AKTUALNOŚCI

Chłopcy Kontra Basia z Wirtu@alnymi Gęślami!

Dwójka
Bartosz Chmielewski 13.05.2014
fragment okładki Płyty Oj tak zespołu Chłopcy Kontra Basia
fragment okładki Płyty "Oj tak!" zespołu Chłopcy Kontra Basia, foto: materiały promocyjne

Laureatem 11. WIRTU@LNYCH GĘŚLI została płyta: "OJ TAK!” zespołu Chłopcy Kontra Basia. Jak co roku, dodatkową atrakcją dla głosujących była możliwość wyróżnienia najciekawszej okładki. Która okładka najlepiej oddaje ducha muzyki?

WIRTU@LNE GĘŚLE to internetowy plebiscyt, w którym słuchacze-internauci wybierają najlepszą folkową płytę minionego roku. W głosowaniu uczestniczą płyty z szeroko rozumianą muzyką etniczną: od źródeł po bardzo współczesne czy wręcz nowoczesne aranżacje muzyki tradycyjnej; albumy artystów znanych, doświadczonych i cenionych a także debiutantów i wykonawców znanych tylko lokalnie.

W tym roku WIRTU@LNE GĘŚLE odbywały się po raz jedenasty, głosowanie rozpoczęło się 7 kwietnia a zakończyło 3 maja; uczestniczyły w nim 103 płyty a zagłosowało ok. 2500 osób.

Najważniejszym celem plebiscytu jest zainteresowanie słuchaczy muzyką folkową, muzyką inspirowaną tradycjami i dźwiękami z różnych zakątków Polski i świata (muzyką etno, world, etnojazz itp.) oraz rozpropagowanie najciekawszych krajowych wydawnictw płytowych z taką właśnie muzyką. Jest to również forma promocji polskich wykonawców i zrealizowanych przez nich nagrań.

***
Jak co roku, dodatkową atrakcją dla głosujących była możliwość wyróżnienia najciekawszej okładki. Która okładka najlepiej oddaje ducha muzyki? Która jest czymś więcej, niż kolorowym kartonikiem?

W tym roku internauci wyróżnili okładkę płyty "Opowieści z ziemi" zespołu Angela Gaber Trio autorstwa Kamila R. Filipowskiego. Organizatorem plebiscytu jest grupa miłośników muzyki etniczej i folkowej, skupiona wokół portali i stron internetowych oraz list dyskusyjnych poświęconych temu nurtowi muzycznemu.

/

KONTAKT

Festiwal Folkowy Polskiego Radia
NOWA TRADYCJA

Program 2, Radiowe Centrum 
Kultury Ludowej
al. Niepodległości 77/85,
00-977 Warszawa

telefon: 22 64 55 301
nowatradycja2@polskieradio.pl

  • Patroni medialni
    Program Drugi Polityka Folk24
  • Partner Festiwalu
    CULTURE.PL
  • Współproducent Festiwalu
    Narodowy Instytut Audiowizualny