Polskie Radio
Section05
Rosja

"Wiarygodna Unia nie może rozmawiać z rosyjskim reżimem, jak gdyby nic się nie stało". List do szefa unijnej dyplomacji

Grupa europosłów przestrzega szefa unijnej dyplomacji przed wizytą w Moskwie w przyszłym tygodniu. Pod listem do Josepa Borrella podpisało się prawie 60 deputowanych z 5 grup politycznych. Inicjatorem listu był europoseł Zdzisław Krasnodębski - poinformowała korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Rosja

Rosja: Aleksiej Nawalny pozostanie w areszcie

Aleksiej Nawalny pozostanie w areszcie. Moskiewski sąd obwodowy utrzymał orzeczenie sądu rejonowego w Chimkach, który zamknął opozycjonistę na 30 dni w tymczasowym areszcie. Polityk czekać będzie za kratami na rozprawę, w trakcie której zapadnie decyzja czy zostanie mu odwieszony wyrok 3 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności, czy nie. Odwieszenia wyroku z 2014 r. domaga się federalna służba więziennictwa.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Aleksiej Nawalny opozycja demokratyczna

Mularczyk: fundacja Sorosa przygotowuje poprawki dla parlamentarzystów PO

-  Głosy polskich środowisk opozycyjnych znajdują duży posłuch wśród parlamentarzystów Rady Europy, w szczególności skupionych wokół socjalistów niemieckich, francuskich i hiszpańskich - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Arkadiusz Mularczyk. Przyznał też, iż fundacja Open Dialogue George Sorosa przygotowywała poprawki dla parlamentarzystów PO w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio Arkadiusz Mularczyk Magdalena Ogórek polityka Rosja Unia Europejska Bruksela

Sytuacja polityczna w Rosji. Andrzej Rosiński: w tym kraju rządzi kartel KGB

- Podbicie stawki licytacji przez Aleksieja Nawalnego daje mu w tym momencie nietykalność. Pytaniem otwartym jest, czy w ramach tego kartelu władzy w Rosji jest już rozważana opcja zmiany jej zewnętrznego wizerunku. W jakim zakresie taka postać jak Aleksiej Nawalny mogłaby być w tej sytuacji pożądana, pożyteczna? - pytał na antenie Polskiego Radia 24 Andrzej Rybiński, historyk i dyplomata. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo Rosja Europa Wschodnia Kreml ŚWIAT opozycja Michał Rachoń Władimir Putin Aleksiej Nawalny

Sprawa Nawalnego. Dziś moskiewski sąd rozpatrzy skargę na aresztowanie opozycjonisty

Dzień przed decyzją moskiewskiego sądu obwodowego policja przeprowadziła rewizje w mieszkaniach i biurach należących do opozycjonisty oraz jego rodziny i współpracowników.  Funkcjonariusze zatrzymali na 48 godzin brata polityka - Olega Nawalnego, szefową kanału telewizyjnego "Nawalny LIVE" Lubow Sobol i piosenkarkę grupy Pussy Riot Mariję Alochinę.
Zobacz więcej na temat:  Europa Rosja Aleksiej Nawalny Moskwa ŚWIAT

"Putin, który wspierał Łukaszenkę, sam znajdzie się w podobnej sytuacji". Ekspert o protestach w Rosji

- Władimir Putin chce grać z Zachodem i Zachód tę grę podejmuje. Są zwolennicy cywilizowania Rosji poprzez dialog - szczególnie w Niemczech - którzy przekonują, że za wszelką cenę potrzebujemy dialogu - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznesalert.pl, komentując relacje Rosji z Europą Zachodnią. Gościem audycji był również Jan Piekło, były ambasador Polski na Ukrainie. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Rosja Władimir Putin

Przed wizytą szefa unijnej dyplomacji w Rosji. Kto kształtuje politykę zagraniczną UE?

Szef unijnej dyplomacji i wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Josep Borrell zakomunikował, że pojedzie do Rosji w pierwszym tygodniu lutego. Wzbudziło to wiele kontrowersji. - Trudno znaleźć uzasadnienie dla tej wizyty poza tym, że został zaproszony przez ministra Ławrowa i postanowił pojechać - mówi Jarosław Guzy, analityk PAP.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Rosja Niemcy Jarosław Guzy Wojciech Lorenz Paweł Lekki

Putin chce karać za porównywanie ZSRR i III Rzeszy. "Powrót do stalinowskiej pamięci"

- Próba reinterpretacji historii (...) to jest ciągle ten sam kierunek, w którym próbuje się tożsamość rosyjską budować tylko i wyłącznie na micie zwycięskiej Armii Czerwonej, zapominając zupełnie o fakcie współpracy z Hitlerem, o fakcie sojuszu i podziału strefy wpływów w naszej części Europy - mówił w Programie 1 Polskiego Radia wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Gościem "Debaty Jedynki" był także poseł KO Paweł Kowal.
Zobacz więcej na temat:  debata w jedynce Polskie Radio Antoni Trzmiel Paweł Kowal ŚWIAT Europa Rosja II wojna światowa polityka historyczna Władimir Putin

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej: ta wojna wciąż dzieli

- W kategoriach osobistych, ofiar i państw, które są dziedzicem tego strasznego doświadczenia, jakie zgotowało nam państwo niemieckie, III Rzesza, w porozumieniu ze Związkiem Sowieckim, cierpienie powinno łączyć, cierpienia nie porównuje się między państwami - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Muzeum II Wojny Światowej Westerplatte historia Polski Holokaust Auschwitz Niemcy Rosja polityka POLSKA

Izaak Babel. Czarodziej słów, kronikarz wojny, wróg Stalina

"Dostrzegał to, czego inni nie dostrzegali, kiedy mówił, głos jego zadziwiał" - pisał o Izaaku Bablu jego przyjaciel Ilia Erenburg. Konstanty Paustowski po lekturze Bablowskiego "Króla" stwierdził: "wszystko, co ten człowiek napisze, nie będzie nigdy bezbarwne i mdłe". Ale wielki talent nie uchronił Izaaka Babla przed zbrodniczą machiną ZSRR.
Zobacz więcej na temat:  Żydzi KSIĄŻKA książki literatura opowiadanie proza ZSRR Jerzy Pomianowski Odessa Rosja wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 bolszewicy Siemion Budionny

Frexit? Przyszłość Francji w światowej polityce

W brytyjskim "Daily Express" pojawiają się artykuły o francuskim referendum w sprawie wyjścia Paryża z Unii Europejskiej. Wymieniono organizację "Generation FREXIT", której przewodniczący wzywa prezydenta Emmanuela Macrona do wyznaczenia terminu głosowania w tej sprawie.
Zobacz więcej na temat:  Francja Michał Żakowski Trójka Emmanuel Macron Unia Europejska Angela Merkel Polski Instytut Spraw Międzynarodowych Brexit Rosja NATO Europa Adam Dąbrowski Wielka Brytania

TYLKO U NAS Aleksiej Nawalny. Kim jest człowiek, który ryzykuje życie, by pokazać światu prawdę o reżimie na Kremlu?

Najbardziej znany współcześnie i najbardziej efektywny krytyk Kremla Aleksiej Nawalny przeżył próbę otrucia nowiczokiem przez agentów reżimu tylko dzięki wyjątkowemu zbiegowi okoliczności. Gdy wyzdrowiał, wrócił do Moskwy mimo śmiertelnego zagrożenia – i nadal publikuje prawdę o korupcji i bezprawiu w kręgu prezydenta Rosji, Władimira Putina. W swoim przesłaniu przed zatrzymaniem na lotnisku w Moskwie przekazał Rosjanom, by pokonali swój strach. 
Zobacz więcej na temat:  Rosja Kreml protest Aleksiej Nawalny opozycja demokratyczna Stany Zjednoczone wojsko Unia Europejska TYLKO U NAS

Olga Doleśniak-Harczuk o przewodniczącym niemieckiej CDU: ma z Rosją dobre relacje

- Armin Laschet nigdy nie deklarował, że Nord Stream 2 jest dla niego jakąś przeszkodą, albo czymś, co nie pozwalałoby mu w nocy spać. Przypomnę, że w kampanii wyborczej do objęcia stanowiska szefa CDU, w której brali udział Friedrich Merz i Norbert Roettgen. Kiedy okazało się, że Aleksiej Nawalny będzie leczony w berlińskiej klinice, to Norbert Roettgen i Friedrich Merz od razu zaczęli łączyć tę sprawę z NS 2 i wymagać od rządu niemieckiego reakcji na to - powiedziała w Polskim Radiu 24 Olga Doleśniak-Harczuk z miesięcznika "Nowe Państwo". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński ŚWIAT Europa Niemcy CDU Rosja Nord Stream 2

Skarga na aresztowanie Nawalnego. Moskiewski sąd rozpatrzy apelację

28 stycznia moskiewski sąd obwodowy rozpatrzy skargę na aresztowanie Aleksieja Nawalnego - poinformowała adwokat opozycjonisty Olga Michaiłowa. Polityk został zatrzymany po powrocie do Rosji. Wcześniej leczył się w Niemczech po tym, gdy w sierpniu próbowano go zamordować przy użyciu trującej substancji bojowej. Relacja Macieja Jastrzębskiego.
Zobacz więcej na temat:  Aleksiej Nawalny Rosja Europa protest demonstracje sąd wolność słowa Moskwa Maciej Jastrzębski ŚWIAT