Polskie Radio
Section05
Rosja

Bliski Wschód. "Rosja powraca jako pełnoprawny gracz"

Rosja planuje wycofanie z Syrii części swojego kontyngentu wojskowego. Rosyjski minister obrony – Siergiej Szojgu – poinformował, że pierwsi żołnierze rozpoczęli już opuszczać Syrię. Jednocześnie Prezydent Władimir Putin odbył podróż po krajach Bliskiego Wschodu. Wizyty w Syrii, Egipcie i Turcji oraz obecność rosyjskich wojsk są znakiem, że Rosja odbudowuje swoje wpływy w tym regionie świata.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Bliski Wschód Syria Państwo Islamskie USA Baszar al-Assad

"To są poziomy cynizmu dla nas nieosiągalne"

Władimir Putin powiedział, że na pokładzie polskiego Tu-154M, który rozbił się w 2010 roku pod Smoleńskiem, nie doszło do wybuchów. Prezydent Rosji odniósł się do sprawy podczas dorocznej konferencji prasowej dla mediów rosyjskich i zagranicznych. – To cyniczna wypowiedź – oceniał w Polskim Radiu 24 Jacek Karnowski z Sieci. Na naszej antenie również komentarz dra Adama Lelonka z portalu CyberDefence24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Władimir Putin Smoleńsk Rosja katastrofa w Smoleńsku katastrofa smoleńska

Terlecki ws. katastrofy w Smoleńsku: nie wierzę w przypadki

 Nie wierzę w przypadki; nie wierzę w katastrofę, która stała się w wyniku złej pogody czy nieprzygotowania lotniska. Wszystko wskazuje na to, że jednak coś zaszło - tak wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki skomentował w Polskim Radiu 24 słowa prezydenta Rosji Władimira Putina o katastrofie smoleńskiej.
Zobacz więcej na temat:  Adrian Klarenbach Polskie Radio 24 Ryszard Terlecki Prawo i Sprawiedliwość Platforma Obywatelska sondaże katastrofa w Smoleńsku Władimir Putin Rosja

TYLKO U NAS Manewry Zapad wywołały alarm w umysłach Białorusinów?

We wrześniu na Białorusi mniej osób z aprobatą mówiło o aneksji Krymu przez Rosję - tak twierdził niezależny białoruski socjolog Andrej Wardamacki, przedstawiając w Warszawie analizy ostatnich badań. Wpływ mediów Rosji jest na Białorusi wciąż bardzo duży, ale jak się wydaje, myślenie Białorusinów zmieniły nieco rosyjsko-białoruskie ćwiczenia wojskowe Zapad 2017. Politolog Źmicier Kuchlej mówił, że wiele zależy od tego, jak wiele uwagi Zachód poświęca Białorusi, jego stanowisko wpływa czasem na przebieg wydarzeń.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Białoruś Rosja Raport Białoruś Krym OSW opozycja demokratyczna propaganda TYLKO U NAS

Jest plan prezydentów Polski i Ukrainy ws. sporów o historię

Musi być przywrócona zgoda na ekshumację; zwrócimy się do wicepremierów, ministrów kultury o uzgodnienia dotyczące jak najszybszego zniesienia zakazu ekshumacji - powiedział prezydent Andrzej Duda w Charkowie. Prezydent Petro Poroszenko opowiedział się za podniesieniem statusu wzajemnej współpracy w sprawach historycznych. Polski prezydent deklarował wsparcie ukraińskiego planu misji pokojowej w Donbasie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Andrzej Duda Ukraina Rosja ekshumacja OBWE