Mistrzostwa Świata w piłce nożnej 2014
Section01 - menu
Section08, 09 - artykułowa

Brazylia 2014: mundial czas zacząć. Brazylia z Chorwacją w meczu otwarcia

PAP
Aneta Hołówek 12.06.2014
Neymar to największa gwiazda reprezentacji Brazylii, która podczas mundialu ma zaświecić pełnym blaskiem
Neymar to największa gwiazda reprezentacji Brazylii, która podczas mundialu ma zaświecić pełnym blaskiem, foto: PAP/EPA/DIEGO AZUBEL

Spotkanie Brazylii, gospodarza i faworyta turnieju, z Chorwacją w Sao Paulo rozpocznie w czwartek 20. w historii piłkarskie mistrzostwa świata.

Inauguracyjny mecz w Sao Paulo rozpocznie się o godz. 22 czasu warszawskiego i będzie jednym z 64, jakie odbędą się w Brazylii. W turnieju wystąpią 32 drużyny. Tytułu broni Hiszpania. Po raz drugi z rzędu w najważniejszej piłkarskiej imprezie zabraknie Polski. Emocji jednak z pewnością nie zabraknie - szczególnie na naszym portalu.

>>> Zobacz nasz serwis specjalny na mundial - Brazylia 2014 <<<

Mundial wraca na kontynent, gdzie w 1930 roku odbyły się pierwsze mistrzostwa świata. Wówczas w Urugwaju triumfowali gospodarze. Drużyny z Ameryki Południowej nigdy nie oddały palmy pierwszeństwa na swoim kontynencie. W 1950 roku w Brazylii zwyciężył Urugwaj, 12 lat później w Chile - "Canarinhos", a w 1978 roku w Argentynie - gospodarze.
Brazylijczycy chcą poprawić tę statystykę

Podopieczni trenera Luiza Felipe Scolariego, którzy zdobyli w ubiegłym roku Puchar Konfederacji, są uznawani za faworytów turnieju. Teoretycznie ich najtrudniejszym rywalem w grupie A będzie Chorwacja, ale wystąpi bez kilku kontuzjowanych i zawieszonych zawodników.

Za najsilniejsze grupy fachowcy uznają dwie: D - z Urugwajem, Włochami, Anglią i Kostaryką oraz G - z Niemcami, Portugalią, Ghaną i USA. W jednej los skojarzył też finalistów poprzedniego mundialu - Hiszpanię i Holandię (grupa B). Wśród uczestników pojawi się jeden debiutant - Bośnia i Hercegowina.

Plaga kontuzji

Przygotowania do mundialu stały pod znakiem kontuzji znanych graczy (m.in. Marco Reusa, Radamela Falcao i Francka Ribery'ego), a także licznych protestów mieszkańców Brazylii i kłopotów organizacyjnych związanych m.in. z opóźnieniami przy budowie stadionów.

Przez Kraj Kawy wciąż przetacza się fala strajków, która paraliżuje m.in. pracę komunikacji miejskiej w Sao Paulo. Krótko przed inauguracją turyści, kibice i dziennikarze tkwią w ogromnych korkach.

Brazylijczycy, szczególnie ci biedniejsi, nie mogą pogodzić się z ogromnymi wydatkami na organizację MŚ. Według ostatnich podsumowań wyniosły one 14 miliardów dolarów.

Oprócz Sao Paulo, mecze rozgrywane będą w Rio de Janeiro, Brasilii, Belo Horizonte, Porto Alegre, Cuiabie, Kurytybie, Fortalezie, Manaus, Natal, Recife i Salvadorze.

Mundialowe emocje w specjalnym serwisie Polskiego Radia >>>
Finał zaplanowano na 13 lipca na legendarnej Maracanie w Rio de Janeiro.

man, ah

sortuj
liczba komentarzy: 1
  1. wiechosta
    2014-06-12 11:01
    Oczywiście kibicujemy Chorwatom.