Section01 - menu

Section16

Narodowe czytanie

Cała Polska czytała Trylogię

Cała Polska czytała "Trylogię"

Już po raz trzeci cała Polska wzięła udział w akcji Narodowe Czytanie, zainicjowanej przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. W tym roku w ponad 1600 miejscach w kraju czytaliśmy najpopularniejsze dzieło Henryka Sienkiewicza. Poznaliśmy też tytuł książki, którą będziemy czytać w 2015 r.

Henryk Sienkiewicz w Polskim Radiu

Narodowe Czytanie. Potopu w jeden dzień nie przeczytałaby nawet Bielicka

Narodowe Czytanie. "Potopu w jeden dzień nie przeczytałaby nawet Bielicka"

W ramach Narodowego Czytania w 1550 miastach w Polsce będzie czytany w najbliższą sobotę "Potop" Henryka Sienkiewicza. Autor scenariusza przyznaje, że nie sposób go przeczytać w jeden dzień, nawet mówiąc z prędkością Hanki Bielickiej. Z tych właśnie powodów znacznie skrócono objętość dzieła. - Najważniejsze było to, by zachować ducha tej powieści i urodę języka - mówi Bronisław Maj.

Piotr Cyrwus: czytanie Trylogii to rodzaj misji

Piotr Cyrwus: czytanie "Trylogii" to rodzaj misji

Już w sobotę, 6 września, odbędzie się trzecia edycja Narodowego Czytania, tym razem poświęcona dziełom Henryka Sienkiewicza. Jednym z czytających będzie Piotr Cyrwus, zaś o muzykę zadbał m.in. duet The Dumplings. W Czwórce podzielili się swoimi impresjami związanymi z inicjatywą.

Za co kochamy Trylogię Sienkiewicza?

Za co kochamy Trylogię Sienkiewicza?

"Ogniem i mieczem" z 1884 roku, wydany dwa lata później "Potop" i zamykający trylogię w 1888 roku "Pan Wołodyjowski" to prawdziwe perły w koronie polskiej literatury. - Polacy pokochali dzieła Sienkiewicza błyskawicznie. Do dziś jest to ulubiona lektura milionów naszych rodaków - powiedział literaturoznawca Krzysztof Kowalczyk.

Organizatorzy akcji

Section09