Radioaktywne zdrowie

polskieradio.pl
Joanna Łopat 08.05.2013
Rentgenowskie zdjęcie boczne głowy i szyi.
Rentgenowskie zdjęcie boczne głowy i szyi., foto: Tomáš Vendiš/ Wikimedia Commons

Dowiedz się, jakie zastosowanie mają jednostki radioaktywne, jak nasze zdrowie zależy od matematyki, a życie od energii elektrycznej.

Pokazy litewskiego uniwersytetu Kaunas University of Technology:

Zdrowie i radioaktywność

Radioaktywność ma wiele zastosowań. Jednym z nich jest diagnostyka medyczna i radioterapia. Wiele jednostek, takich jak Bekerel, Rentgen jest używanych do określenia i pomiaru ekspozycji, dawki wchłoniętej, dawki skutecznej i jej równoważnika.

Jaki jest sens tych jednostek? Jak są mierzone i szacowane? Jakie dawki pacjenci otrzymują podczas medycznych procedur diagnostycznych i jak są one ograniczone w czasie radioterapii? Czym zajmują się inżynierowie fizyki medycznej?

Odpowiedzi na te pytania znajdziesz na naszym stoisku.

Życie, zdrowie i matematyka

Jak nasze ciało dostosowuje się do obciążenia fizycznego? Czy są jakieś ograniczenia? Co się dzieje w naszym organizmie podczas ćwiczeń fizycznych? Jakie jest tempo tych przemian?

Odpowiedzi na te pytania są związane z EKG i metodami matematycznych w ocenie stanu zdrowia. Matematyczna analiza danych stanowi nowy punkt widzenia na fizjologię ludzkiego ciała, a także otwiera nowe możliwości oceny stanu zdrowia.

Dowiedz się, jak matematyka pomaga lekarzom w ocenie ryzyka dla zdrowia i wypróbuj ergometr rowerowy.

Życie i elektryczność

Życie bez energii elektrycznej jest niemożliwe w obecnych czasach. Jednak jej wytwarzanie przyczyniło się do globalnego ocieplenia.

Zaprezentujemy projekt budowy elektrowni atomowej na Litwie.

Zapraszamy do dyskusji na temat ogniw paliwowych i paneli słonecznych.