Section01 - menu
Section08 - artykułowa

Andrzej Seweryn

Polskie Radio
Paweł Kurek 05.09.2014
Andrzej Seweryn
Andrzej Seweryn, foto: PAP/Archiwum/Jakub Kamiński

Aktor teatralny i filmowy, reżyser, pedagog. Zaliczany do grona najwybitniejszych współczesnych polskich aktorów dramatycznych. W swojej długoletniej karierze aktorskiej odnosił ogromne sukcesy zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Andrzej Seweryn brał udział w ponad 50. produkcjach filmowych, przy których współpracował z tak znamienitymi reżyserami jak m. in.: Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Jerzy Hoffman, Steven Spielberg czy Agnieszka Holland.

Za swoje niezapomniane kreacje aktorskie otrzymał wiele prestiżowych wyróżnień, jak np.: nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie za rolę w filmie Dyrygent (1979), za rolę w "Amoku" (1992) nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Kairze, Złotą Kaczkę dla Najlepszego polskiego aktora za film "Prymas - Trzy lata z tysiąca" (2000).

Ogromny sukces teatralny aktor odniósł we Francji. W 1993 roku, jako trzeci cudzoziemiec w historii, otrzymał angaż do Comédie Française, jednego z najbardziej prestiżowych zespołów teatralnych na świecie. Był również profesorem Ecole Nationale Supérieure d'Arts et Techniques du Théâtre w Lyonie oraz Conservatoire national supérieur d'art dramatique w Paryżu. Obecnie jest dyrektorem Teatru Polskiego w Warszawie.

(materiał promocyjny, pkur)