Polskie Radio
Section05
Dwójka

Hania Rani: marzyło się nam, żeby zrobić przestrzeń do słuchania

- Dwa lata temu zostaliśmy zaproszeni przez Zodiak do poprowadzenia wykładu w ramach cyklu "Więcej niż architektura". Idea była taka, żeby architektów łączyć z twórcami z innych dziedzin i żeby opowiadać o architekturze w tym kontekście, z ich punktu widzenia - mówiła o początkach współpracy z Janem Szeligą i Łukaszem Pałczyńskim pianistka i kompozytorka Hania Rani. Ich najnowszy projekt to "Pokój do słuchania".
Zobacz więcej na temat:  artysta architektura socjologia Warszawa Jakub Kukla KULTURA Dwójka

Wojciech Pulcyn: Zbigniew Wegehaupt był perfekcjonistą

- To są piękne i wymagające utwory, nie wszystkie z nich ujrzały światło dzienne. Mamy dostęp do około 20 kompozycji, wybierzemy 6 takich, w których się najlepiej czujemy - mówił na antenie Dwójki kontrabasista Wojciech Pulcyn. Kwintet pod jego kierunkiem wykona utwory Zbigniewa Wegehaupta podczas najbliższego koncertu (19.08) w cyklu "Jazz.PL". Początek o 18.00.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Wegehaupt Dwójka Jazz Andrzej Zieliński MUZYKA koncert

"Stefan Gierowski budował związki twórcy i odbiorcy z obrazem"

- Ważne jest przekonanie, że w sztuce istnieją środki, które użyte w dziele uniezależniają je od twórcy i odbiorcy. Żyjemy w rzeczywistości, w której obrazy wokół nas wirują. Gierowski świadomie budował te związki z obrazem, nie wydaje mi się, aby malarstwo miało umierać - mówił na antenie Dwójki Marek Sobczyk, artysta, student Stefana Gierowskiego. Wybitny malarz zmarł w niedzielę w wieku 97 lat.
Zobacz więcej na temat:  Stefan Gierowski KULTURA Dwójka malarstwo Paweł Siwek

Hubert Zemler: zespół Magneto to grupa przyjaciół

- W tym zespole rozumiemy się doskonale, każdy wie, co ma robić, to spotkanie podobnych wrażliwości estetycznych. Wiemy, że możemy na siebie liczyć, nie musimy nic sobie nawzajem tłumaczyć - mówił na antenie Dwójki Hubert Zemler. Muzyk zapowiedział występ grupy Magneto, który czeka nas w najbliższej "Miejscówce z Dwójką". 
Zobacz więcej na temat:  koncert koncerty w Polskim Radiu Morze Śródziemne Hubert Zemler Paweł Siwek Dwójka

Prawdopodobieństwo jako instrument retoryczny

Choć prawdopodobieństwa łączymy dziś przede wszystkim ze statystyką i matematyką, to termin ten sięga także obszaru mniej wymiernego – wiary, zaufania, przesądów czy przekonań. W serii Monografie FNP ukazała się praca, która poświęcona jest temu drugiemu rodzajowi prawdopodobieństwa. Jej autor - dr. hab. Marek Hermann - był gościem audycji.
Zobacz więcej na temat:  Fundacja na rzecz Nauki Polskiej starożytność Katarzyna Kobylecka Dwójka