Polskie Radio
Section05
Rosja

Miliony dzieci szykuje się na wojnę, biorą udział w szkoleniach. "Rosja indoktrynuje dzieci od przedszkola"

Miliony dzieci w Rosji są przygotowywane do wojny, a tamtejsze place zabaw stają się miejscem defilad. Brutalna wojskowa indoktrynacja zaczyna się już w przedszkolu, gdzie kilkulatkowie są zmuszani do zakładania mundurów i ćwiczenia kroku marszowego - przekazała amerykańska stacja CNN.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja wojna na Ukrainie ŚWIAT Europa wojna 2023 dzieci

Siły ukraińskie wyzwoliły już 687 miejscowości. Rosjanie ponoszą straty na całej linii frontu

Siły ukraińskie kontynuują ofensywę na kierunku melitopolskim i bachmuckim oraz zadają wojskom przeciwnika straty w sile żywej i sprzęcie na całej linii frontu - poinformował w sobotę sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Od początku rosyjskiej agresji siły ukraińskie wyzwoliły 687 miejscowości - poinformowały ukraińskie media. 
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna na Ukrainie Rosja ŚWIAT Europa

Beata Szydło ostrzega: jeżeli Ukraina nie pokona Putina, to Rosja będzie szła dalej

- Jeżeli Ukraina nie pokona Putina, jeżeli Ukraina upadnie, to Putin będzie szedł dalej - powiedziała w sobotę w Gniewkowie (woj. kujawsko-pomorskie) była premier, wiceprezes PiS Beata Szydło. Dodała, że Polska ma świadomość, że należy wspierać Ukrainę, ale "musi się to opierać na zdrowych zasadach".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Beata Szydło Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 bezpieczeństwo relacje polsko-ukraińskie Rosja polityka

"Prywatni więźniowie Tuska". Prezes PiS chce ujawnienia dokumentów o rozmowie lidera PO z Putinem

Podczas konwencji PiS w Szczecinie prezes partii Jarosław Kaczyński stwierdził, że chciałby poznać treść dokumentów opisujących jedną z rozmów Donalda Tuska z Władimirem Putinem. - Po tej rozmowie nastąpiły aresztowania i ludzie bardzo długo siedzieli w więzieniu, nie wiadomo za co - przypomniał prezes Kaczyński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jarosław Kaczyński Donald Tusk Władimir Putin polityka Rosja

Pociski dalekiego zasięgu ATACMS dla Ukrainy. Jest decyzja prezydenta USA

Prezydent USA Joe Biden podjął decyzję o przekazaniu Ukrainie amerykańskich pocisków dalekiego zasięgu ATACMS. Decyzja miała zapaść przed wizytą prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w USA w tym tygodniu, ale administracja Bidena postanowiła nie ogłaszać jej publicznie. Najpewniej chodziło o uniknięcie uprzedzenia Rosjan, co skłoniłoby ich do przesunięcia szlaków zaopatrzenia dalej od linii frontu.
Zobacz więcej na temat:  USA Ukraina Rosja wojna na Ukrainie broń ŚWIAT Europa Joe Biden Wołodymyr Zełenski

Przerwane rosyjskie umocnienia, Grupa Wagnera aktywna w różnych miejscach na Ukrainie. Nowe informacje z frontu

Dowódca ukraińskiej grupy wojsk "Tauryda" generał Ołeksandr Tarnawski poinformował, że udało się przełamać obronę rosyjskich wojsk w pobliżu wsi Werbowe w rejonie zaporoskim.  W rozmowie z telewizją CNN mówił również o Grupie Wagnera. Jego zdaniem rosyjscy najemnicy są aktywni w różnych miejscach na Ukrainie. - Ich odznaki pojawiają się tu i tam - tak jest ciągle - przekazał Tarnawski, dowódca wojsk ukraińskich w obwodzie zaporoskim i części obwodu donieckiego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie Krym Rosja

Maski opadły. Niemcy znów handlują rosyjskim gazem

Znacjonalizowana przez niemiecki rząd jesienią 2022 roku firma gazowa SEFE (dawniej: Gazprom Germania) po raz pierwszy od początku ubiegłorocznego kryzysu energetycznego chce ponownie zacząć wykorzystywać rosyjski gaz skroplony LNG. Stoi to w wyraźnej sprzeczności z celem rządu federalnego, jakim jest uniezależnienie się od dostaw z Rosji - wynika z informacji agencji Bloomberga.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Rosja gaz LNG GOSPODARKA

Rosyjska dezinformacja w pigułce. Żaryn pokazuje, jak Kreml kłamał o zbrodniczej napaści ZSRR na Polskę

Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn zwrócił uwagę, że "Rosja i Białoruś wykorzystały 84. rocznicę napaści ZSRS na Polskę do intensywnej promocji kłamstw i sowieckiej propagandy historycznej uderzającej w nasz kraj".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mińsk Moskwa Rosja Białoruś propaganda 17 września 1939 historia Europy