Wieczór literacki: Wrocławska Nagroda Poetycka SILESIUS dla Stanisława Barańczaka

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2009 11:58
19 kwietnia 2009, godz. 22:35

Stanisław Barańczak został tegorocznym  laureatem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SILESIUS, za całokształt pracy twórczej, która wręczona zostanie w piątek, 17 kwietnia br.  w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

W „Wieczorze literackim” jemu poświęconym o poecie mówić będą jurorzy: prof. Jacek Łukasiewicz (przewodniczący) i prof. Przemysław Czapliński oraz przyjaciele poety: Barbara Toruńczyk, Antoni Libera, Bronisław Maj, Ryszard Krynicki i Krzysztof Karasek.

Stanisław Barańczak urodził się 13 listopada 1946 r. w Poznaniu- jest poetą, krytykiem literackim, tłumaczem poezji, jednym z najważniejszych twórców Nowej Fali.  Debiutował  w 1965r. na łamach miesięcznika  „Odra” jako poeta. W latach 1967-1971 był członkiem redakcji miesięcznika „Nurt”. W 1973 r. uzyskał stopień  doktora za rozprawę  o twórczości Mirona Białoszewskiego. Był pracownikiem Uniwersytetu im Adama Mickiewicza , z którego został usunięty w 1977 za działalność w KOR. Sygnatariusz  Listu 59 (1975) oraz członek- założyciel Komitetu Obrony Robotników. Był jednym z członków zespołu redakcyjnego  „Zapisu”. W lutym 1977 roku w sfingowanym  procesie został skazany za przekupstwo na rok więzienia w zawieszeniu. Uczestniczył w słynnej głodówce w kościele św. Marcina w Warszawie, która była apelem o uwolnienie wszystkich ofiar wypadków czerwcowych i tych, którzy stanęli w ich obronie. Wykładał na Uniwersytecie  Latającym w Poznaniu i Krakowie oraz współorganizował  Towarzystwo Kursów Naukowych (1978)  W 1980 r. aktywnie działał w wielkopolskiej „Solidarności” i wrócił na Uniwersytet Adama Mickiewicza. Od marca 1981 r. przebywa w Stanach Zjednoczonych gdzie  wykłada literaturę polską na Harvard University . Od 1983 jest członkiem zespołu redakcyjnego czasopisma „Zeszyty Literackie” (Paryż) W latach 1986-1990 był też redaktorem naczelnym „The Polish Review” .Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, doktorem honoris causa UŚ i UW.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak