Polskie Radio
Section05
Poznań

Impact'22: obywatelom Ukrainy trzeba stworzyć możliwości zarobkowania i nauki

Stworzenie szans rozwoju zawodowego, edukacji i możliwości prowadzenia własnego biznesu – to najlepsze długoterminowe wsparcie dla licznej rzeszy uchodźców wojennych z Ukrainy, którzy przez dłuższy czas zechcą pozostać w Polsce – wskazywali uczestnicy panelu „Zarządzanie różnorodnością w czasach kryzysu”, który odbył się w ramach kongresu Impact'22 w Poznaniu, w dniach 11-12 maja.
Zobacz więcej na temat:  uchodźcy Ukraina rynek pracy pomoc Poznań

Noc Muzeów w Poznaniu – wystawy, prelekcje i silny wątek ukraiński

Noc Muzeów 2022 w Poznaniu to dla mieszkańców miasta pierwsza od dwóch lat okazja do nocnego poznawania sztuki. 14 maja, po dłuższej przerwie związanej z pandemią, Poznań zaprasza do m.in. Galerii Malarstwa i Rzeźby, Muzeum Sztuk Użytkowych i Muzeum Instrumentów Muzycznych. Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych i silnego wątku ukraińskiego.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Katarzyna Cygler Trójka Poznań wielkopolskie Wielkopolska SZTUKA

Kolejna instytucja kultury będzie finansowana z budżetu państwa. Gliński: to rewolucja

Teatr Muzyczny w Poznaniu będzie współprowadzony przez resort kultury. W podpisaniu umowy uczestniczył dziś szef MKiDN Piotr Gliński. - To już 16. instytucja kultury, którą ministerstwo bierze na tzw. współprowadzenie. Zwiększyliśmy o ok. 100 proc. liczbę instytucji kultury i muzeów finansowanych przez budżet centralny - powiedział minister. Jak stwierdził, "to rewolucja, jeżeli chodzi o prowadzenie polskiej kultury". 
Zobacz więcej na temat:  Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Poznań regiony wielkopolskie POLSKA

Driftingowe Mistrzostwa Polski w Słomczynie - podsumowanie

I runda Driftingowych Mistrzostw Polski za nami. Były to dwa dni na Autodromie Słomczyn pod przykryciem białego spod kół dymu. W powietrzu unosił się zapach i drobinki spalonej gumy, a obecnych na torze rozpieszczał ryk mocnych silników. Wszystko za sprawą profesjonalnych drifterów, którzy dawali z siebie wszystko w walce o najwyższe stopnie podium. To było dymne widowisko!
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochody Polskie Radio Wydarzenia ŚWIAT Poznań POLSKA SPORT Moto sport

Dymna walka w parach – jesteśmy na Driftingowych Mistrzostwach Polski

Tylnonapędowe mechaniczne bestie wreszcie zostały wybudzone z zimowego snu. Drifterzy już dziś rozgrzeją do czerwoności wnętrzności swoich mocnych silników, by napędzić koła z maksymalnie przyczepnymi oponami. Pozostawią po sobie chmary gęstego dymu, ale nie na pokaz, a w walce o najwyższe stopnie podium w rozpoczynających się Mistrzostwach Polski w driftingu.
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochody Polskie Radio Wydarzenia ŚWIAT Poznań POLSKA SPORT Moto sport

PRK na Poznań Motor Show 2022

Poznań Motor Show to obowiązkowy punkt na naszej mototargowej mapie Polski! Nie mogło nas tam zabraknąć! Po przerwie spowodowanej pandemią wracamy do stolicy Wielkopolski. Jesteśmy na uznawanych za najbardziej prestiżowe targi motoryzacyjne w Europie Środkowo-Wschodniej. Impreza trwa do jutra, a motywem przewodnim jest elektromobilność.
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochody targi motoryzacyjne targi targi samochodowe Polskie Radio Wydarzenia ŚWIAT GOSPODARKA Poznań POLSKA

Największe targi motoryzacyjne w Europie Środkowej. W Poznaniu króluje elektromobilność

"Droga do elektromobilności" – pod takim hasłem odbywają się w tym roku Poznań Motor Show, największe targi motoryzacyjne w Europie Środkowej. Na zwiedzających czeka bogata ekspozycja samochodów, motocykli, kamperów, przyczep kempingowych oraz samochodów ciężarowych, jednak króluje elektryczność i elektromobilność.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo motoryzacja elektromobilność Poznań targi motoryzacyjne Karol Gnat Trójka samochody elektryczne

"Sukces polskich kryptologów". Z wizytą w Centrum Szyfrów Enigma

Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu to "Jedyne takie miejsce" opowiadające historię wybitnych polskich kryptologów, dzięki którym został złamany szyfr Enigmy. - To umożliwiło odczytywanie niemieckich wiadomości. Uratowano wiele istnień ludzkich, ponieważ wojsko wiedziało, gdzie Niemcy planują uderzyć - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Grzegorz Wanat, historyk wojskowości.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Enigma matematyka Poznań

Tomasz Łęcki: Chronimy dzieła sztuki i zabytki, to ważne dla wspólnej przyszłości

W minionym tygodniu dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu pojechał z transportem darów dla Narodowej Galerii Sztuki we Lwowie. Dostarczono m.in. środki do zabezpieczenia dzieł sztuki, na wypadek ich ewakuacji. Z powrotem zabrano ukraińskie książki, które trafiły do Biblioteki Raczyńskich.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Lwów muzeum wojna na Ukrainie Trójka Ukraina Poznań SZTUKA Jacek Butlewski Trójka

Odczarować czarodzieja. Wystawa "Antoni Gaudí" w Poznaniu

Około 150 eksponatów prezentowanych jest od soboty w ramach wystawy "Antoni Gaudí" w poznańskim Centrum Kultury Zamek. Jak wskazują organizatorzy, to pierwsza w Polsce i największa w Europie tak obszerna prezentacja dokonań hiszpańskiego artysty. – Wystawa jest pomyślana tak, żeby "odczarować czarodzieja", czyli zobaczyć w Gaudim coś więcej, niż znamy z widoków Barcelony – powiedziała w "Trójce przed południem" kurator wydarzenia Dorota Żaglewska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Katarzyna Cygler Antonio Gaudi architektura artysta SZTUKA Poznań wielkopolskie zamek Barcelona budowle Hiszpania