Polskie Radio
Section05
Wrocław

Akademia Francuska we Wrocławiu. Jarosław Thiel: najwyższa pora dotknąć Francji [WIDEO]

- Mieliśmy i Haendla, i Vivaldiego, i Telemanna, ale też mieliśmy jedną akademię poświęconą barokowi z Ameryki Południowej, muzyce latynoskiej. No i chyba już była najwyższa pora, żeby dotknąć Francji - mówił Jarosław Thiel, który w "Poranku Dwójki" zapraszał na wrocławską Akademię Francuską.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Forum Muzyki Paweł Siwek Jarosław Thiel Dwójka Wrocław barok muzyka dawna

ANALIZA Europejskie miasta przyszłości. Wrocław, Warszawa i Kraków w czołówce

Magazyn należący do prestiżowej grupy "The Financial Times" opublikował kolejny ranking "Europejskich miast i regionów przyszłości". W zestawieniu obejmującym 330 europejskich miast Warszawę uznano liderem Europy Środkowo-Wschodniej w kategorii "miast głównych". W całym zestawieniu stolicę Polski wyprzedził tylko Londyn, Amsterdam i Dublin. W swojej kategorii 4. miejsce zajął również Krajów, a Wrocław zwyciężył w zestawieniu średnich miast.
Zobacz więcej na temat:  miasto przyszłości Warszawa Wrocław inwestycje ranking Financial Times ŚWIAT Europa

Kotki, bezwstydne dziewczynki i tajemnice. Nikt nie malował tak jak Balthus

– Nie dopuszczał publiczności do prywatnego życia, ale chciał przemawiać poprzez sztukę. Ta jednak często była opacznie interpretowana. Nad percepcją dzieła Balthusa zaważyła między innymi powieść "Lolita"  – mówiła w Polskim Radiu krytyk sztuki Monika Małkowska.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo HISTORIA Jan Paweł II Rainer Maria Rilke religia katolicyzm seks Dwudziestolecie międzywojenne Paryż Szwajcaria Wrocław renesans André Gide

Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu ma 70 lat

Wajda, Polański, Has - we Wrocławiu kręcili filmy najwięksi, a tamtejsza Wytwórnia Filmów Fabularnych świętuje w tym roku 70-lecie istnienia. - Właściwie nie ma polskiego reżysera, który tutaj przynajmniej jednego filmu by nie zrobił - powiedział w Dwójce Robert Banasiak, dyrektor WFF.
Zobacz więcej na temat:  reżyser Andrzej Wajda Zbigniew Cybulski Sylwester Chęciński Wojciech Jerzy Has Andrzej Żuławski Agnieszka Holland Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu Jakub Jamrozek Roman Polański Dwójka Wrocław film polski PRL

Protest rolników we Wrocławiu. Emocje wzięły górę. Odpalono race i petardy

W całym kraju trwają protesty rolników, które rozpoczęły się w piątek 9 lutego. W czwartek od rana manifestacje przeniosły się do centrum Wrocławia. Rolnicze traktory podjechały przed siedzibę Parlamentu Europejskiego i urzędy - marszałkowski i wojewódzki. Miało być pokojowo, ale emocje wzięły górę. Po 15 minutach manifestacja rolników przed biurem Komisji Europejskiej we Wrocławiu została przerwana.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo protest rolnicy strajki blokada Wrocław

"Rzeczy przysposobione" - opowieść o rzeczach i miastach z poniemiecką historią

Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu przenosi nas w czasie do pierwszych lat tuż po II wojnie światowej. Ruszamy do Szczecina i Wrocławia, gdzie puste, poniemieckie mieszkania zajęli nowi mieszkańcy. W nowych przestrzeniach odnaleźli pozostawione przedmioty, w nowych rodzinach używane do dziś. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo muzeum etnografia Wrocław wystawa Szczecin historia Polski II wojna światowa

Niezwykłe wydarzenie muzyczno-filmowe: pokaz "Amadeusza" Miloša Formana z muzyką na żywo

Film "Amadeusz" Miloša Formana to jedno z arcydzieł sztuki filmowej: 11 nominacji do Oscara, osiem statuetek, fantastyczna, nominowana kreacja Toma Hulce'a w tytułowej roli. Można śmiało powiedzieć, że po 40 latach ten film wcale się nie zestarzał. A teraz, jako "Amadeus Live", zostanie pokazany z muzyką na żywo w wykonaniu orkiestry symfonicznej.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA KULTURA Wolfgang Amadeusz Mozart Miloš Forman Teatr Wielki - Opera Narodowa Warszawa Wrocław Roman Gutek Witold Lazar Trójka

Spektakle, koncerty i festiwalowa zabawa - zbliża się 44. Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu

Kilkadziesiąt spektakli, koncertów i setów DJ-skich, a to wszystko w dziesięć festiwalowych dni. Za niewiele ponad miesiąc rozpocznie się 44. Przegląd Piosenki Aktorskiej. Do Wrocławia przyjadą m.in. norweska Kaizers Orchestra i Kanadyjczyk Ben Caplan sięgający po wschodnioeuropejskie i żydowskie tradycje folkowe.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Miara Justyna Kościelna Przegląd Piosenki Aktorskiej KULTURA Wrocław

"Hey Joe" na wrocławskim Rynku – w tym roku z gitarzystą Electric Light Orchestra

Jak co roku, 1 maja na Rynku we Wrocławiu odbędzie się próba pobicia rekordu Guinnessa w największej liczbie osób grających jednocześnie na gitarach utwór "Hey Joe" z repertuaru Jimiego Hendrixa. Gościem specjalnym tegorocznego wydarzenia będzie Phil Bates, były gitarzysta zespołu Electric Light Orchestra.
Zobacz więcej na temat:  Leszek Cichoński Wrocław Jimi Hendrix MUZYKA Trójka Tomasz Miara Aleksandra Dobieszewska

Wrocławski Dom Literatury szuka rezydenta. "Zapewniamy wytchnienie i odpowiednie warunki do pracy"

- Do 26 lutego czekamy na osoby po debiucie literackim. To jedyne kryterium, które należy spełnić. Trzeba mieć chęć do pracy i wypełnić formularz na naszej stronie, tam opowiedzieć, co chce się robić podczas rezydencji we Wrocławiu. A będzie to rezydencja w samym centrum Wrocławia, w maju, a wtedy u nas bardzo dużo się dzieje - mówiła w Dwójce Agata Matkowska, koordynatorka programu rezydencji literackich Wrocławia Miasta Literatury UNESCO.
Zobacz więcej na temat:  Wrocław literatura stypendium Jakub Jamrozek Dwójka Wrocław Miasto Literatury UNESCO

Fontanna Pamięci. "Węzełek" - reportaż Magdy Skawińskiej

Wojna, bieda, zmiana granic, reżim polityczny... różne są powody zmiany miejsca zamieszkania. Kiedyś uciekinierzy wkładali najpotrzebniejsze rzeczy w chustkę i zawiązywali rogi tworząc węzełek. Dziś pakują plecaki lub walizki. Zmienił się może bagaż uciekiniera czy wygnańca. Nie zmieniło się jednak to, że ludzie nadal szukają lepszego miejsca do życia.
Zobacz więcej na temat:  Magda Skawińska reportaż Wrocław