Mistrzostwa Świata w piłce nożnej 2014
Section01 - menu
Section08, 09 - artykułowa

Kolumbia uczci krwawy dramat. Zabójca Escobara strzelał krzycząc gol, gol, gol!

Jedynka
Aneta Hołówek 04.07.2014
Juergen Klinsmann i Andres Escobar (z prawej)
Juergen Klinsmann i Andres Escobar (z prawej), foto: PAP/ Martina Hellmann

Kolumbijczycy wspominają 20. rocznicę śmierci Andresa Escobara. Piłkarz został zabity w 1994 roku, po tym jak strzelił samobójczego gola na mundialu w USA.

<<< 23. dzień mundialu na żywo >>>

W mistrzostwach świata w 1994 w USA, podczas meczu z gospodarzami turnieju Escobar strzelił samobójczego gola i Kolumbijczycy odpadli z turnieju.

Brazylia 2014: Brazylia - Kolumbia. Neymar czy Rodriguez? [ZAPOWIEDŹ]

Po powrocie do kraju Andres Escobar wybrał się z przyjaciółmi do klubu w kolumbijskim mieście Medellín. Po opuszczeniu lokalu został otoczony przez grupę mężczyzn. Jeden z nich wyjął pistolet i wystrzelił w stronę kolumbijskiego obrońcy. W stronę piłkarza poleciało sześć kul. Ranny Escobar zmarł w szpitalu.

- Przy każdym ze strzałów zabójca krzyczał: gol!, gol!, gol! - wspomina Stefan Szczepłek, dziennikarz sportowy, który był na stadionie podczas meczu USA - Kolumbia i nie przypuszczał, że samobójczy gol będzie miał tak tragiczne skutki.

Motywem zbrodni był odwet za "samobója”, który odebrał reprezentacji szanse na awans do fazy pucharowej mundialu w USA, ale niektórzy doszukiwali się również innych kwestii - zemsty za stracone pieniądze u bukmacherów.

- Dużo mówiło się o tym, że wielkie pieniądze stracili narkotykowi bossowie - wspomina Szczepłek.

Zabójca Escobara, Humberto Munoz Castro, został skazany w 1995 roku na karę 43 lat pozbawienia wolności, wyszedł po jedenastu latach za dobre sprawowanie.

Zapraszamy do wysłuchania materiału, który przygotowała Agata Kasprolewicz.

(ah, radiowa Jedynka - "Więcej świata")

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!