 czerwca godz. 07:40
04'50 Pięć minut nad Biblią 20 czerwca godz. 07:40
Section14
Audycje
Section15