Rosja, jakiej nie znamy. Nowa powieść Marininy

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 14:00
- Polecam Aleksandrę Marininę, bo jej powieść osadzona jest w rosyjskich realiach sprzed kilku lat. Autorka opisuje pewne wydarzenia z życia współczesnej Rosji, które dla nas są całkowicie nieznane - mówił w audycji prof. Jakub Lichański, literaturoznawca z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/GNT STUDIO

Posłuchaj
08:50 Witaminy 14.mp3 Rozmowa z prof. Jakubem Lichańskim (Dwójka/Literackie witaminy)

- "Siódma ofiara" to książka, która może być dla części czytelników zaskoczeniem. Jest tam wyścig pomiędzy śledczymi, to są dwie kobiety, a mordercą, kimś dziwacznym, kto chce nauczyć policję sztuki umierania. Autorka opisuje różne dziwne rzeczy, o których nie wiemy, a który wydarzyły się w Rosji. Polecałbym tę książkę głównie ze względów obyczajowych - powiedział prof. Jakub Lichański.

Dwie kolejne lektury, które wybrał gość audycji, to "Doczesne szczątki" Donny Leon i "Kwestia ceny" Zygmunta Miłoszewskiego. Profesor połączył te lektury jako odpowiednie na niespokojny czas, który mamy od marca.

- Nie zdajemy sobie sprawy z zanieczyszczenia północnych Włoch. Donna Leon pokazuje, jak sami doprowadzamy do zniszczenia naszego środowiska, np. cudownej laguny weneckiej, która jest już w zasadzie martwa - powiedział prof. Lichański o "Doczesnych szczątkach". 

Z kolei książkę polskiego twórcy profesor przedstawił tak: - Podobny problem pokazuje powieść Miłoszewskiego. W imię ratowania ludzkości popełniona zostaje zbrodnia na tejże ludzkości. Świetnie zrobiona opowieść. Trzyma w napięciu do końca. Pokazuje, że nawet świetnie przemyślana zbrodnia zostaje rozbita, dlatego że ktoś kiedyś popełnił błąd. To staje się przyczyną klęski całego misternego planu. A chodzi o odnalezienie i zastosowanie pewnego środka biologicznego, który mógłby przedłużyć życie ludzi. Konsekwencje byłyby groźne dla życia i dla środowiska.  

Nie zabrakło kilku słów o ulubionym twórcy naszego gościa: Tolkienie. Profesor przywołał nową pracę na temat autora "Władcy pierścieni" napisaną przez Johna Garth'a książkę "Tolkien i pierwsza wojna światowa".

***

Tytuł audycji: "Literackie witaminy"

Prowadziła: Kinga Michalska

Goście: prof. Jakub Lichański

Data emisji: 14.09.2020

Godzina emisji: 9.30

 

Czytaj także

Prorosyjski i rusofobiczny spektakl w Powszechnym?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2014 11:50
– Zależało nam, żeby wybrzmiewały tu pewnego rodzaju dwuznaczności - mówił w Dwójce Paweł Sztarbowski, który adaptował na potrzeby Teatru Powszechnego "Wojnę i pokój".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Charchalis: czytamy po to, żeby być gdzie indziej

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 19:58
- Jeżeli pojedziemy do Lizbony dziesięć razy, to w pewnym momencie nudzą nam się te mury. Ale gdy zaczniemy czytać książki i teksty osadzone w realiach tych murów, jesteśmy w stanie przeżyć znacznie więcej przygód niż te, które nas czekają w tak zwanej rzeczywistości – mówił w Dwójce tłumacz i znawca literatury hiszpańskiej i portugalskiej.
rozwiń zwiń