Poniedziałek
Wtorek
Środa
Czwartek
Piątek
Sobota
Niedziela

Playlista

Fargo
"Fargo", foto: materiały promocyjne
26.04.2015

Dźwięki Coenów

Podczas Tribeca Film Festival odbyło się spotkaniem z Carterem Burwellem, kompozytorem braci Coen, oraz Skipem Lievsayem, odpowiedzialnym za dźwięk w filmach Joela i Ethana.

W kontekście filmografii Coenów zazwyczaj mówi się o makabrze, grotesce, egzystencjalnej filozofii czy autorsko przetworzonym kinie gatunków. Dużo mniej miejsca poświęcają krytycy muzycznej stronie dzieł Joela i Ethana. Tymczasem można by stworzyć mapę twórczości rodzeństwa, umieszczając w legendzie same tylko muzyczne odniesienia, inspiracje i wariacje.

Już w debiutanckim "Śmiertelnie proste" Coenowie budują za pomocą muzyki charakterystyczny dla siebie dualizm: napisany przez Burwella motyw przewodni wprowadza poważny nastrój, podczas gdy wykorzystana ironicznie piosenka Four Tops "It's The Same Old Song" zdradza dystans autorów:

W muzycznym temacie "Arizona Junior" spotykają się amerykańska i europejska tradycja kulturowa, być może w równym stopniu definiujące twórczość Coenów – folk zza Atlantyku miesza się z "Odą do radości" Ludwiga van Beethovena:

Z podobnym spotkaniem mamy do czynienia w "Bracie, gdzie jesteś?", gdzie fabuła odsyła do Homera, a muzyka do tradycyjnych dźwięków amerykańskiego Południa:


Najnowszym, dosyć oczywistym przykładem maestrii, z jaką Coenowie wykorzystują muzykę, jest oczywiście "Inside Llewyn Davis", w którym folkowe piosenki odsłaniają przed nami duszę bohatera:


Najradykalniejszym pod względem muzycznym projektem Coenów jest jednak "To nie jest kraj dla starych ludzi" - film właściwie pozbawiony ścieżki dźwiękowej, która pojawia się dopiero w napisach końcowych:

Rozmowy z Burwellem i Lievsayem można posłuchać tutaj:

http://www.wnyc.org/story/creating-sound-coen-brothers/?utm_content=bufferda4e7&utm_medium=social&utm_source=facebook&utm_campaign=wnyc-facebook

O Autorze:

Krytyk filmowy, kulturoznawca. Absolwent Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Redaktor i prowadzący czwartkowej audycji "Na cztery ręce" w radiowej Czwórce. Współpracuje z "Kinem", portalami "dwutygodnik.com", "filmweb.pl", "Fandor". Prowadził i współredagował "Aktualności Filmowe" w Canal+. Współautor książek "Seriale. Przewodnik Krytyki Politycznej" (red. Jakub Bożek) i "Wunderkamera. Kino Terry'ego Gilliama" (red. Kuba Mikurda). Laureat Grand Prix Konkursu im. Krzysztofa Mętraka, nominowany do Nagrody PISF w kategorii "Krytyka filmowa". Wielbiciel Jeana-Luca Godarda, Joela i Ethana Coenów, Bruce'a Springsteena i Jona Stewarta. Fan Manchesteru United i angielskiego futbolu.