Polskie Radio
Section05
Dwójka

Tymon Tymański: Totart był jedną z ostatnich awangard XX wieku w Polsce

- Totart na pewno nie był dojrzały. Jak myślimy o różnych nurtach awangardowych XX wieku, są to z reguły jednak ruchy młodzieżowe, które polegają na tym, że jest jakaś prawda talentu tej grupy, jest jakiś "spin" energetyczny, natomiast nie zawsze taka grupa ma szansę udokumentować swoją wielkość. I tak też stało się trochę w przypadku Totartu - mówił w Dwójce Tymon Tymański, autor książki "Sclavus".
Zobacz więcej na temat:  Tymon Tymański PRL nike KULTURA literatura Dwójka Michał Nowak awangarda

"Czekamy na przyjazd 30 młodych skrzypków z całego świata"

- 7 października, czyli przed inauguracją, o godz. 15 wylosujemy nazwisko skrzypka bądź skrzypaczki, którzy rozpoczną przesłuchania etapowe. Wszyscy już w napięciu czekamy na tę informację, kogo będziemy mogli usłyszeć jako pierwszego - mówiły w Dwójce Karolina Kaźmierczak i Martyna Nicińska, organizatorki 16. Międzynarodowego Konkursu im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs Wieniawskiego 2022 Konkurs Wieniawskiego Jacek Butlewski Dwójka

Małgorzata Malke o Fantazjach i "zębach" Telemanna

- Znalazłam w nich ogromne bogactwo emocji, afektów, różnych stylów. A największym zaskoczeniem już po samym nagraniu było zestawienie ich w takim porządku, w jakim Jerzy Filip Telemann nam je zostawił. Wtedy to do mnie przemówiło, jako jedna wielka, bardzo bogata historia. I myślę, że jest to dzieło warte uwagi - mówiła w "Wybieram Dwójkę" skrzypaczka Małgorzata Malke o Fantazjach Jerzego Filipa Telemanna, które nagrała na swojej najnowszej płycie.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka skrzypce Jakub Kukla barok Georg Philipp Telemann muzyka dawna płyta artysta Tomasz Pokrzywiński Viola da gamba instrumenty instrumenty strunowe

Alan Wykpisz: muzyka to podróż o różnych odcieniach

- Podróż i jej fazy niosą ze sobą różne kolory i różne odcienie. Jest dużo czasu i miejsca na refleksje, na poznawanie nowych rzeczy. Patrząc na zupełnie nowe kolory i inne reakcje ludzi, wpadam na różne pomysły, szukam balansu - opowiadał na antenie radiowej Dwójki Alan Wykpisz. Jeden z najbardziej rozchwytywanych kontrabasistów młodego pokolenia będzie bohaterem najbliższego koncertu z cyklu "Jazz.PL".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jazz płyta kompozycja koncert koncerty Roch Siciński

Festiwal Auksodrone w Tychach. "U podstaw stoi różnorodność"

- Marek Moś specjalizuje się w bardzo różnych projektach - od muzyki współczesnej, przez tradycyjnie pojmowaną klasykę, aż po duże eksperymenty z twórcami muzyki elektroakustycznej czy elektronicznej. To wszystko znajdzie się również w programie tegorocznego festiwalu - tak o tyskim Auksodrone mówił w "Poranku Dwójki" jego kurator Filip Berkowicz.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka MUZYKA Roch Siciński Aukso Marek Moś Tychy opera