Polskie Radio
Section05
Adam Mickiewicz

Dawne zmiany w spisie lektur. "Czytać Mickiewicza?", wyjątki z "Chłopów", "Pamiętnik Mroczka"

Kanon lektur szkolnych – patrząc na jego dzieje od XIX wieku – zmieniał się z natury rzeczy. Wpływ na to miał i kontekst społeczno-polityczny, i cele nauczania, i przewartościowania na giełdzie literackich sław, i po prostu napływ nowych nazwisk. Niektórzy pisarze z tych list wydają się nieusuwalni, choć nawet i oni bywali czasem przedmiotem zażartych dyskusji.
Zobacz więcej na temat:  lektury szkolne PRL romantyzm szkoła literatura poezja Adam Mickiewicz

Od "miłości" po "żółć". Które polskie słowa są… najbardziej polskie?

Odpowiedź na pytanie o słowa "arcypolskie" może się wiązać zarówno z typowymi dla polszczyzny cechami – przede wszystkim z głoskami i ich wymową – jak i ze znaczeniem tych słów. Bo być może są takie, które w szczególny sposób oddają to, co do polskości przynależy.
Zobacz więcej na temat:  język polski poprawna polszczyzna Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego słowotwórstwo gramatyka Adam Mickiewicz

Zapachy stajni i tysiące wierszy, czyli jak powstawał "Pan Tadeusz"

190 lat temu Adam Mickiewicz zakończył pracę nad dziełem, które miało stać się najważniejszym – podniesionym do rangi narodowej epopei – tekstem polskiej literatury. Jak wyglądał rozłożony na kilkanaście miesięcy proces powstawania poematu? "Dławią mi w pieluchach Tadeuszka", miał mówić Mickiewicz o tym – jak się okazuje – wcale niełatwym dla niego czasie.
Zobacz więcej na temat:  Adam Mickiewicz poezja literatura Paryż emigracja Litwa ojczyzna

"Z tą książką naród nie może zginąć". Radiowe głosy o "Panu Tadeuszu" i jego autorze

Światowy Dzień Radia i 190. rocznica powstania "Pana Tadeusza" to dobra okazja, by zajrzeć do przepastnych radiowych archiwów i przypomnieć kilka nagrań, w których pisarze, poeci czy aktorzy wypowiadają się o Adamie Mickiewiczu i jego arcypoemacie.   
Zobacz więcej na temat:  Światowy Dzień Radia 2024 Adam Mickiewicz literatura Jarosław Iwaszkiewicz Jacek Kaczmarski Allan Starski Tadeusz Różewicz wspomnienie

"Czternaście miesięcy byliśmy razem". Antoni Edward Odyniec i jego podróże z Mickiewiczem

"Jest to mąż rzadkiego charakteru, rzadkiej uczciwości i szczery mój przyjaciel" – pisał o nim Mickiewicz w przededniu ich wielkiej wyprawy. Europejska przygoda pozostała w pamięci obu artystów jako jeden z najszczęśliwszych okresów w ich życiu. Po latach Mickiewicz zmienił jednak swój sąd o Odyńcu - i miał ku temu istotne powody.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Edward Odyniec Adam Mickiewicz historia Polski HISTORIA Juliusz Słowacki podróże Europa Johann Wolfgang Goethe listy Włochy Niemcy Szwajcaria

Aleksander Fredro - odrębny pisarz romantyzmu polskiego

- Zaczął ultraromantycznie, bo od szaleństwa, jakim był udział w kampanii napoleońskiej. To doświadczenie tak mocne, również militarystyczno-egzystencjalne, iż spowodowało ono, że Aleksander Fredro niespodziewanie od romantyzmu odstąpił - mówił w Dwójce prof. Wiesław Rzońca z Instytutu Literatury Polskiej UW.
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Fredro literatura Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Wiesław Rzońca Dorota Siwicka romantyzm Adam Mickiewicz KULTURA

Maryla Wereszczakówna. Ukochana Mickiewicza, "otruta jego poezją"

- Mam wrażenie, że na końcu to Maryla stała się ofiarą tej wielkiej miłości, która u Mickiewicza wyładowała się w poezji. On później przecież wielu rzeczy doświadczył, a tęskniąca Maryla została na prowincji, można powiedzieć: otruta tą poezją - mówiła Maria Danilewicz-Zielińska, prawnuczka Maryli Wereszczakówny, na antenie Radia Wolna Europa. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Adam Mickiewicz romantyzm poezja Maryla Wereszczakówna literatura KULTURA miłość literatura polska POLSKA

Dzień, w którym urodził się Adam Mickiewicz

W grudniu 1798 roku chwyciły ponoć siarczyste mrozy. Czy w takich warunkach państwo Mickiewiczowie wybrali się z Nowogródka do folwarku Zaosie, by spędzić święta Bożego Narodzenia u krewnych? W Wigilię tego roku przyszedł na świat ich drugi syn, Adam, który miał stać się największym polskim poetą. Jednak czy na pewno narodziny przypadły 24 grudnia?  
Zobacz więcej na temat:  Adam Mickiewicz Nowogródczyzna Nowogródek Litwa POLSKA Rzeczpospolita Wigilia poezja