Polskie Radio
Section05
Kinga Michalska

Antoni Słonimski. Wspomnienie w 125. rocznicę urodzin

15 listopada przypada 125. rocznica urodzin Antoniego Słonimskiego. Z tej okazji w "Strefie literatury" przypomnieliśmy arcyciekawy życiorys pisarza, obfitujący zarówno w dramatyczne wydarzenia, kontrowersyjne decyzje i moralne dylematy, jak i niezliczoną ilość anegdotycznych sytuacji, które za każdym razem były przez mistrza satyry wykorzystywane do wykazania się genialnym dowcipem, świetną ripostą i złośliwą inteligencją. I choć sam o sobie lubił mawiać: "Bóg mi powierzył humor Polaków", w głębi duszy czuł się niedoceniany jako poeta.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Słonimski Kinga Michalska Dwójka

Maciej Świerkocki: "Przygody dobrego wojaka Szwejka" to lektura niosąca pocieszenie

- Powieść Jaroslava Haška to chyba jedyny skuteczny sposób obrony przed swego rodzaju depresjami, które nas teraz atakują ze wszystkich stron. Właśnie humor, oczyszczający i oswobadzający śmiech to broń, której możemy używać jako istoty kruche - mówił w Dwójce pisarz, scenarzysta, krytyk i tłumacz literatury anglojęzycznej Maciej Świerkocki.
Zobacz więcej na temat:  Kinga Michalska Dwójka literatura

Dr Jarosław Cymerman: nurt dramatu jako tekstu do czytania jest stale obecny

- Już romantycy mieli pomysł czegoś, co nazywali "teatrem w fotelu", czyli takiej sytuacji, że oto można usiąść z dramatem w ręku, jako tekstem literackim, przeczytać go, a cały teatr sobie gdzieś wymyślić. Oni robili to w przekonaniu, że teatr nie do końca jest w stanie oddać wszystko to, co dramatopisarz chciałby zawszeć w swojej wizji, przelanej na papier. Niemniej jednak ciekawe jest to, że taki dwutorowy odbiór dramatu był niemalże od zawsze - mówił w Dwójce literaturoznawca i teatrolog dr Jarosław Cymerman.
Zobacz więcej na temat:  literatura Dwójka Kinga Michalska TEATR